Login lub e-mail Hasło   

KIm jest i jak działa komornik sądowy?

Komu podlega i jakim wytycznym musi sprostać? Jak rozpocząć proces odzyskania swojego długu? Po odpowiedzi siegnij do dalszej części wpisu.
Wyświetlenia: 227 Zamieszczono 28/02/2018

Komornicy sądowi w Polsce
Zawód komornika należy do takich, które nie wzbudzają na ogół sympatii  otoczenia. Do jego obowiązków należy wykonywanie postanowień sądu w drodze przymusu egzekucyjnego.  Czynności te podejmowane są w wyniku przymusowej realizacji wydanej przez sąd w tzw. tytule wykonawczym.


Etapy postępowania egzekucyjnego
W postępowaniu egzekucyjnym są dwie strony. Z jednej mamy do czynienia  z wierzycielem, który zgodnie z prawem usiłuje odzyskać zaległe należności. Drugą stroną jest dłużnik, który zalega ze spłatą należności.
Jeśli więc na drogę  postępowania sądowego trafia sprawa niespłaconych należności i zadłużeń, to sąd bada przedmiotowo sprawę i wydaje tzw. tytuł wykonawczy czyli dokument nakazujący zapłatę kwoty pieniężnej przez dłużnika. W przypadku unikania przez dłużnika spłacenia wskazanej kwoty, wtedy komornik rozpoczyna swoje czynności, w wyniku których realizuje orzeczenie sądowe i egzekwuje od dłużnika należności. Po wyegzekwowaniu wskazanej sumy komornik przekazuje ją uprawnionej osobie.

Komornik
Komornik działa przy Sądzie Rejonowym. Do jego podstawowych obowiązków należy wykonywanie postanowień sądu w drodze przymusu egzekucyjnego. Działania te dotyczą zarówno roszczeń cywilnych, jak i roszczeń majątkowych.
Dłużnik
Dłużnikiem określa się osobę, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne oraz która na podstawie odpowiedniego tytułu wykonawczego wydanego przez sąd, ma obowiązek spełnić określone świadczenie.

Proces współpracy z komornikiem
Wierzyciel chcąc odzyskać niespłacone należności, kieruje przeciwko dłużnikowi, sprawę do sądu. Sąd po zbadaniu sprawy, wydaje nakaz zapłaty zaległej należności. Jeśli dłużnik unika zapłaty, wtedy wierzyciel posiadający orzeczenie sądowe wraz z klauzulą wykonalności, kieruje się do komornika razem z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania. Kolejnym etapem współpracy z komornikiem jest juz realizowanie przez niego orzeczenia sądowego i egzekwowanie od dłużnika należności. Dług może być odzyskany poprzez zajęcie: ruchomości, nieruchomości, rachunku bankowego, akcji i udziałów dłużnika lub sprzedaż posiadanego przedsiębiorstwa, gospodarstwa czy firmy.

Pamiętajmy więc, że wypełnianie obowiązków przez komornika jest kluczowym etapem postępowania egzekucyjnego, dzięki któremu wierzyciel może odzyskać zaległe należności. Błędne jest zatem przekonanie, że komornik nachodzi i nęka domowników. Należy nadmienić, że realizuje on postanowienie sądu i jednocześnie oddaje dług w ręce osoby poszkodowanej. Wszystkie czynności komornicze mają za zadanie stać po stronie prawa, a nie bezkarności i bezprawia.


Artykuł powstał przy pomocy:
- http://komornikgdanskpolnoc.pl/ - kancelaria komornicza, komornik sądowy.

Podobne artykuły


21
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1752
15
komentarze: 61 | wyświetlenia: 1517
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2130
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15008
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2266
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3442
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2351
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5907
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3824
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2583
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2245
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4951
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1597
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7534
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska