Login lub e-mail Hasło   

Topaz - kamień o wielu nazwach i barwach!

Topaz to kamień ozdobny, który słynie ze swojego różnorodnego zabarwienia. Możemy go spotkać w wielu kolorach: żółtym, czerwonym, brązowym, a także w wielu innych kolorach.
Wyświetlenia: 417 Zamieszczono 14/02/2018

"Topaz" - nazwa ta pochodzi od greckich słów oznaczających poszukiwanie oraz ogień. Prawdopodobnie wzięła się ona od pomarańczowo-złotej barwy jednej z odmian tego minerału. Mówi się, że być może wzięła się również od nazwy wyspy znajdującej się na Morzu Czerwonym.

Ciekawostką jest, że kamień zdobiący portugalską koronę królewską jest właśnie topazem, a jego masa wynosi aż 1680 ct (karatów). Jest to bez wątpienie najsłynniejszy egzemplarz tego kamienia.

Nie mozna przejść obojętnie wobec jego włąściwości W zależności od jego zabarwienia, kształtu i pochodzenie przyjmuje różne nazwy regionalne, handlowe lub gemmologiczne, takie jak. topaz szlachetny, topaz syberyjski, diament niewolników lub na przykład pyknit. Te o zabarwieniu niebieskim wykazują również obecność efektu kociego oka, czyli pojawiania się wąskiej smugi światła, która przypomina zwężoną źrenicę kociego oka. Czysty topaz jest całkowicie bezbarwny i co ciekawe to zanieczyszczenia, które mogą w nim występować nadają mu ostatecznie pięknej barwy. Możliwe jest poddanie go specjalnej obróbce w celu pojawienia się barwy.

Jego występowanie jest dość powszechne, jednak najłatwiej znaleźć go w Brazylii; tam też znaleziono największy w historii okaz, który ważył aż 5 ton! Występuje również na terenie Polski, jednak tutaj ciężko znaleźć aż tak duże okazy.

Stosowany jest często do produkcji materiałów ściernych, a także tych, które muszą wykazywać odporność na ogień. Powszechne jest również jego stosowanie w jubilerstwie. Dzięki szerokiej rozpiętości barw ma wielu zwolenników, mimo, że nie jest tak cenny jak np. diament. Dowolny skup diamentów i innych kamieni kolorowych z pewnością będzie zainteresowany jego kupnem. Najczęściej stosowanym szlifem w przypadku topazu jest szlif fasetkowy, który składa się z wielu płaskich faset oraz jednej największej, zwanej taflą.

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1043
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1123
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 636
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 309
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1711
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 264
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 646
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1123
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 314
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142895
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245502
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska