Login lub e-mail Hasło   

Moje jest bardziej mojsze niż twojsze!

...
Wyświetlenia: 702 Zamieszczono 15/02/2018

Ideologiczne rozrywanie człowieka na wiele części to proces, który nie ustępuje.

Każde społeczeństwo przeplatane jest wieloma odmianami kultury, tradycji i przekonań. Jest to zdeterminowane przez wolne postawy każdego człowieka z osobna i grup społecznych, które tworzą owe jednostki.

Kiedy różne postawy moralne czy ideologiczne powstają w umyśle jednego człowieka lub kilku ludzi, proces ten wymusza od człowieka otwartości na nowe doznania, na wiedzę i na utrwalenie przyjmowanych w drodze rozważań przekonań.

Można powiedzieć, że w ten sposób zrodziło się "Main Kampf".

Nie trudno zauważyć, że podobny sposób tworzenia ideologii z późniejszym otwarciem się na nowych zwolenników propagują partie polityczne, ruchy religijne i subkultury.

Ważną rolę w budowaniu integralnej grupy odgrywa osoba, od której wyszła konkretna idea. Charyzma, spójność przekonań, siła psychiczna i umiejętność skutecznego odpierania kontrargumentów to cechy konieczne do budowania trwałych i silnych struktur społecznych.

Osoba będąca przywódcą, liderem, założycielem, ojcem, prekursorem danej grupy pragnie, by zwolenników tych przekonań było jak najwięcej - to determinuje siłę grupy a samego lidera utwierdza w przekonaniu o słuszności w tym co robi.

Co z jednostką w takiej grupie? NIC! Jeśli jednostka w swoich przekonaniach podziela idee budowane przez lidera, jest OK.
Jednostka nie ma wtedy potrzeby myślenia, zastanawiania się i rozważania czy wyznawane przekonania są słuszne. Bo dlaczego miałaby się zastanawiać, skoro grupa jednoczy całe masy ludzi! Doskonałym przykładem są partie polityczne ze swoim ślepo idącym za nimi elektoratem.

Osoba - bardziej mojsza niż twojsza!

Dwie stojące ze sobą w opozycji grupy, zawsze będą nastawione na przyciąganie jednostek z grupy przeciwnej lub przyciąganie jeszcze nie zrzeszonych.

Wiąże się to z ciągłymi atakami i odpieraniem ataków. Argument za argument i tak do usranej śmierci.

Pytanie, dlaczego nie zrzeszeni nie chcą się zrzeszać?

Niezrzeszanie się w grupy polityczno społeczno religijne może wiązać się z faktem, że jednostka chce zachować autonomię. Nie chce utożsamiać się z żadną grupą. Ma swój rozum zdolny do refleksji i wszystkie swoje przekonania i czyny analizuje pod kątem przyczynowo skutkowym.

Osoba opisana powyżej, zawsze będzie przyglądać się z boku z niedowierzaniem, jakim cudem aż tylu ludzi można zmanipulować.

Co wtedy z opozycją? Bez zmian - dalej walczy z przeciwnikiem na zadawanie ciosów i ich odpieranie starając się uświadomić ludziom z przeciwnej grupy, jak są głupi i zaślepieni, że w tej właśnie grupie trwają.

Wyciągnięcie takiej osoby z jednej grupy i przyciągnięcie na stronę innej grupy nie zmienia w tej osobie jednej istotnej rzeczy - bezrefleksyjnego podążania za stadem - zmieni się idea stada i zasady trwania w nim, ale nadal osoba będzie indoktrynowana, nadal będzie miała prany mózg i nadal będzie tylko trybikiem w machinie propagandy.

Podsumowując:

Przekonanie o swoich racjach to potężna broń.
Ale tylko otwartość na innych, otwartość na wiedzę i ciekawostki oraz chęć refleksji nad sobą sprawi, że człowiek znajdujący się nawet w jakiejś grupie społecznej, religijnej, politycznej może czuć się wolny - świadomość odejścia z grupy, gdy człowiek czuje się zbyt mocno indoktrynowany jest swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa by nie zdeptać swojego JA.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1539
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2691
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3205
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1291
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1066
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2042
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2108
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3518
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 509
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2532
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 857
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2109
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Walczymy o utrzymanie własnych "ideologi", bo są nam bardziej bliskie i najlepiej je rozumiemy, nowe zawsze będą budzić lęki i nieporozumienia, to naturalna kolej rzeczy.

  trebor1,  15/02/2018

@pokrzywiony: są jeszcze tzw. chorągiewki, które przyjmują z góry przez kogoś narzucone ideologie - działania bezrefleksyjne o których pisałem wyżej.

@trebor1: O tym według jakich reguł przyjmuje się pewne metodologie, to też warto by było pogadać ?
Owszem są tacy co przyjmują pewne "prawdy' opierając się na rzucie monetą ..., różnie to bywa ;)

„Osoba opisana powyżej, zawsze będzie przyglądać się z boku z niedowierzaniem, jakim cudem aż tylu ludzi można zmanipulować”.

Ja bym do tego zdania dodała jakim cudem aż tylu ludzi można tak łatwo zmanipulować.
Stojąc z boku nie tylko widać stopień manipulacji ale i sposoby w jakie tego dokonano.

  Hamilton,  15/02/2018

@nokiaasia: to proste. Wystarczy przez miesiąc oglądać TVP info i staniesz się członkiem Świrolandu. Nawet Jerzy Urban przeciera oczy. Podobno wykupił miesięczne korepetycje u Ewci Bugały.

@Hamilton Starszy: Z całą pewnością nie będę cały miesiąc słuchać tylko jednej strony. Wysłucham jednych, wysłucham drugich, zajrzę do sieci. Przeanalizuję otrzymane informacje i najprawdopodobniej dojdę do wniosku, że każda strona naciąga prawdę w swoim kierunku :)

  Hamilton,  16/02/2018

@nokiaasia: też oglądam wiadomości i publicystykę TVP, TVN, Polsat, TV Trwam, internetu i staram się nie korzystać z jednego źródła. Telewizja publiczna przekształciła się pod wodzą Kurskiego w partyjną gadzinówkę. Nawet Trwam bywa bardziej obiektywna.

Przywódcy stada są mniej szkodliwi od miernot, które zawdzięczają wszystko swemu panu i mają świadomość, że bez niego znów będą zerami. Ci są niebezpieczni, bo popełnią każde świństwo by zachować swoje zdobycze. Wielcy przywódcy otaczają się lepszymi od siebie, a mali będą szukać wiernych wazeliniarzy.

  erin,  15/02/2018

Tylko lew chadza samotnie. Barany potrzebują stada:) ale, żeby być lwem trzeba mieć jaja, lub chociaż bujną grzywkę:)

  awers,  16/02/2018

Tak, od setek lat.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska