Login lub e-mail Hasło   

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://aprmedia.pl/komisja-europejska-po(...)rskich/
Do Trybunału Sprawiedliwości został skierowany pozew przeciwko Polsce w związku z wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.
Wyświetlenia: 241 Zamieszczono 01/03/2018

Komisja Europejska poinformowała, że złożyła pozew przeciwko Polsce. Pozew dotyczy niedopełnienia obowiązku powiadomienia o pełnej transpozycji do prawa krajowego przepisów UE dotyczących zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym (dyrektywa 2014/26/UE). Polskie prawo w tym temacie miało zostać dostosowane do do 10 kwietnia 2016 r.  Wynikiem tych zaniedbań jest groźba kary 87 612 euro za każdy dzień przekroczenia tego terminu – czyli na dziś prawie 60 mln euro.
Dyrektywa 2014/26/UE dotyczy zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym. Organizacją taką jest np. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Mowa tutaj w szczególności o wszystkich utworach znajdujących się w Internecie. Obecnie prawo nie jest dostosowane do udzielania przez np. ZAiKS lub STOART, czyli organizacje zbiorowego zarządzania, prawami licencji wieloterytorialnych na utwory muzyczne. Mowa tutaj o licencjach, które obowiązują na terenie kilku państw UE jednocześnie i można je szybko pobrać przez Internet.
 Odpowiedzialną za ochronę praw autorskich i pobieraniem tantiem w imieniu analogicznych organizacji z poza granicy kraju instytucją  jest ZAiKS. Dyrektywa ta pozwala zagranicznym organizacjom na bezpośrednie działania w Polsce. Dlatego też ZAiKS zawarł nową umowę z YouTube.

Dlaczego Polska zwlekała?

Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce w związku z wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce w związku z wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.

11 września 2015 roku, czyli na 7 miesięcy przed terminem dyrektywy, została przeprowadzona nowelizacja obecnego prawa, jednak nie dostosowała polskiego prawa do unijnego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że temat wymaga „wnikliwego rozważenia w niedalekiej przyszłości a ich wprowadzenie w Polsce powinno być – podobnie jak w innych państwach – poprzedzone szeroką debatą publiczną z udziałem wszystkich zainteresowanych stron”.

Zwlekanie z wprowadzeniem dyrektywy to nie tylko zaniechanie. Nie spodobała się ona OZZ-om, takim jak ZAiKS czy STOART, a to dlatego, że wprowadzenie dyrektywy „może doprowadzić do umocnienia pozycji największych OZZ-ów reprezentujących najbardziej popularny repertuar anglojęzyczny ze szkodą dla twórczości z krajów mniej popularnych ze względów językowych (np. Polski)” – ostrzegał już w 2014 roku Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Trzeba również zwrócić uwagę na to, że wprowadzenie dyrektywy będzie wiązało się z większą swobodą rodzimych twórców. Będą mogli zarządzać swoimi prawami niezależnie od miejsca zamieszkania czy obywatelstwa. Dzięki temu polski artysta będzie mógł zatem przekazać zarządzanie swoimi prawami autorskimi zamiast ZAIKS-owi np. organizacji w Szwecji, Francji czy Niemczech, bądź tez w ogóle zrezygnować z praw autorskich i zostać twórcą Creative Common.
Raport z konsultacji społecznych można przeczytać tutaj. Uwagi zgłosiły np. organizacje bibliotekarskie, Stowarzyszenie Filmowców Polskich czy ZASP. A także ZAiKS, który złożył aż 95 stron uwag do projektu.

Podobne artykuły


27
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5041
7
komentarze: 15 | wyświetlenia: 9292
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6526
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21324
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17924
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22347
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22668
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21520
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4737
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19136
 
Autor
ArtykułTo kolejny bezprecedensowy atak na Polskę i Polaków, który wstają z kolan. Nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Będziemy płacić a nie ustąpimy nawet na krok.

@Hamilton Starszy: A guzika tez nie oddamy ! Ale ryzykujemy, ze dostaniemy..... guzika !

  jotko49,  01/03/2018

I tak od pełni do pełni,
wyjąc radośnie do księżyca,
przydupas wyjcem się zachwyca,
liżąc ówdzie wzajemnie, nawzajem wierni.
Cel wspólny i karma ich ciągle więzi,
wszak rodowód wspólny-są z jednej gałęzi...

@jotko49:
Nie wiem czy aby wiecie
Żył poeta w Kaczystanie
Pisał rymy w toalecie
Brudnym palcem po ścianie

Pewna starsza pisuardesa
nad nim się zlitowała
Znana kultury hostessa
I ten palec mu urwała

Kwiknął z bólu wierszokleta
Wyrżnął w sedes z przytupem
Co chciał poezji, a głowa nie ta
Teraz pisze tu .... kikutem.

  jotko49,  01/03/2018

@Hamilton Starszy:
Choć na kpinkę to Zakrawa
widać marna twoja sprawa,
galopując znów po scenie
urągając swojej Wenie.
Trudno pojąć, brak logiki
jakieś słowne fiki-miki
na Trabanta grzmisz- o zgrozo!
miejże litość, oszczędż rymy,
katuj prozą...

@jotko49: coś mi się wydaje, że na dźwięk niektórych słów dostajesz małpiego rozumu i zaczynasz kopać, pluć i machać rękami. Odrzucasz artykuł, który jest zwykłą informacją i uważasz go za spam, albo nie rozumiesz znaczenia słów.
Spam (ang. spam "mielonka") – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne.
To tyle prozą. W poezji podobnie jak ty sukcesów nie osiągnę. I nie będę rozpaczał. Co do trabanta to chyba pełnoletni i przydupasa nie potrzebuje.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska