Login lub e-mail Hasło   

Dom Spokoju

Czasem nazywam medytację „domem spokoju"
Wyświetlenia: 308 Zamieszczono 12 dni temu

 

 

"...W naszych ciałach toczy się ciekawy proces – nasz własny proces odnowy, któremu czasem przeszkadzamy. Z powodu stresu blokujemy ten proces, nie dajemy mu wystarczająco dużo czasu i zbyt krótko relaksujemy nasze ciało. Energia krąży tam, gdzie jest konieczna. W medycynie indyjskiej w czasach Buddhy nazywano ją wiatrem, który krąży w całym ciele. Energia krąży… I pewnie wiecie, że Chińczycy nazwali tę energię „czi”, a choroby uważali za blokady energii krążącej w ciele.

Pamiętam, że kilka lat temu w którymś magazynie buddyjskim czytałem artykuł o pewnym tradycyjnym lekarzu tybetańskim, uciekinierze z Tybetu. A był to jeden z najlepszych medyków. Nie mówił ani nie czytał w ogóle po angielsku. Zaprowadzono go do jednego ze szpitali w USA, żeby go przetestować. Pokazano mu pacjentów i poproszono o ich zdiagnozowanie. Myślę, że badał puls, tak jak to się robi w medycynie chińskiej, gdzie jest chyba 9 rodzajów tętna. Zatem zbadał puls jednej osobie i mówi: „Ten człowiek ma blokadę wokół serca. Ma powiększone tętnice w okolicy serca, co może być przyczyną złego pulsu”. Zinterpretował to tylko na podstawie blokad w przepływie energii. Lekarz ze Stanów ze skanerem wykrył zatkaną tętnicę w okolicy serca, czyli stwierdził to samo. Jest więc dużo prawdy w idei blokad energii wewnątrz ciała.

A co się dzieje, gdy naprawdę się odprężycie? Te blokady się uwalniają, jeśli tylko przestaniecie przeszkadzać. Ciało wie, co ma robić, i wie to dużo lepiej niż wy. To właśnie poprzez doskonałą relaksację ciała i umysłu energia zaczyna krążyć tam, gdzie jest niezbędna. I kiedy ta energia wyłania się i rozprzestrzenia, to wtedy czujecie się naprawdę dobrze. Oto dobrodziejstwo dla zdrowia tego, kto praktykuje medytację. Ale nie możecie robić niczego na siłę. Musicie puścić, zrelaksować się i pozwolić, by rzeczy się działy. Wiele osób napotyka problemy w osiągnięciu stanu głębokiej medytacji, ponieważ chce za bardzo się kontrolować. A w medytacji – żadnej kontroli.

Ci z was, którzy są buddystami, powinni wiedzieć, że naucza się dwóch rodzajów medytacji. Nie myślcie, że to vipassana i samatha, to przecież to samo. Medytacja samatha znaczy „spokój”, vipassana – „wgląd”. Pewnego razu była sobie pani Samatha (tzn. pani Spokój) i jej mąż, pan Wgląd, Vipassana. Zdecydowali się wspiąć na wzgórze. Pani Samatha weszła na szczyt wzgórza, ponieważ na szczycie panował taaaki spokój. A pan Vipassana poszedł, ponieważ roztaczał się stamtąd niezwykły widok. Oboje weszli więc z różnych powodów, ale kiedy pan Samatha przybył na szczyt… Pan czy pani? Już sam nie wiem, co mówię… Zmienili płeć, wchodząc na górę. No więc kiedy pani Samatha dotarła na szczyt, doceniła spokój i ciszę w oddaleniu od miasta, ale nie tylko spokój, doceniła też widok! A kiedy pan Vipassana, pan Wgląd, dotarł na szczyt, docenił widok, bo dla niego przybył, ale docenił też spokój, niewzruszoność. Ponieważ na szczycie widok i spokój zawsze współistnieją - nie ma różnicy między tymi dwoma rodzajami medytacji. Tak więc dwa rodzaje medytacji w buddyzmie to: medytacja Drugiej Szlachetnej Prawdy i medytacja Trzeciej Szlachetnej Prawdy.

Dla tych, którzy nie znają podstaw buddyzmu, [wyjaśniam], że Druga Szlachetna Prawda brzmi: pragnienie prowadzi do cierpienia, a Trzecia Szlachetna Prawda mówi, że zaniechanie prowadzi do oświecenia, do spokoju. Istnieją zatem dwa rodzaje medytacji: medytacja pożądania, chcenie, chcenie, chcenie… I ona prowadzi do cierpienia. Jeśli medytujecie, że czegoś chcecie, będziecie cierpieć, staniecie się sfrustrowani, staniecie się nerwowi. Chcąc czegoś, nie znajdziecie nigdy spokoju.

Innym sposobem medytacji, medytacji Trzeciej Szlachetnej Prawdy, jest puszczenie. Prowadzi ono do Nibbāny i do spokoju. Zatem kiedy medytujecie, przypomnijcie sobie o tych dwóch rodzajach medytacji: chcenie, chcenie, chcenie i puszczenie, puszczenie, puszczenie. Jeśli pragniecie osiągnąć spokój, praktykujcie Trzecią Szlachetną Prawdę.

Cśśsi… Przestańcie robić cokolwiek. Przestańcie kontrolować. Słyszeliście wyjaśnienie słowa „współczucie”? Sposób, w jaki wyjaśniam, czym jest współczucie i miłująca dobroć, polega na powiedzeniu: „Drzwi mego serca są otwarte, kimkolwiek jesteście, cokolwiek zrobiliście, moja miłość do was jest bezwarunkowa”. To też jest medytacja puszczania: ta chwila, jakakolwiek nie jest, przyjemna bądź nieprzyjemna, wzburzona, senna… drzwi mojego serca są na nią otwarte. Bezwarunkowo, niezależnie od tego, czym mogłaby być.

Współczucie i brak przywiązania są dokładnie tym samym. Współczucie jest wtedy, gdy nie kontrolujecie obiektu waszej życzliwości. Jeśli naprawdę kochacie swojego partnera, nie próbujcie nigdy go kontrolować. Kochajcie go za to, kim jest, a wasza miłość da mu wolność. Jeśli kochacie siebie samych z mądrością i współczuciem miłującej dobroci, nie powinniście nigdy myśleć: „Jestem beznadziejny, powinienem działać lepiej, powinienem być lepszym rodzicem, lepszą matką, lepszym ojcem, lepszym partnerem, lepszą opiekunką, lepszym mnichem…”. Miłująca dobroć to powiedzenie sobie samemu: „Drzwi mojego serca są dla mnie otwarte. Nieważne, co zrobiłem, nieważne, kim jestem. Wejdź!”. Zawrzyjcie z sobą pokój.

To jest właśnie dokładnie to, co robicie, medytując. Będąc całkowicie świadomym chwili obecnej, mówicie: „Drzwi mojego serca są otwarte na tę chwilę, na mój umysł, na moje ciało, na moją świadomość”, bezwarunkowo, kimkolwiek jesteście i cokolwiek robicie. Wejdź! Zawieracie pokój z waszym umysłem, z waszym sercem – tak właśnie medytujcie. Nie medytujecie, żeby spróbować gdzieś dojść czy spróbować stać się kimś innym. Wysilając się za bardzo, spinacie się. Niektóre osoby, medytując, kończą jeszcze bardziej zagniewane niż były na początku, ponieważ nie medytują poprawnie. Jeśli medytujecie jak trzeba, odpuszczając, w spokoju i niewzruszoności, wszystkie problemy, które mieliście w głowie, mają tendencję do znikania.

W książce, którą napisałem, „Otwieranie drzwi swojego serca” znajduje się piękna historia związana z życiem i medytacją, pochodząca od samego Buddhy. W niektórych pismach zwanych Udana [Dubbaṇṇiya Sutta (SN.11.22)], opowiada On sławną historię o potworze, który żywił się gniewem. Historia zaczyna się w pałacu, dawno temu. W tym pałacu cesarz był często nieobecny z różnych przyczyn. I raz, gdy go nie było, potwór przybył do pałacu. Ten demon był tak brzydki i przerażający, że całą straż sparaliżowało ze strachu. Pozwoliło to potworowi dotrzeć do pałacu i zasiąść na tronie. W tym momencie straże się ocknęły i zakrzyknęły: „Wynoś się stąd! Za kogo się masz?! To jest tron cesarza, wynoś się!!!”. Po tych złośliwych słowach potwór stał się większy, brzydszy… I im bardziej go źle traktowano, tym bardziej sytuacja się pogarszała.

Straże zrobiły wszystko, co mogły, by zalać potwora potokiem najgorszych obelg, ale on nie chciał odejść. Grożono mu i straszono, ale z każdym nieładnym słowem, z każdą brzydką myślą potwór coraz bardziej tył, stawał się brzydszy i bardziej agresywny. I trwało to jakiś czas. Gdy cesarz wrócił, demon był już ogromny jak pół pałacu i straszliwie brzydki. Myślicie, że widzieliście coś strasznego w „Obcych”, ale nie ma nic straszniejszego niż ten demon. Jak to napisałem w mojej książce: „Śmierdział tak strasznie, że spowodowałby wymioty nawet u robala”. Z mową jeszcze gorszą niż to, co możecie usłyszeć na stadionie we Freemantle, kiedy Dokerzy przegrali z Orłami… okropny język. Ale powodem, dla którego cesarz został cesarzem, była jego przebiegłość, wiedział zatem, co robić. Kiedy zobaczył demona, powiedział: „Miło cię widzieć. Dziękuję bardzo za przybycie. Minęło już tyle czasu od pańskiej ostatniej wizyty. Czy ktoś zaproponował panu już coś do picia? Ma pan ochotę na szklankę herbaty? Mamy Dilmah prosto ze Sri Lanki. A może miętową? Jest dobra dla zdrowia”.

Słysząc te miłe słowa, demon stawał się chudszy, mniej brzydki i mniej agresywny. I wszyscy zrozumieli przekaz. Zapytano więc, czy chciałby coś zjeść, np. pizzę. „Rozmiar monstrualny, oczywiście. Chciałby pan może masaż stóp? Większość potworów nie ma masowanych stóp, a refleksologia jest tak przyjemna”. Zaczęli masować mu stopy i robili, co mogli, żeby poczuł się dobrze. I byli bardzo mili dla potwora. A każde dobre działanie powodowało, że stawał się mniejszy i mniej agresywny. Bardzo szybko odzyskał rozmiar, jaki posiadał, gdy się zjawił. Czy wtedy się zatrzymali? Nie. Kontynuowali bycie życzliwymi do momentu, aż stał się tak mały, że wystarczył jeden prosty miły gest i zniknął całkowicie.

Tę historię opowiedział nam Buddha. Nigdy nie mówił oczywiście o pizzy – ja to dodałem. Ale nazwał ją: „O demonie, który karmił się gniewem”. Demon żywi się gniewem – im więcej mu go dajemy, tym bardziej staje się gruby, brzydki i odpychający. Ta historia dobrze reprezentuje to, co spotykamy często w życiu, ponieważ istnieje wiele potworów żywiących się gniewem.

Czasem kiedy mąż wraca z pracy, jest właśnie takim potworem żywiącym się gniewem, a jeśli żona też wpada w złość, staje się większy i brzydszy. Jego słownictwo staje się złe. Ale potwór, o którym tu mówimy, ten żywiący się gniewem, to wasz stan umysłu. Ileż to razy nim jesteście dla siebie samych, mówiąc sobie, że go nie lubicie i odrzucacie, ponieważ jest brzydki, odpychający, agresywny czy inny, nie kochacie go. Wiele z naszych myśli, które nam towarzyszą, jest jak potwory żywiące się gniewem. Im mniej je lubimy, tym bardziej stają się złe.

W czasie waszej medytacji, cokolwiek zobaczycie, cokolwiek poczujecie, mówcie: „Witam, dziękuję, że przyszedłeś, co mogę dla ciebie zrobić?”. I dzięki tym życzliwym gestom demon depresji, demon braku własnej wartości, demon strachu i sam demon gniewu stopniowo się zmniejszą. I dzięki życzliwości wszystkie demony, które przerażają ludzi, szybko znikną na zawsze. Bądźmy pełni życzliwości, akceptacji, gódźmy się ze wszystkim, nie wszczynajmy wojny. To jest to, co nazywamy medytacją Trzeciej Szlachetnej Prawdy – dążymy do pokoju, a nie do wojny z naszym własnym umysłem.

Jest tylu ludzi agresywnych, używających przemocy nie tylko w stosunku do własnego ciała, ale i umysłu. Przemoc w stosunku do ciała to niedawanie sobie odpoczynku, niewysypianie się, brak czasu dla siebie, zbyt dużo pracy… Przesuwamy ciągle granice – to właśnie jest przemoc w stosunku do własnego ciała. A jeśli udacie się do szpitala w Perth, zobaczycie, jak wielu ludzi czeka na chemioterapię. Ilu ludzi ma problemy zdrowotne! Są sami ze swoimi chorobami, które wydają się kpić z medycyny. Skąd pochodzą? Z gwałtu zadanego swojemu ciału. Z przesunięcia zbyt daleko granic wytrzymałości. Także wszystkie problemy psychiczne, które mają ludzie we współczesnym świecie i dlatego wypełniają gabinety psychologów i psychiatrów – wszystkie są konsekwencją gwałtu zadawanego swojemu umysłowi. Byliście dla siebie zbyt okrutni, zamiast być życzliwymi dla przejawiających się co chwila stanów umysłowych. To dlatego te demony urosły tak, że wchłonęły ponad połowę waszego umysłu. Ale jeśli powiecie „Witaj” i będziecie uważni i pełni spokoju, wtedy wasz demon zmniejszy się. Zatem jaki by nie był moment, gdy medytujecie, jeśli chcecie wiedzieć, jak mieć spokojny umysł, to nie możecie mieć spokoju, robiąc wojnę. To jest to, z czego zdał sobie sprawę pan Bush, jak i inni – nie ma pokoju dzięki wojnie. Co zresztą napisał Wiliam Blake w jednym ze swoich wierszy; gdy go przeczytałem, nigdy go nie zapomniałem, ponieważ znalazłem w nim wiele prawdy. Wydaje mi się, że Blake był z XVII wieku. Napisał: „Zemsta idzie w stronę Tyrana i znajduje Tyrana w łóżku, i ucina głowę przerażającego Tyrana, i zastępuje jego miejsce”. Zabijając tyrana, sami stajemy się tyranem. Prowadząc wojnę, nigdy nie osiągniecie spokoju. Przeciwnie – spowodujecie jeszcze więcej wojen.

Tak samo dzieje się z waszym umysłem. Dlaczego prowadzicie z nim wojnę, zamiast zawrzeć pokój?

. Dom, zwłaszcza taki jak tu, w Perth, zbudowany jest z cegieł. Kiedy chcemy zbudować dom, gromadzimy cegły, jedna na drugiej i tak dalej. I mamy w końcu dom. To samo dzieje się z domem pokoju w czasie medytacji. Medytacja jest zbudowana z wielu chwil pokoju, jedna po drugiej. Zawieracie pokój z każdą chwilą, w każdej chwili jesteście z nią w pokoju, pełni współczucia i uważności, łagodności i braku agresji. Akceptujecie tę chwilę za to, czym jest, taką jaka jest. ..:"

 

Fragment mowy Ajahn Brahm

Fotki - Warszawa przebudowa domu SMYK

Podobne artykuły


14
komentarze: 42 | wyświetlenia: 847
13
komentarze: 7 | wyświetlenia: 619
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1826
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 384
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 671
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 380
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1171
10
komentarze: 137 | wyświetlenia: 656
10
komentarze: 44 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 308
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2250
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 652
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 337
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 396
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 389
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie jestem pewny czy to chodziło o energię "czi" , w latach 70 robiliśmy takie mierniki do mierzenia przepływu energii przez ciało. Do tego były przygotowane całe mapy punktów pomiarowych rozmieszczonych po całym ciele.

  Marcin Sz,  11 dni temu

@pokrzywiony: To tak się nie da. Tak samo jak nie da się czytać myśli czy uczuć przy pomocy urządzeń z materii fizycznej. ( to są wibracje powyżej naszych możliwości odczytu miernikami fizycznymi) Jeśli jednak pozytywnie się o tej energii Chi myśli ( wierzy się w skuteczność sprawdzonych przez setki (tysiące) lat przebiegów meridianów, czy punktów akupunktury w ciele) wtedy to zaczyna działać i ma ...  wyświetl więcej

@Marcin Sz: Wiesz Marcinie, mi to czytanie książek kiepsko wychodzi, ale lubię rozmawiać właśnie na takie tematy.
Będąc jeszcze w szkole podstawowej, pewien różdżkarz pokazał mi jak się posługiwać różdżką z drzewa teraz nie pamiętam jakiego, by wykrywać żyły wodne, więc potem się tym bawiłem i poczucie przepływu pewnych energii i reakcje różdżki mnie zadziwiły, trzymałem ją mocno w rękach, ...  wyświetl więcej

  Marcin Sz,  11 dni temu

@pokrzywiony: Warto "wtopić się" w Woda- Wielka tajemnica https://www.youtube.com/watch?(...)8W1Qr_8
jeśli jeszcze nie oglądałeś. Jasne, że bawiłem się i tym remedium. Ale zauważ: swój ciągnie do swojego. Składamy się prawie w całości (ciało) z wody. To my wyczuwamy jej obecność i płynące przez nią informacje. Remedia robią wrażenie ...  wyświetl więcej

@Marcin Sz: W moim rozumieniu wahadełka, różdżki, itp ... to takie podpięte wskazówki do przyrządów pomiarowych jakie stanowimy ... Tak Woda ciągle ma w sobie wiele tajemnic które nas pociągają ... :)
Pozdrawiam Braciszku
Ps. Woda drążąca kamień ;)
Właściwie powietrze którym oddychamy to też woda tylko w postaci pary ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska