Login lub e-mail Hasło   

Prostowanie strajkowej historii

Zakłamywanie historii, negowanie historii Polski po transformacji ustrojowej, to nieuczciwość wobec przyszłych pokoleń, wobec narodu.
Wyświetlenia: 1.635 Zamieszczono 20/02/2018

W komentarzu do artykułu: „Chcą zlikwidować pozostałości PRL-u” , napisałem: „Wypieranie się naszej czerwonej przeszłości i tak jej nie zmieni”. Dlatego dzisiaj gdy rząd zajmie się projektem, umożliwiającym odebranie Jaruzelskiemu i Kiszczakowi stopni generalskich, czuje historyczny niesmak. Bo w takim razie, powinniśmy odebrać też stopień generalski Zygmuntowi Berlingowi, insygnia hetmańskie Januszowi Radziwiłłowi, insygnia królewskie Stanisławowi Poniatowskiemu, itp.

To negowanie (lub przemilczanie) historii Polski, nie pasującej do aktualnego światopoglądu, może doprowadzić nas do absurdów i możliwości zakłamania historii, np.: ustawowego przyjęcia, że strajki na Wybrzeżu w 1980 r, wywołali bracia Kaczyńscy. Po transformacji ustrojowej w Polsce, nagle okazało się, że jeszcze niedawno jedynie słuszna partia socjalistyczna PZPR, jest "be", a jej 3150 tys. członków, tj. ok. 9 procent ludności Polski (w latach 80-tych), nagle gdzieś zniknęło, rozproszyło się i tłumnie wstąpiło do NSZZ Solidarność. Wtedy też okazało się, że wszystkie dokonania Polski socjalistycznej (w skrócie komuny), są co najmniej "wstydliwe", ale wykształcenie (także byłych działaczy PZPR) uzyskane za komuny i przy jej pomocy, jest jak najbardziej poszukiwane i przydatne. Niedługo 45 lat komuny, będzie historyczną "czarna dziurą".

Pracując w Stoczni byłem uczestnikiem strajków w latach 1970, 71, 1980, 81 r, dlatego mogę wypowiadać się na tematy ogólno strajkowe, walcząc z marginalizowaniem strajków w Szczecinie i ich dorobku. Dlatego mogę przypomnieć, że to w Szczecinie 24 stycznia 1971 r po raz pierwszy padło sławne zapytanie Edwarda Gierka „Pomożecie?”, a nie 25 stycznia w Gdańsku, jak zapisała je historia. Podobnie jak faktem jest, że pierwsze zwycięskie „Porozumienie sierpniowe”, zostało podpisane 30 sierpnia w Szczecinie, a dopiero dzień później w Gdańsku. Przy okazji, muszę też sprostować, przypisywanie Gdańskiemu MKS reprezentowanie 700 zakładów pracy (według raportu MSW dostarczonego Stanisławowi Kani w dniu 30 sierpnia w 28 województwach strajkowało 700 zakładów i ponad 700 tysięcy pracowników, m.in. komunikacja miejska w 13 miastach), bo przecież samo MKS szczecińskie reprezentowało160 zakładów województwa szczecińskiego i 140 zakładów województwa wrocławskiego reprezentowanych przez wrocławski MKS, który po podchodach w Gdańsku, zgłosił swój akces do MKS szczecińskiego i są to dane raczej lekko zaniżone (widocznie w Gdańsku, do jednego wora wsadzono zakłady strajkujące i sympatyzujące, a przecież w szczecińskim MKS też było ok. 200 zakładów popierających i sympatyzujących).

Dzisiaj, wypieramy z naszej pamięci, że w sierpniu i wrześniu 1980 r. zawarto cztery porozumienia strajkujących z rządem PRL: porozumienie w Szczecinie (30.08.1080 r.), porozumienie w Gdańsku (31.08.1980 r.), porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju (03.09.1980 r.), porozumienie w Hucie Katowice - Dąbrowa Górnicza (11.09.1980 r.), gloryfikując tylko porozumienie w Gdańsku, jego sygnatariusza Lecha Wałęsę i 21 gdańskich postulatów. Tak to Lech Wałęsa i Stocznia Gdańska zawłaszczyła wszystkie profity ze strajkowego zwycięstwa w sierpniu 1980 r, a charyzmatyczny Lech Wałęsa, przekonał wszystkich, że zwycięstwo strajkowe i Solidarność, to jego wyłączne dzieło.

2 września 2016 r weszła nawet w życie Ustawa dekomunizacyjna, o zakazie propagowania komunizmu, lub innego ustroju totalitarnego, przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, upamiętniania osób, organizacji, wydarzeń czy dat symbolizujących komunizm, czy inny ustrój totalitarny. Ciekawy jestem czy 26 kwietnia będziemy obchodzić jak co roku rocznicę wyzwolenia Szczecina przez Armie radziecką, czy ogłosimy, że Szczecin wyzwoliła armia Amerykańska.

Wszelkie zmiany ustrojowe, niosą za sobą niszczenie powszedniej cywilizacji (np.: rewolucja francuska, czy październikowa w Rosji), jej budowli, pomników, kultury itp., jednak zakłamywanie historii, negowanie historii Polski po transformacji ustrojowej, to nieuczciwość wobec przyszłych pokoleń, wobec narodu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1447
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1104
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 807
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1062
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 372
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 652
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 478
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 456
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1010
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 666
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 602
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 731
 
Autor
ArtykułPopieram. w całej rozciągłości.

  Hamilton,  20/02/2018

Też jakoś nie słyszałem, by pan Kaczyński, pani Pawłowicz i inni podarli swoje dyplomy i doktoraty zdobyte przecież na komunistycznych uczelniach. A pan Piotrowicz też nie wyrzucił ze wstrętem swojej komunistycznej aplikacji prokuratorskiej. Jak walczyć to walczyć i nie ma czego żałować, bo gołym okiem widać, że te doktoraty i aplikacje niewiele warte.

"charyzmatyczny Lech Wałęsa, przekonał wszystkich, że zwycięstwo strajkowe i Solidarność, to jego wyłączne dzieło"
Kiedy, gdzie i kogo przekonywal Walesa o tym ?
A "wszytkich" to skad masz ta informacje i na czyje potrzeby ?

  Hamilton,  20/02/2018

@zakrawarski: to ty jeszcze nie wiesz, że przywódcami Solidarności byli bracia Kaczyńscy? A pomagali im bracia Karnowscy. Podobno ci ostatni działali w strukturach opozycji jeszcze przed poczęciem. Teraz dopiero pisana jest najprawdziwsza z prawdziwych historia Polski.

@Hamilton Starszy: To jest prymitywne i kompletnie bezsensowne ...krzywienie historii
dokonywane przez prymitywne ameby na potrzeby wewnetrznorynkowe.
Rownie dobrze, a raczej zle, ameby moglyby twierdzic, ze to Kacznski dowodzil legionami.
Oni sobie nie zdaja sprawy z tego co pisza, ale wybaczyc im tego nie mozna.

To racja. Najsmutniejsze to to, że chcieli odebrać stopień generalski Mirosławowi Hermaszewskiemu. W sumie przyszły takie czasy, że to Kurski pisze historię Polski, a jeśli coś jest dalekie od jego wizji "Samych Swoich", której według Kurskiego oczekuje od niego Polska, to świadczy o propagandzie lewicowej agendy zachodu. Trochę mnie poruszyłeś tym tekstem, więc tylko dodam, że jeśli PiS w tych wy ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  24/02/2018

@Remigiusz Fajfer: Wojsko polskie ma ponoć według Macierewicza czerpać z tradycji NSZ jako jedynej patriotycznej formacji. Niedługo zaczną pozbawiać stopni oficerskich nawet tym co służyli w AK.

Nie mamy wiary, lecz złudy,
Za dzieje nasze - zbiór klechd
Dlatego trwać będą trudy
Nasz własny płacz i z nas śmiech.

Jacek Kaczmarski
***
Drodzy Młodzi Polacy poczęci (metodą tradycyjną) w latach 80-ych i później, zanim wyrazicie dozgonną wdzięczność swoim Dziadkom, Tatusiom, a zwłaszcza mitycznym już postaciom: Wojtyłom, Kozakiewiczom i innym Wałęsom z

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  26/02/2018

@youngcontrarian: to że Gorbaczow przestał pedałować i brać udział w wyścigu też nie wynikało z miłości do Polski i Polaków. Zszedł z roweru, bo było coraz bardziej pod górkę i powietrze zeszło z opon. Z historią jest jak z katastrofą samolotu. Z reguły składa się na to kilka, albo i kilkanaście czynników. A potem problem polega na wyważeniu proporcji. Jeśli chodzi o Jelcyna to zgoda. Mieliśmy szc ...  wyświetl więcej

To prawda.

@zgred: prawda jest taka panie Sadowski, że dobrze od czasu do czasu wejść w stary art, zwrócić na siebie uwagę i złapać ze dwie dodatkowe odsłonki. Niezwykle inteligentne. Też podziwiam taką umiejętność u mojej 4 letniej wnuczki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska