Login lub e-mail Hasło   

Programistów brakuje, ale wymagania pracodawców nie chcą spadać

Branża IT wciąż zmaga się z niedoborem programistów, ale wymagania wobec nich nie zmieniają się, a nawet rosną.
Wyświetlenia: 291 Zamieszczono 12/02/2018

Doświadczeni programiści nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a jedyną trudnością, z którą mogą się spotkać, to wybór najlepszej oferty pod względem wynagrodzenia i bonusów. Zanim jednak nabierze się doświadczenia w komercyjnej pracy w IT, trzeba znaleźć pracę jako junior developer. A oczekiwania pracodawców względem nawet młodszych programistów cały czas rosną.


Zrobienie strony internetowej może nie wystarczyć

Obecnie specjaliści IT są drugim po górnikach, najlepiej opłacanym zawodem w kraju. Realia pracy w tym sektorze zmieniają się jednak z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu do zostania młodszym programistą, np. junior front-end developerem, wystarczyła znajomość stosunkowo prostych języków: HTML, CSS. Dodatkowymi atutami była znajomość Gita i umiejętność wzbogacania strony www o znalezione w sieci fragmenty kodu JavaScript, nawet bez dokładnej znajomości tego języka.

Obecnie od młodszych programistów front-endowych wymaga się zaznajomienia z technologiami React lub Angular, a mile widziane są podstawy back-endu (środowisko Node.js, bazy danych). To technologie znacznie trudniejsze do opanowania niż wspomniane HTML i CSS, których nauka trwa z reguły kilka miesięcy. Co więcej, front-endowiec powinien znać pracę back-endowców na tyle, aby móc dokonać drobnych modyfikacji w kodzie. Dowodzą tego najnowsze badania Indeed.com, zgodnie z którymi największym zapotrzebowaniem wśród języków programistycznych w 2018 roku cieszyć się będą Java oraz JavaScript. Są to języki back-endowe, związane z działaniem aplikacji i obsługą baz danych. Ich nauka wymaga więcej czasu, są bowiem nieco trudniejsze do opanowania, ale jak widać - ich znajomość da więcej możliwości na rynku pracy.

69 proc. Polaków wie, że weekendowy kurs programowania to za mało

Osoby zainteresowane nauką programowania dobrze wiedzą, że aby otrzymać etat w IT trzeba pochwalić się pracodawcom własnym portfolio. Liczy się praktyka i znajomość odpowiednich technologii dostosowanych do bieżących wymagań rynku pracy, który zmienia się z roku na rok. Dlatego też bardzo często studia idą w odstawkę ze względu na zbyt dużą ilość teorii w ciągu długich lat nauki. Coraz większą popularnością cieszą się za to szkoły programowania, do których rocznie przyjmuje się ok. 3 tys. studentów, czyli 10 proc. tego, co polskie uczelnie. Wnioski są proste - dziś co dziesiąty przyszły programista wybiera bootcamp programistyczny zamiast studiów informatycznych.

Ponadto, z badań szkoły programowania online Kodilla.com wynika, że 69 proc. Polaków wybiera dłuższe szkolenia z większą liczbą zagadnień, nawet jeśli za kurs trzeba zapłacić więcej. – Z naszego doświadczenia wynika, że uczestnicy szkoleń programistycznych aktywnie wybierają kursy zawierające dwa razy więcej materiału, niż jeszcze rok temu. Z każdym kwartałem oczekiwania kursantów dotyczące ilości pozyskiwanej wiedzy wyraźnie wzrastają. Technologie, które do niedawna były mile widziane na rozmowach o pracę, nawet wśród średnio doświadczonych programistów (tzw. regular developerów), takie jak np. React czy Node.js, dziś pojawiają się jako wymagane w wielu ogłoszeniach na stanowiska juniorskie. Na szczęście w IT stosunkowo łatwo zrealizować własne projekty nie mając jeszcze pracy, więc unikamy błędnego koła znanego z innych branż - tłumaczy Marcin Kosedowski ze szkoły programowania online Kodilla.com

Większe wymagania - lepsze zarobki?

Rocznie do branży IT dołącza tysiące nowych pracowników, choć na początku kariery nie zarabia się zawrotnych 10 tys. zł na rękę miesięcznie, jak mówią niektóre legendy. Zgodnie z raportem płacowym Sedlak&Sedlak, juniorzy mogą liczyć średnio na 3 414 zł do 4 552 zł brutto miesięcznie. Ale już specjalista z doświadczeniem otrzymuje pensję nie niższą niż 6 373 zł brutto miesięcznie, przy czym maksimum zależy już wyłącznie od pracodawcy. Inne raporty wynagrodzeń również pokazują wzrost wynagrodzenia wraz z nabywanym doświadczeniem, ale też w związku z wybraną technologią.

Źródło: Kodilla.com

Według danych GUS-ul, od 2009 roku wynagrodzenie pracowników branży IT rośnie z roku na rok. Według prognoz szkoły programowania online Kodilla.com ten trend utrzyma się do 2020 roku. Szczególnie w przypadku takich specjalności, jak Web Developer i Java Developer, którzy znają nie tylko podstawy programowania z front-endu, ale też back-end. Nic więc dziwnego w tym, że osoby zainteresowane programowaniem wybierają właśnie takie kierunki nauki. - Obecnie najpopularniejszym bootcampem informatycznym jest Web Developer, czyli szkolenie rozpoczynające się od zupełnych podstaw front-endu: HTML, CSS, a następnie wprowadzające do języka JavaScript i technologii React oraz Node.js. Choć czas potrzebny na naukę i znalezienie pracy wynosi ok. 6 do 9 miesięcy, a uzyskana wiedza pozwala na podjęcie pracy w większych firmach IT czy software house’ach, za odpowiednio lukratywną pensję - podsumowuje Marcin Kosedowski.

Źródło: www.kodilla.com

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1164
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1174
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 777
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 501
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1812
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 499
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 743
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1223
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 467
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142973
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245669
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

W miarę jedzenia apetyt rośnie, wystarczy spojrzeć jak rozwijała się elektrotechnika, a potem elektronika, a teraz kierunki informatyczne gdzie świadomość programistów jest coraz to dalej umiejscawiana od hardware które programują ... Coraz większa ilość programistów nie ma pojęcia na temat podstawowych praw fizyki.

  Hamilton,  13/02/2018

@pokrzywiony: jasne, a dżokejem zostaje się dopiero po przeczytaniu "Naszej szkapy" Konopnickiej. Po co grafikowi komputerowemu, operatorowi baz danych, twórcy stron internetowych znajomość hardware. Nawet do tworzenia algorytmów komputer jest zbędny. Tu musisz mieć głowę i wystarczy ołówek i kartka. Kto dziś programuje w assemblerze.? Zatrzymałeś się w latach 80 - tych.

@Hamilton Starszy: " Kto dziś programuje w assemblerze.?" ... czasem jeszcze ja :)
Wiem, wiem ..., jestem już przeżytkiem :)
Wielu współczesnych programistów to już nie panuje nad własnym kodem, taka smutna prawda.

  Hamilton,  13/02/2018

@pokrzywiony: he he przypominasz mi mojego znajomego. Ma dość dużą firmę. Zatrudnił młodego inżyniera i stary ramol zwolnił go bo..... młody nie umiał liczyć na suwaku logarytmicznym. Ty też chyba pląsasz przy dźwiękach bambino. Uważaj na archeologów, bo zanim się wytłumaczysz owiną ci głowę gazetą, będziesz stał w muzeum i robił za mumię.

@Hamilton Starszy: ""Uważaj na archeologów, bo zanim się wytłumaczysz owiną ci głowę gazetą, będziesz stał w muzeum i robił za mumię.""
Zabawna propozycja i przypomina mi kilka szwedzkich komedii pod wspolna nazwa "Jönsson liga"
Jedna z tych komedii byla nagrana w Polsce.
Scena...do hotelu w Stockholmie przyjezdza kurier Niemic i bierze kapil w wannie.
Liga, 3 osoby wie ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: Nie jest tak źle, a suwakiem logarytmicznym nie umie liczyć, kiedyś z ciekawości poprosiłem inżyniera starszej daty o wyjaśnienie obliczeń na takim suwaku, czasem warto poznawać pierwotne rozwiązania.
Pewne specyficzne funkcje i procedury warto pisać w asemblerze, znajomość starych rozwiązań pozawala zastępowanie strych technologi nowymi, przenosi się jedynie ideologie ze ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: gdyby Mariusz miał laptopa to byśmy go owinęli w stary chodnik, ale chyba ma 8 bitowe Atarii. Szkoda chodnika.

@zakrawarski: "Moze by -tak- potraktowac Mariusza ....zamiast gazet ? Co ??" ... ładnie tak spiskować ?,
Wichrzyciel jesteś, wiesz ?

@pokrzywiony: mam kolegę. Jest inżynierem elektronikiem i na temat 8 bitowych mikroprocesorów wie wszystko i jeszcze napisałby ze 3 strony, o których nie wiedzą ich konstruktorzy. Siedzi w tym od lat i jest to jego pasja. Zresztą żyje z tego do dziś i to nieźle. Ma jednak kłopoty z obsługą laptopa. Jest takim jednokomórkowcem. W jego przypadku assembler jest cenny bo pozwala wycisnąć ile się da, ale w zdecydowanej większości takie narzędzie nie ma już racji bytu.

@Hamilton Starszy: Przed 2000 rokiem obowiązywała zasada, "nie strzela się z armaty w komara" nie ma sensu pakować 4 rdzeniowych 64 bitowych procesorów we wszystko co się da, 8 bitówki jedno układowe w wielu miejscach się świetnie sprawdzają, więc po co dla jakiejś bufonady pchać nowoczesność która nie jednokrotnie dostaje czkawki ?

@pokrzywiony: myślę, że nie bufonada decyduje a koszty. Przedsiębiorcy to nad wyraz pragmatyczni ludzie.

@pokrzywiony: To byl oczywiscie zart !
Mam nadzieje, ze tak to zrozumiales ?!

@zakrawarski: Oczywiście że wiem, wkurza mnie ta ciągle powtarzana bufonada pokoleń które prędzej czy później odchodzą na bocznicę, a wiele doświadczeń i wiedzy jest tracone i powtarzane przez nadchodzące pokolenia.

@Hamilton Starszy: Zauważ jaka jest relacja pomiędzy kosztami, a chęciami ...

@pokrzywiony: "mierz siłę na zamiar, nie zamiar podług sił". Ci pierwsi spłacają kredyty frankowe, ci drudzy mają oszczędności w banku. Takie są relacje między kosztami i chęciami. Romantyzm się sprawdza w wierszach i w kinie.

Nie rozumiem dlaczego wymagania mają spadać. Jeśli szpital potrzebuje chirurga nie zatrudni rzeźnika mimo, że ten też potrafi wyciąć wątrobę, płuca i nerki. Podobnie jest w tym przypadku. Opanuj nowe technologie i spełnij oczekiwania zamiast utyskiwać.

@Hamilton Starszy:Pomiędzy wymaganiami powodującymi rozwój, a wymaganiami powodującymi regres jest cienka trudno zauważalna granica. Nie wielu jest w stanie ją dostrzec :(

@pokrzywiony: właściciel firmy dąży do regresu a pracownik do rozwoju. Rewolucyjna myśl. Gdy obniży się wymagania czeka nas sukces? A ja idiota myślałem całe życie, że jest akurat odwrotnie. W dodatku ta cienka trudno zauważalna granica między regresem a rozwojem. To już mnie kompletnie załamało.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska