Login lub e-mail Hasło   

1 procent najbogatszych, posiada więcej niż cała reszta świata

1 procent najbogatszych ludzi na świecie posiada więcej niż pozostałe 99 proc. ludności - podaje w raporcie "Ekonomia na usługach 1 proc." pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam
Wyświetlenia: 2.209 Zamieszczono 07/03/2018

Podczas, gdy każdego dnia jedna na dziewięć osób kładzie się spać głodna, mała grupa miliarderów posiada majątek tak wielki, że potrzebowałaby kilkudziesięciu generacji, aby go wydać. A różnica majątkowa między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji zwiększa się z roku na rok a grupa najbogatszych, która posiada więcej niż reszta świata zmniejsza się ilościowo też z roku na rok. Dla porównania, 50 procentowa grupa najbiedniejszej ludności świata, posiada majątek wart 1 procenta majątku światowego.

Jeszcze kilka lat  temu ta grupa (najbogatszych, która posiadała więcej niż reszta świata) wynosiła 338 osób, niedawno to było 62 osoby, a e obecnie 8- miu najbogatszych ludzi świata ma majątek wart tyle, co dorobek biedniejszej połowy ludzkości. Garstka ośmiu najbogatszych miliarderów świata na czele z Billem Gatesem (75 mld) dysponuje majątkiem o wartości 426 mld dolarów. To tyle samo co dorobek życia 3,6 mld ludzi na świecie – informuje organizacja Oxfam.

Na drugim miejscu jest Amancio Ortega, założyciel hiszpańskiej marki Zara (67 mld), dalej inwestor Warren Buffett (60,8 mld), meksykański gigant telekomunikacyjny Carlos Slim Helu (50 mld), założyciel Amazona Jeff Bezos (45,2 mld), a na końcu twórca Facebooka Mark Zuckerberg, szef Oracle Larry Ellison oraz były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Aby zatrzymać proces pogłębiania się tej nierówności, Oxfam apeluje o zwalczenie "rajów podatkowych”. Organizacja podkreśla, że 90 proc. firm figurujących jako "strategiczni partnerzy" WEF jest zarejestrowanych w co najmniej jednym raju podatkowym. Musimy wzywać rządy, firmy i elity finansowe, aby zaangażowały się na rzecz zakończenia ery rajów podatkowych, które podtrzymują nierówności na świecie i uniemożliwiają wyjście z biedy miliardom ludzi" - podkreśliła dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.

Organizacja humanitarna Oxfam postuluje, że jednym z pierwszych kroków walki z tą dysproporcją, powinno być zwalczanie zjawiska unikania płacenia podatków przez koncerny i inne potężne firmy. Jednak bogaci nie palą się (nie są skłonni do podzielenia się swoim majątkiem) do płacenia podatków, raczej wykorzystują swoje możliwości w sferach politycznych, aby ograniczać płacenie podatków.

Co prawda, władze stanu Waszyngton planują wprowadzenie nowego podatku, obejmującego jedynie osoby, których roczny dochód przekracza 200 tys. dolarów. Niedawno z apelem o dodatkowy pięcioprocentowy podatek dla bogaczy wystąpiła niemiecka organizacja Vermögende für eine Vermögensabgabe (zwolennicy podatku od nieruchomości). Obciążenie dotyczyłoby osób posiadających ponad pół miliona euro (podatek dałby budżetowi 100 mld euro). Niemieccy bogacze to nie jedyni, którzy mogli wesprzeć nadwątloną kryzysem państwową kasę.

Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpili francuscy milionerzy. Polscy milionerzy rejestrują firmy poza granicami kraju, aby płacić jak najmniejsze podatki. Wśród polskich milionerów to reguła. Większość inwestycji kontrolują za pośrednictwem firm zarejestrowanych za granicą. Dzięki temu płacą mniejsze podatki i więcej pieniędzy zostaje w ich kieszeniach. Czy należy ich za to potępiać?. Podstawowym wyznacznikiem patriotyzmu, powinno być to, czy płacisz podatki w swojej ojczyźnie!.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1204
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 722
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 930
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1374
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1609
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1325
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1318
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1549
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 727
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 734
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1112
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 545
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 918
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

To właściwie nieuczciwe!

  Hamilton,  07/03/2018

@Z. Kostka: przydałby się nowy Lenin. Tamten sprawił, że było równo. I wszyscy mieli takie samo gówno.

  Hamilton,  07/03/2018

Wielu polskich biznesmenów z południa Polski przenosi swoje firmy do Czech, albo na Słowację. Z prostej przyczyny. Podatki i ubezpieczenia czytelne i niższe i połowa mniej papierków. Oni tam mają internet i nie potrzebują sto razy w roku informować urzędów, że nie są wielbłądami. I to wszystko bez slajdów, szumu, gadania i wielkich programów na papierze i mądrych gadających głów w telewizorni.

@Hamilton Starszy: zaprzeczylbym niesmialo okresleniu, madre gadajace glowy, cos wg. mnie tu sie wyklucza

@miro von kässelbach: Pisząc w ten sposób Hamilton pragnie poinformowac,
ze on tez wystepuje w TV ale powinien zmienic liczbe mnogą na pojedynczą,
i napisac: Jedna mądra gadająca głowa......Hamiltonowa !

  Hamilton,  09/03/2018

@zakrawarski: Uwaga zaczepka, prowokacja, dezorientacja, manipulacja, spec-narracja !
Ten co w marcu - kłamie
w kwietniu- kłamie
w maju - kłamie
w czerwcu - kłamie
w lipcu - kłamie
w sierpniu - kłamie
we wrzesniu - kłamie
w październiku - kłamie
w listopadzie - kłamie
w grudniu - też kłamie

  Hamilton,  09/03/2018

@miro von kässelbach: masz rację, miało być "nakręcane głowy".

@Hamilton Starszy: Oczywiscie, ale w grudniu, przy bozym narodzeniu
klamal mamie, ze nie klamie.
A ty tak brutalnie, prosto z mostu, ze klamie.
Wykaz wiecej wysublimowanej delikatnosci i zmierzaj do celu podobnie jak do tego na cymbalach
grajacym Jankielu.
Nie, nie, nie myl go z tym co kopi pilke w .....Dortmund.

  Hamilton,  09/03/2018

@zakrawarski:
Intelektualnie jestem w tyle,
ale cymbałów z piłką nie myle.

@Hamilton Starszy: No to jeszcze Polska nie zginela !
Cala nadzieja w tobie, bo reszta .....beznadziejna !

  Hamilton,  09/03/2018

@zakrawarski: przy takich sukcesach polityki międzynarodowej hymn niedługo będziemy zaczynać od słowa "Dlaczego".

@Hamilton Starszy: A odpowiedzi na to pytanie bedzie udzielal grzyb albo drób !

Artykuł prezentuje wąski punkt widzenia zaznaczając, że bardzo bogaci ludzi nie palą się do płacenia podatków i dzielenia się swoim majątkiem. W rzeczywistości ludzie generalnie wolą mieć więcej pieniędzy dla siebie, niezależnie czy są miliarderami, czy szarymi etatowcami.
Zasadniczo ludzie chcą też by pomagano biedniejszym, ale nigdy kosztem swojego poziomu życia. Obiektywnie rzecz biorąc ...  wyświetl więcej

@publiuszpertynaks: Tyle że jest różnica pomiędzy miliarderem, który gdyby dał w ramach podatku narzuconego przez rząd jeden miliard spośród 10, to mógłby nie zauważyć, bo jego życie nie uległoby zmianie (poziom życia), natomiast przeciętni ludzie, tzw. etatowcy, gdyby przekazali 10% jako dodatkowy podatek, to by zauważyli to w poziomie życia. Wielu miliarderów, gdyby utracili nawet 9,9 mld dol. s ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska