Login lub e-mail Hasło   

Jak uzbroić prostą rozdzielnię prądu?

W poniższym wpisie pokażę, w jaki sposób podłączyć prostą, jednorzędową, jednofazową rozdzielnię elektryczną wyposażoną w wyłącznik różnicowoprądowy oraz bezpieczniki nadprądowe.
Wyświetlenia: 4.006 Zamieszczono 16/02/2018

Artykuł ma charakter instruktażowy i będzie doskonałym materiałem dla wszystkich początkujących elektryków.

UWAGA!
Należy pamiętać o bezpieczeństwie – wszystkie prace należy prowadzić przy wyłączonym napięciu.


0. Nasza rozdzielnica, to natynkowy model z firmy „Elektro-plast” o oznaczeniu SRn-8, pomieści ona 8 modułów elektrycznych. Przed zakupem rozdzielni musimy znać planowaną liczbę obwodów elektrycznych, a także osprzętu jaki chcemy w niej zamieścić. Odpowiedni dobór da nam gwarancję, że wszystko się zmieści.

1. Zaczynamy od sprowadzenia przewodów w planowane miejsce rozdzielni. Następnie wycinamy w rozdzielni perforowane otwory służące do wprowadzenia przewodów, a także na wkręty montażowe. Rozdzielnię nakładamy na ułożone przewody.2. Odizolowujemy wprowadzone przewody, zostawiając ok. 0.5 – 1 cm zewnętrznej izolacji przy wejściu do rozdzielni.


3. Ucinamy pojedyncze żyły na odpowiednią długość. Stosuję zasadę, że przymierzam je do dolnej krawędzi rozdzielni elektrycznej, a następnie doliczam jeszcze 4-5 cm i ucinam. Teoretycznie im większe zapasy, tym lepiej, nie mniej jednak ciężko będzie nam wszystko pomieścić w późniejszych etapach, szczególnie przy szynach zerowych. Żyły niebieskie i żółtozielone odizolowujemy do gołej miedzi na ok. 1,5 – 2cm, następnie dokładnie zaciskamy tworząc zakładkę. Takie rozwiązanie da nam pewność dobrego styku żył do szyn zerowych.  


4. Przewody wkręcamy w listwy zerowe. Przyjąłem zasadę, że zero robocze (kolor niebieski) umieściłem z prawej strony, a zero ochronne (zółtozielony) z lewej. Zaczynamy od zera ochronnego, starannie „upychając” nadmiary pod listwę.
 Widok od spodu:
 
5. Instalujemy osprzęt, który zaplanowaliśmy użyć. W moim przypadku jest to jeden jednofazowy wyłącznik różnicowo-prądowy 30mA, oraz 6 bezpieczników nadprądowych (5xB16 dla obwodów gniazdowych oraz 1xB10 dla obwodu oświetleniowego).
6. Przygotowujemy dolny mostek. Możemy wykorzystać do tego specjalistyczną szynę, jadnak ja preferuję wykonać go z przewodu o przekroju nie mniejszym niż przewód zasilający (w tym przypadku 4mm).7. Wykonujemy również połączenie „różnicówka-listwa zera roboczego” (niebieski przewód), a także wprowadzamy przewód zasilający i podłączamy go:
żyła zółto-zielona do styku zera ochronnego (podłączenie do zółto-zielonej listwy ochronnej)
żyła niebieska do styku górnego „N” w różnicówce (o ile oznaczenie nie stanowi inaczej)
żyła brązowa do styku górnego „L” lub „1” w różnicówce (o ile oznaczenie nie stanowi inaczej)

Wpinamy brązowe, niepodłączone jeszcze żyły od naszych nowych obwodów elektrycznych do górnych wyjść w bezpiecznikach nadprądowych. Jako elektryk stosuję zasadę, że najbliżej różnicówki umieszczam obwody najbardziej narażone na duży przepływ prądu (pralka, bojler, kuchnia mikrofalowa, piekarnik), a dalej, te mniej znaczące (telewizor, oświelenie).
8. Nasza gotowa, złożona już szafka elektryczna wygląda tak:Moje uwagi:
- użyłem rozdzielni natynkowej ponieważ została ona zamontowana na deskach, przewody 450/750V mogą być bezpośrednio montowane na drewnie.
- rozdzielnia została zamontowana w mieszkaniu, w budynku wielorodzinnym, więc elementy jak ogranicznik przepięć został zamontowany przy wejściu kabla zasilającego do budynku.


Warto wspomnieć, że mój instruktaż nie ma uniwersalnego charakteru i nie wszędzie można zastosować dokładnie identyczne rozwiązanie. Każdy przypadek, mieszkanie, dom, to bardzo często zupełnie inna historia, inny układ sieci, inna ilość odbiorników, inna ilość gniazdek, inne wymogi narzucone przez lokatorów.


Artykuł powstał przy pomocy:
- electric.pl - sklep dla elektryka Gdańsk: artykuły elektryczne, hurtownia kabli i przewodów
Autor: Mateusz Pięta

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62249
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31853
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33345
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64537
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65854
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29887
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24016
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29361
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24603
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26881
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13154
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  16/02/2018

Możesz startować w najbliższych wyborach prezydenckich. Z Marianem Kowalskim masz szanse. On nie skończył zawodówki.

@Hamilton Starszy: Niestety nie bardzo rozumiem, ale jeżeli jest to komplement, to dziękuję.

@badyllek1993: komplement, nie miałem najmniejszego zamiaru ci dokuczyć. Elektryk był już prezydentem.

  Hamilton,  16/02/2018

@Ondraszek: koni, tylko koni mi żal. Polityków nie. Większość z nich to szuje.

  Hamilton,  16/02/2018

@Ondraszek: nie wiem dlaczego odrzuciłeś, bardzo dobry artykuł np. do tygodnika "Perfekcyjna Pani Domu".

  Hamilton,  16/02/2018

@Ondraszek: przekonałeś mnie. Badylek w każdym arcie się zaleca polecając i poleca zalecając. Niezły cwaniaczek. Zmieniam zdanie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska