Login lub e-mail Hasło   

Mroczny cz. 4

-
Wyświetlenia: 240 Zamieszczono 16 dni temu

Podziemia pałacu skrywały ukryte pod korytarzami włazy. Ciężkie dębowe dechy zgrzytnęły, ocierając się o nierówno ociosane boki wejścia z piaskowca. Schodki wytarte od skórzanych podeszew butów były lekko zagłębione. W panujących ciemnościach krypta spoczywała od lat. Zdobione wieko motywami roślinnymi przyprószył żółtawy pył z sufitu, po którym cienie pochodni wędrowały, wykruszając drobiny, pozostawiając czarne dziury. Pancerze rdzawych owadów przemykały pomiędzy nogami, czułkami nadawały sygnał, zapach ich odwłoków, był mdły przepełniony cząstkami zgnilizny. Obok spoczywała drewniana trumna na podeście. Zapomniane organy grały w akompaniamencie zwisających nisko pajęczyn, falujących w rytm ciepła z ognistego drewna.
Powleczona koronkowymi rękawiczkami dłoń, odsłoniła woalkę ze skropionej potem jasnej skóry kobiety. Rozbłysk światła spod pokrywy rozsunął sarkofag. Wyszła z niego w ciemnej sukni. Złote nitki mieniły się w blasku płonących świec stojących na krótkich filarach. Rzeźby chimer z pochylonymi głowami strzygły dużymi szpiczastymi uszami, chichotały przy tym, trzęsąc się miarowo.
Wyciągały w jej kierunku łapy, próbując dotknąć długich, prostych, włosów. Skarciła je spojrzeniem tak wymownym, że zadany  cios zatrzymywał im oddechy. Zastygały w bezruchu, prostując grzbiety wciskały się w zakamarki bloków ze ścian. Stąpała wolno, szeleszcząc przy tym złowieszczo.
Potrafiła być delikatna jak lot trzmiela i zwinna niczym jaszczurka uciekająca z rozgrzanego kamienia.
Zatrzasnęła za sobą właz, przyciskając go obiema dłońmi. Westchnęła ciężko, na samą myśl, że znowu musi wrócić na powierzchnię. Spoczywała w spokoju, aż do tego dnia. Uwierał ją gorset zbyt mocno związany, żebra nie pozwalały na pełny oddech. Zrosły się podczas rozkładu ze wstążkami. Wracanie do dawnego wyglądu, było nad wyraz uciążliwe.

*
Mroczny majaczył z odwodnienia. Przywoływał ją zza światów, szeptał w spazmatycznym uniesieniu. Lokaj docierając do niego, ukucnął przy nim i dotykając jego czoła wyszeptał.
- Panie zamilcz, ona nie może wrócić.
Odepchnął go od siebie.
- Zgiń, przepadnij... - wysyczał.

Był już po drugiej stronie, na sali oświetlonej migotliwym blaskiem świec zwieńczonych z żyrandoli.
- Muzyka. Orkiestro graj!
Zmrużył oczy, a ona stała u jego boku. Uśmiechała się tajemniczo. To była jedna z nocy, w której nikt nie krzyczał za nią.
- Kulka w łeb ty diablico!
Wolna od wideł i noży w swoim ciele, bez grzechotu łańcuchów i ciężkich kajdan, unosiła się lekko na palcach. W tańcu ważyła tyle, co garść piór, a on w swojej czerni skrywał nadludzką siłę.
Zamroczony zapadał w coraz głębszą otchłań.
- Panie - szepnęła mu do ucha - czas wracać do pałacu. Szarpnęła go za ręce, opadł bezwładnie na ziemię. Podała mu kilka kropli płynu o zielonkawej barwie.
Wielki chełst powietrza wypełnił jego płuca. Zawirowało przed oczami, czuł jak go obejmuje gęsta mglista poświata. Łzy napłynęły do oczu, jej widok przyćmił na chwilę ból.

Stukot kół był coraz wyraźniejszy, dorożka pędziła uliczką w stronę pałacu. Woźnica strzelał batem w końskie grzbiety.
Starucha stała na zakręcie, trzymając w dłoni zwój pożółkłego papieru.
Kaptur opadał na jej łysiejącą głowę. Małe lusterko wystawało z poszarpanego odzienia.

Podobne artykuły


16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2116
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1119
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1994
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 303
15
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2172
15
komentarze: 20 | wyświetlenia: 687
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 500
14
komentarze: 43 | wyświetlenia: 2186
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1666
14
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1403
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1624
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1253
13
komentarze: 26 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 36 | wyświetlenia: 334
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 276
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska