Login lub e-mail Hasło   

Muzyka w lokalu bez opłat ZAiKS - porady prawnika

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://aprmedia.pl/muzyka-w-lokalu-bez-o(...)-zaiks/
Wszędzie tam, gdzie możemy spotkać klientów, usłyszeć można muzykę, której zadaniem jest nie tylko wrażenie estetyczne, ale również zachęcenie konsumenta do zakupów.
Wyświetlenia: 203 Zamieszczono 23/02/2018

Najnowsze badania marketingowe potwierdzają, że odpowiednio dobrana muzyka towarzysząca zakupom wspomaga sprzedaż. Dla przedsiębiorców odtwarzanie muzyki może jednak łączyć się z wysokimi kosztami. Mowa tu o opłatach dla ZAiKS-u lub dla. OZZ. Może, ale nie musi – istnieje bowiem sposób na znacznie tańsze korzystanie z muzyki w restauracjach, sklepach czy hotelach.

Spory pomiędzy managerami i właścicielami lokali a OZZ, których w Polsce działa kilkanaście, to nie kończąca się historia. Jednak dzięki nowoczesnym wpływom Internetu spór ten przestaje powoli być aktualny. Rozwój technologii sprawił, że tradycyjne tantiemy i licencje doczekały się rozwiązań innowacyjnych, a przede wszystkim tańszych. Model ten tworzą m.in. aplikacje internetowe, jak MediaSync, w których zgromadzone są utwory otrzymane bezpośrednio od autorów i posiadające wolne licencje Creative Commons (CC). Takie rozwiązanie podważa zasadność pytania o to „dlaczego trzeba płacić ZAiKS-owi?”, ponieważ pozwala pominąć opłaty krajowej ochrony OZZ.

Jak nie płacić ZAiKS-owi? czyli parę słów o muzyce niezależnej

Tańsze i bezproblemowe rozwiązania muzyczne są stale poszukiwane przez managerów i właścicieli firm. Istnieje szereg możliwości skorzystania z platform czy aplikacji do odtwarzania muzyki bez opłat do ZAiKS, na których gromadzone są i udostępniane całe playlisty utworów. Jak jednak polskie prawo zapatruje się na odtwarzanie muzyki bez opłat ZAiKS? Dajmy na to, posiadamy aplikację MediaSync i w swojej restauracji czy sklepie odtwarzamy muzykę niezależną. Czy ZAiKS może żądać od nas opłat pomimo tego?

Piotr Łysko, adwokat z Katowic, odpowiedział nam na to pytanie:

Według prawa polskiego możemy domniemywać, że ZAiKS jest stowarzyszeniem uprawnionym do reprezentowania twórców w danym zakresie. Podczas kontroli ZAiKS-u, bądź innego OZZ-u, trzeba przedstawić dokument, w którym zrzekliśmy się umowy ze stowarzyszeniem. Tym zaświadczeniem może być zarówno bezpośredni dokumenty wysłany do ZAiKS-u, jak i podpisana umowa z dostawcą muzyki niezależnej. Umowa ta jest dowodem na to, że korzystamy z twórczości artystów, którzy udzielili licencji CC. Jeżeli posiadamy taką umowę, bądź rezygnację ze świadczeń, ani ZAiKS, ani inne stowarzyszenie, nie powinno żądać od nas opłat. Jeżeli jednak odtwarzamy publicznie muzykę na licencjach pozwalających na publiczną i darmową jej emisję, a spotkamy się z żądaniami ZAiKS-u w sprawie uiszczenia opłat, powinniśmy się udać do dyrekcji okręgowych ZAiKS-u i sprawę jak najszybciej wyjaśnić”.

Licencja CC - jak działa?

Licencja Creative Commons (CC) oznacza, że twórcy pozostawili odbiorcom swobodę w dysponowaniu utworem, a one same posiadają zezwolenie na zastosowanie komercyjne. Oznacza to, że dany utwór można m.in. bezpłatnie kopiować, rozprowadzać i wykonywać. Jeżeli korzystamy z dzieł opartych na licencji twórców, którzy podjęli decyzję o zrezygnowaniu z wynagrodzenia ZAiKS, nie ma podstawy do domagania się uiszczenia opłat. O ile istotą autorskiego prawa majątkowego jest prawo twórcy do uzyskania wynagrodzenia za korzystanie z utworu (art. 17 prawa autorskiego), o tyle na gruncie polskiego prawa osoba uprawniona może ze swojego honorarium zrezygnować (art. 43 ust. 1 ustawy). I tak właśnie dzieje się w przypadku licencji CC.

– odpowiada Piotr Łysko, adwokat z Katowic.

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi nie powinny więc w żaden sposób ingerować w zasadność posiadanej przez nas umowy z dostawcą muzyki niezależnej. Odtwarzanie muzyki niezależnej bez opłat ZAiKS jest najlepszym rozwiązaniem – zyskujemy nie tylko w portfelu, ale także na oryginalności puszczanej w lokalu muzyki.

Podobne artykuły


42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6526
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21324
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17928
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22355
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22926
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22671
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21522
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19138
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4737
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10740
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska