Login lub e-mail Hasło   

Jak zmierzyć wysokość budynku za pomocą barometru

Na poprawę humoru :)
Wyświetlenia: 1.682 Zamieszczono 05/03/2018

Sir Ernest Rutherford, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i przewodniczący Royal  Academy, opowiedział kiedyś następującą historię:

Pewnego dnia zatelefonował do mnie pewien kolega. Właśnie miał oblać jednego ze swoich studentów za błędną odpowiedź na pytanie z fizyki, lecz tamten upierał się, że powinien dostać maksymalną ilość punktów. Obydwaj zgodzili się, aby tę kwestię rozstrzygnął niezależny sędzia i wybrano do tego celu mnie.

Czytam więc pytanie egzaminacyjne: „Wykaż, w jaki sposób można określić wysokość budynku za pomocą barometru.”

Student odpowiedział: „Bierzemy barometr na szczyt budynku, przywiązujemy barometr do liny, opuszczamy go na ulicę, zwijamy z powrotem i mierzymy długość wykorzystanej liny. Jej długość odpowiada wysokości budynku.”

Faktycznie, jego żądanie dotyczące maksymalnej ilości punktów było w pełni uzasadnione, gdyż jego odpowiedź była jak najbardziej prawidłowa! Z drugiej strony, oznaczałoby to przyznanie mu najwyższej oceny z fizyki, podczas gdy jego odpowiedź nie potwierdzała takiej wiedzy. Zasugerowałem, aby spróbował jeszcze raz. Dałem mu sześć minut na zastanowienie się, ale zastrzegłem, że odpowiedź powinna zawierać jakiś element wiedzy z fizyki.

Po pięciu minutach zauważyłem, że nie napisał nic. Zapytałem więc, czy chce się poddać, ale odpowiedział, że zna wiele rozwiązań i zastanawia się nad najlepszym. Przeprosiłem go zatem i kazałem kontynuować. Po kolejnej minucie odpowiedź była gotowa:

„Bierzemy barometr na szczyt budynku i wychylamy się poza krawędź dachu. Upuszczamy barometr na ziemię, mierząc czas jego lotu stoperem. Następnie za pomocą wzoru x=0.5*a*t^2 obliczamy wysokość budynku.”

W tym momencie zapytałem mojego kolegę, czy chce się poddać. Pokiwał głową na tak i przyznał studentowi niemal najwyższą ocenę.

Kiedy wychodziłem, zawołałem do siebie jeszcze raz studenta i spytałem go o te pozostałe odpowiedzi, nad którymi się zastanawiał.

- Cóż – odpowiedział – jest wiele sposobów na określenie wysokości budynku za pomocą barometru. W słoneczny dzień można np. zmierzyć jego wysokość, następnie wysokość cieni jego i budynku i z prostej proporcji określić wysokość samego budynku.

- No dobra, a co z tymi pozostałymi metodami?

- Jeśli pan chce, można obliczyć to podstawową metodą mierzenia wysokości. Bierzemy barometr i zaczynamy iść po schodach budynku. Podczas tej wspinaczki odmierzamy na ścianie długości barometru i docierając na samą górę znamy jego wysokość w długościach barometru.

- Dosyć bezpośrednia metoda.

- W rzeczy samej. Jeśli chciałby pan coś bardziej wyszukanego, możemy przywiązać barometr do końca sznurka i użyć go jak wahadła. Mierzymy wtedy siłę grawitacji na wysokości ulicy, a później na szczycie budynku. Z różnicy tych wyników można łatwo obliczyć jego wysokość.

Na tej samej zasadzie możemy przywiązać barometr do liny i opuścić go do poziomu ulicy i wtedy z okresów wahadłowego ruchu obliczyć samą wysokość.

No i w końcu prawdopodobnie najlepsza metoda. Bierzemy barometr, idziemy do piwnicy i pukamy nim w drzwi kierownika. Kiedy nam otworzy, mówimy: „Panie Kierowniku, mam tutaj świetny barometr. Jeśli powie mi pan, jaka jest wysokość tego budynku, barometr jest pański.”

W tym momencie zapytałem owego studenta, czy zna konwencjonalną odpowiedź na to pytanie. Przyznał że owszem, zna ją, ale miał dość mówienia mu przez szkołę, nauczycieli i kolegów tego, w jaki sposób ma myśleć.

Student nazywał się…

Niels Bohr

Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1922 roku.

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 960
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1201
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1733
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1835
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 942
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1920
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 868
8
komentarze: 37 | wyświetlenia: 517
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 423
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 378
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 630
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 783
294
komentarze: 62 | wyświetlenia: 104565
 
Autor
Dodał do zasobów: nokiaasia
Artykuł

Powiązane tematy

Zawsze zapamiętuje się tych niebanalnych studentów.

@Hamilton Starszy: Wyjątkowi wykładowcy również zostają w pamięci

  Hamilton,  05/03/2018

@nokiaasia: na swojej drodze miałem szczęście spotkać kilku bardzo wyjątkowych i wielkich ludzi. Czasem się zastanawiam kim byłbym gdyby nie oni.

@Hamilton Starszy: Obawiam się, że przy obecnej formie kształcenia, gatunek wyjątkowych i wielkich ludzi będzie niedługo na skraju wyginięcia.

To się nazywa kreatywne myślenie, z tą różnorodnością rozwiązań, to jak z ciągami logicznymi łączącymi problem z jego rozwiązaniem ;)

@pokrzywiony: Niestety w dzisiejszej szkole kreatywne myślenie jest wręcz zakazane.

@nokiaasia: Nie tylko w dzisiejszej, rozwijająca się świadomość jest zagrożeniem dla warstw rządzących i publiczne szkoły opłacane z naszych podatków i haraczy nie służą edukowaniu, tylko programowaniu ( tresowaniu ) robotów. Tak było i w dawnych latach, stawiało się wymagania i oceny w oparciu o podoba się widzimisię władz czy nie. Te kryteria obowiązują do dziś.
Z mojego doświadczenia i p ...  wyświetl więcej

@nokiaasia: Dziś w dobie robotyzacji produkcji, programuje się konsumentów to tylko taka różnica. Tacy "nauczyciele/treserzy" pokroju "liwy/kolo" narobili wiele szkód w ludzkiej psychice i z czasem zło jakie wyrządzali swoim podopiecznym dotrze do ich świadomości.

@pokrzywiony: Nauczyciele są treserami wtedy, gdy nie wiedzą o swoim przedmiocie nic ponad to czego mają nauczyć. Gdy pojawia się wyjątkowy uczeń, nie potrafią udzielić odpowiedzi na zadane im pytanie, więc ratując swój autorytet stawiają dwóję.
Co do minusów i minusatorów. Nie znam osobiście tych dwojga, więc nie będę się wypowiadać kim są lub kim byli. Jeżeli chcą stawiać minusy, to niech stawiają (o ile to oni). Mają do tego prawo.

@nokiaasia: "Nauczyciele są treserami wtedy, gdy nie wiedzą o swoim przedmiocie nic ponad to czego mają nauczyć. Gdy pojawia się wyjątkowy uczeń, nie potrafią udzielić odpowiedzi na zadane im pytanie, więc ratując swój autorytet stawiają dwóję. " Też to zauważyłem niestety te praktyki są powszechnie stosowane i nikt z nimi nic nie robi, a szkody powodowane tymi praktykami są zatrważające. Obecnie ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: ha, ha, ha domyślam się nawet kto stał za tymi zamachami na twoje życie. Weź chusteczkę, otrzyj łzy, bo się odwodnisz i uważaj, bo cię wsadzą na jakiś pomnik męczeństwa z napisem "święty Histeryk z Eioby" patron znudzonych życiem.

@Hamilton Starszy: Ja bym się tak na twoim miejscu nie śmiał, grożenie to kiepski pomysł tym bardziej jak nie masz pojęcia komu grozisz.
1 Ds. 1785.2017 ... Ciężkie groźby karalne są przechowywane w aktach.

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: znowu zaczynasz te swoje cyrki? Prokuratura otwarta od 8 - 16. Jeszcze zdążysz. A wiem, że nazywasz się "KIM JA NIE JESTEM", herbu "NIE WIESZ Z KIM MASZ DO CZYNIENIA". Umieram ze strachu panie Kajstura vel ogórek vel nse vel pokrzywiony i kilka innych velów.

@Hamilton Starszy: Masz dziwne poczucie humoru, groźby ciężkim pobiciem i pozwami do sądu nazywasz cyrkiem ?
Dla twojej wiadomości prokuratora te groźby też potraktowała poważnie i nie dopatrzyła się w tym niczego śmiesznego.

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: Też mam ciekawe screeny a w nich do pewnej pani: że jest ..... i nikt nie chce jej jeb...., a mnie nazywasz złodziejem i oszustem stosującym przemoc domową. I wiele innych. Pomiaucz nokiaasi o okropieństwach współczesnej szkoły i pożal się na kulturę wypowiedzi, a potem napisz donos do admina i prokuratora. Zamiast pajacować działaj.

@Hamilton Starszy:
Możesz sobie z nimi zrobić co tylko chcesz, a jak widzę to z Pawlakową naturą sobie nie radzisz.
Jak dyl szalał to jakoś tak bohaterski nie byleś.
https://www.youtube.com/watch?(...)T489avM ... tylko ja nie jestem Kargulem.
Przez takich ludzi twojego pokroju i wspomnianej przez ciebie pani, eio ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: Przez pół roku od 04.09.2017 naględziłeś tu 1835 razy. Masz wydajność 4 krotnie większą niż ja przez 8,5 roku. Łazisz, marudzisz i smędzisz jak stara baba. Weź miotłę i pozamiataj. Będzie z ciebie jakiś pożytek, zamiast imponować swoim heroizmem. Żona pewnie wpatrzona w ciebie jak w obrazek, jaki odważny i ryzykujący życiem na Eioba. Ha ha ha ha. Lecz się.

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: ten artykuł to o tobie. Ja się tak do kobiet nie zwracam jak Wasza Dżentelmeńskość. Widzisz ty nawet nie znasz słowa "przepraszam". Wszystko ci gra? Na tym kończymy, bo nie mam ochoty na ponowne pajacowate rozmowy o twoich ciężkich ranach odniesionych w sieci.

@Hamilton Starszy: I co z tego, zabronisz mi tu zaglądać ile chcę i pisać komentarze ?
"Ja się tak do kobiet nie zwracam jak Wasza Dżentelmeńskość." Po tych twoich groźbach i zachowaniu trudno powiedzieć jak się tam do kobiet zwracasz, skoro na forum publicznym potrafiłeś grozić ciężkim pobiciem, bo coś ci nie spasowało, a potem sądami, to raczej ja bym tak za dżentelmena cię nie uważał, ch ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: z pobitymi przez internet nie gadam, daj znać jak się wyleczysz. Będę tęsknił za twoim heroizmem i wysublimowaną "kulturom osobistom".

@Hamilton Starszy:
"@pokrzywiony: z pobitymi przez internet nie gadam, daj znać jak się wyleczysz. Będę tęsknił za twoim heroizmem i wysublimowaną "kulturom osobistom". "
Wreszcie zrozumiałeś, z tym że groźby pobiciem, a samo pobicie nie są tym samym, ze względu na twoja starczą demencje odpuszczam.
/bez odbioru/

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: gaworzysz bez sensu, ale obficie, ciekawe czy już raczkujesz.

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: ja jestem chamem, tylko dlatego, bo ty gamoniu nie wiesz jak się zwracam do kobiet, ale ty jesteś q..wa dżentelman jak piszesz do kobiety:
'Gnij w tej swojej nienawiści :)' do profilu liwa. (20/09/2017) pokrzywiony: 'Co pierdolona szmato jż nawet pies cię dupcyć nieche ?" - Coś kłapałeś otworem gębowym o demencji.Twoja jest galopująca.

@Hamilton Starszy: Hamiltonie, wystarczy już tego spamu… bo barometrem pogrożę ;)

@Hamilton Starszy:
"gamoniu" , "q..wa"
Hamiltonku nie denerwuj się tak, bo ci ciśnienie podskoczy, melisy sobie zaparz zrelaksuj się.
Widzę że nie odróżniasz realnej osoby od nicku internetowego za którym może się kryć każdy nawet bot.
Tylko jakoś mnie to nie dziwi że ci się to miesza, jesteś zacięty i zapatrzony w siebie, ot taki eiobowy maczo.
...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Pokrzywdzony, Tobie też barometrem pogrozić? ;)

@nokiaasia: Ok, rozumie już znikam. Powodzenia ;)

@nokiaasia: uważaj na tego złotoustego cwaniaczka. Typ damskiego małego bokserka wagi papierowej. Do tego upierdliwy do bólu. Odwagi mu starcza dopóki na niego się nie spojrzy. Potem biadoli pół roku, że grożono mu śmiercią.

  liwa,  06/03/2018

oto cytat wypowiedzi "pokrzywionego" gdy był jeszcze innym nikiem, zanim zablokowano mu na stałe profil:

nse, 23/08/2017
" @liwa: Ty to se lepiej wibrator kup, zamiast się onanizować czerwonym w necie. Co jak jeszcze cię ktoś chciał to lubiłaś na Indianina, a teraz to ci tylko czerwona masturbacja została. :)))))"

@Hamilton Starszy: Nie boję się, kawał baby ze mnie, poza tym nikomu krzywdy nie robię… no może po za grożeniem barometrem :)

  Hamilton,  06/03/2018

@nokiaasia: z mojej strony nic ci nie grozi, bo lubię baby bez względu na wielkość i bym je łyżkami jadł. Ale on cię może jutro podać do sądu za próbę zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
https://www.youtube.com/watch?(...)qjUsDDE
a dla mnie zażąda kary dożywocia za kanibalizm.

@nokiaasia: https://www.youtube.com/watch?(...)gG7GdeQ ... lubisz ballady ?

  Hamilton,  06/03/2018

@pokrzywiony: no jak mi damski bokserek wagi półśmiesznej odpuszcza to kamień z serca. A tak się bałem. Odpuść sobie, bo znów się poryczysz na nocniczku, że ci groziłem śmiercią.

@Hamilton Starszy: https://www.youtube.com/watch?(...)kX19cJw ... już się tak nie nadymaj, bo jeszcze ci coś pęknie.
http://obrazki.4ever.eu/zwierz(...)-222090

@nokiaasia: Wracając do ballady o przegranych, ona jest też między innymi o tym, że bez względu na to jak bardzo by się nie starać to i tak zawsze będzie coś nie pasować, więc po co się tym przejmować ?
https://www.youtube.com/watch?(...)TTC2T3c
https://www.youtube.com/watch?(...)FdcZNLk
To mi bardziej pasuje ;)

@nokiaasia: https://www.youtube.com/watch?(...)ndJMu1E ...
Jaki ma sens pławić się i hodować w sobie płytkie emocje ?
https://www.youtube.com/watch?(...)ZC9dUgo

@nokiaasia: O widzę że Ciebie czerwony długopis nie omija, pewnie to "nagroda" za dialog ze mną ?
https://www.youtube.com/watch?(...)eEalRvU
https://www.youtube.com/watch?(...)pz8-RyA
Też mi pasuje ;)

  Hamilton,  07/03/2018

@pokrzywiony: ha ha, pęknie worek z twoimi donosami o moich groźbach karalnych. I pękną ze śmiechu ci co je przeczytają:
https://www.youtube.com/watch?(...)egCJsL4

@Hamilton Starszy: Popatrz lepiej ile tego w ciągu doby napłodziłeś i to nie ja próbuje tu być dowcipnym. Pewnie przeczytała twoje komentarze ?
Czyta samrtfotna pewnie czyta co tu wypisujesz, czyżby "duch rywalizacji" przejął nad tobą kontrole, zwolnij bo się zadyszysz. :)
Ja tu kombinuje jak mniej pisać, a ty gonisz jak szalony ...
...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/03/2018

@pokrzywiony: wystarczą mi twoje makabryczne i bolesne bajki o groźbach karalnych.

@Hamilton Starszy: Zachowałeś się głupio, więc złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, prokuratura uznała je za zasadne, gdybym był twojego pokroju to teraz miałbyś poważne problemy. Groziłeś ciężkim pobiciem, więc ja o tym powiadomiłem. Teraz się rzucasz, lepiej zmądrzej, albo i nie dobrej rozrywki tu dostarczasz niech się ludzie pośmieją.

  Hamilton,  07/03/2018

@pokrzywiony: masz dziś tylko 15 wystąpień, bo ze wstydu położyłeś uszy po sobie. A ja o dwa więcej, bo nie mam powodów by się rumienić. A dow cip u waszmości jak u ginekologa amatora. Ta prokuratura się chyba czołga, bo idą po mnie już od września. I nie mdlej już ze strachu damski bokserze. Co najwyżej zetrzesz sobie lakier z paznokci waląc w klawiaturę.

@Hamilton Starszy: ...

@pokrzywiony:
"Na podstawie art 305 p 4 kpk, zawiadamiam, że w sprawie : Kierowania w dniu 23 sierpnia 2017 roku w MIEJSCOWOŚĆ poprzez portal www.eioba.pl gróźb karalnych wobec XXXXXX , które w zagrożonym wzbudziły uzasadnioną obawę spełnia DATA wszczęto dochodzenie o przestępstwo w art. 190 p 1 kk"
To na wypadek jakbyś nie wiedział, stąpasz po kruchym lodzie. Jak długo takie dochodzenia trwają, to nie mój problem. To czy przyjdą po ciebie czy nie to też nie mój problem.

  Hamilton,  08/03/2018

@pokrzywiony: wiem, dostałem już list polecony z prokuratury. Mają cię wozić w klatce w dzień świra po całej Europie z napisem : "Najbardziej pokrzywdzony wśród pokrzywionych i najbardziej pokrzywiony wśród pokrzywdzonych". Dostaniesz też dodatek kombatanta 2,70 zł i używane chusteczki do nosa na dogodne raty. Powieś sobie to nad łóżkiem i nie zawracaj d... tymi wypocinami, bo robisz się żałosny jak małe kocie w błocie..

  Hamilton,  08/03/2018

@pokrzywiony: cwaniaczku przeczytaj Art. 234 kk.i się zastanów, bo możesz się poparzyć na tym swoim lodzie.. A i nie zapomnij lecieć do prokuratury na skargę, ze cię chciałem poparzyć.

@Hamilton Starszy:
"Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: "masz dziś tylko 15 wystąpień, bo ze wstydu położyłeś uszy po sobie. A ja o dwa więcej, bo nie mam powodów by się rumienić." ..., bo ty tego wstydu nie masz.
Ps. Uśnieżacze bólu są dobre, ale dają efekt uboczy kiedy się z nimi przesadza, bo traci się kontrolę.

@pokrzywiony: "Uśnieżacze bólu " - > Uśmierzacze bólu
"efekt uboczy" -> efekt uboczny, ech z tymi błędami :/

@Hamilton Starszy, @pokrzywdzony: Panowie dla was https://www.youtube.com/watch?(...)lypKZ30

@nokiaasia: to dla Ciebie w odpowiedzi ...
https://www.youtube.com/watch?(...)TTC2T3c

  Serpico,  08/03/2018

@pokrzywiony: eeee tak sobie się pisze z fona.No ale co tam jakoś to będzie hahahah... Ledwo blok poszedł to znalazles nowy powód do jeczenia .Hamilton Ci w ogóle nie groził, Hamilton grożący komukolwiek hahaha ....jasne .Jak poszedles naprawdę z tym co Hamilton pisał , to uaga ....Ha ha ha ha ha.......pocwicze na tobie pisanie na andku ,do czegoś się przydasz. No ja tak straciłem zaufanie do ZUS , oglądając lujstwo któremu się chce tylko wymyślać powody dla których mogą być lujami.

  Hamilton,  08/03/2018

@pokrzywiony: : "gamoniu ty dostaniesz po raz setny pod rząd wpierdol, będziesz miał złamany nos, połamane ręce, nogi, żebra, wybite oko, śledzionę na czole i będziesz seplenił przez łzy, że jesteś mistrz świata na którego nie ma mocnych. W przyrodzie są analogie.. Weź taką wesz, ona też". - oto twoja "groźba karalna".
Do głowy mi nie przyszło, że damscy bokserzy po przeczytaniu takiego tek ...  wyświetl więcej

@antyluj: Ty serpico jak i Hamilton jesteście tak zapatrzeni w swoje racje że kompletnie nie jesteście w stanie dostrzec że prawda może leżeć po za nimi, a skoro do tej pory tego nie dostrzegacie i ciągle potraficie tylko obrażać i się wywyższać to nie ma sensu z wami dalej gadać.

  Hamilton,  08/03/2018

@pokrzywiony: "@Hamilton Starszy: Już zgłosiłem, nawet nie chcę myśleć co robisz bez świadków. Trzeba się tobie lepiej przyjrzeć, bo to wygląda na syndrom tłumionego gniewu. Odpowiadaj szczerze bijesz żonę, znęcasz się nad bezbronnymi ?"
Nie podskakuj, bo ci pokażę wpisy gdzie nazywasz mnie złodziejem, oszustem , gangsterem i zbrodniarzem. Ja się k..wa wzbudzam wolno, bo nawet padalec stwor ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  08/03/2018

@pokrzywiony: nie udawaj prawnika, bo żaden z nich nie przepisuje artykułów tylko podaje jego numer. Kopiuje ten co chce błysnąć niby-wiedzą. Najśmieszniej brzmi to twoje zdanie o spadającym zaufaniu społeczeństwa do państwa. Trybun ludowy powyginany ogłasza wolę ludu. Ty naprawdę masz odloty. Wystartuj na sołtysa Upierdkowic Dolnych.

  Serpico,  08/03/2018

@pokrzywiony: Aha , jasne , nawrzucales Liwie ,pisząc jak do kobiety , potem stwierdzasz ze to nick ,następnie się okazuje ze podobno była ,czy tez był, nauczycielem który niszczyl umysły dzieci , jeszcze się okazało ze miales ponadzczasowy pomysł na świecące żarówki , a mi się jakoś nie chce wierzyć że po Twoim autorskim wzorze swiecilobyb się cokolwiek hahahah......Podobno Zakrawarski miał strze ...  wyświetl więcej

@liwa: "to cytat wypowiedzi "pokrzywionego" gdy był jeszcze innym nikiem, zanim zablokowano mu na stałe profil:
nse, 23/08/2017"
z profilu ... http://www.eioba.pl/liwa
""Jeśli chce się być szczęśliwym, nie wolno gmerać w pamięci". Emil Cioran"
...
Zamiast mądrości cytować lepiej je stosować :)

@pokrzywiony: " Zamiast mądrości cytować lepiej je stosować :)"-Otóż to! Dokładnie to samo miałem naszej kochanej Liwie w kole zakręconej napisać, wyjąłeś mi to z...mego pustego łba! Pozdrawiam Maniuś:-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska