Login lub e-mail Hasło   

Przestrzeń publiczna a ZAiKS i opłaty

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://aprmedia.pl/przestrzen-publiczna-(...)ozz-ow/
Odtwarzanie muzyki w przestrzeni publicznej wiąże się z koniecznością płacenia tantiem na rzecz OZZ. Czym jest zatem przestrzeń publiczna i jak ją sklasyfikować?
Wyświetlenia: 191 Zamieszczono 22/02/2018

Przestrzenią publiczną w lokalu są pomieszczenia, do którego regularnie mają dostęp nasi klienci. W sklepie jest to główna powierzchnia sklepu oraz przebieralnie, w restauracji sala, w hotelu są to korytarze i recepcję.

Jaka jest definicja "Przestrzeni publicznej"?

Przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne” - taką, oficjalną, definicję możemy przeczytać w polskiej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Każdy, kogo czeka rozplanowywanie przestrzeni swojego lokalu powinien rozumieć pojęcie przestrzeni publicznej. Posiadanie wiedzy o tym, kiedy coś jest przestrzenią publiczną, a kiedy nie, może nam oszczędzić wielu wydatków.

Muzyka w galerii handlowej a ZAiKS

O czym warto pamiętać?

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli jesteśmy właścicielami np. hotelu, w którym mamy również restaurację, to jeżeli restauracja jest oddzielona od reszty hotelu zapłacimy tantiemy ZAIKS-owi i innym OZZ-om tylko za restaurację. Jednak, jeżeli restauracja nie byłaby odgrodzona od recepcji hotelu to, wtedy będziemy musieli zapłacić tantiemy zarówno za restaurację, jak i za hotel.
O takim rozgraniczeniu warto również pamiętać np. w małych kawiarniach, w których pracownicy zbyt głośno mogą słuchać muzyki na terenie kuchni. Słyszalność muzyki na terenie lokalu, będzie traktowana jako odtwarzanie muzyki w miejscu publicznym.
Morał z tego taki – trzeba pamiętać o dobrze oddzielonej przestrzeni dla pracownika od przestrzeni publicznej. Pomieszczeniem, za które nie trzeba płacić tantiem i w których z zasady nie trzeba się martwić o takie opłaty, to pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla pracowników (magazyny, biura, kuchnia, itp.). Warto pamiętać o takich niuansach, ponieważ zarówno ZAiKS, jak i każdy OZZ, poszukuje miejsc i sytuacji idealnych do podreparowania ich budżetu. To od nas i naszej znajomości prawa zależy, czy zapłacimy karę, czy może w ogóle ZAiKS-owi nie zapłacimy nic.

Podobne artykuły


32
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5322
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4448
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6523
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21317
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17918
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22338
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22667
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21517
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10734
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19128
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4735
 
Autor
ArtykułW praktyce, to możemy promować w restauracji ciszę, często spotykam to na Podhalu i sobie chwalę, albo skorzystać z bezpłatnej muzyki, tu np. z muzyki ze stron WolneMedia.net i też nie trzeba nikomu płacić za udostępnianie muzyki (twórcy udostępniają ją bezpłatnie, także do celów komercyjnych). Jeśli w hotelu nie ma nagłośnienia, to nie ma za co płacić, to jest oczywiste, chyba że ktoś mąci wodę.

Dlatego my również polecamy nie płacenie ZAiKS-owi i korzystanie z muzyki na wolnej licencji, którą oferuje APR Media. ZAiKS to ogromne i nie potrzebne dla przedsiębiorcy kosztaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska