Login lub e-mail Hasło   

Czy z handlu kryptowalutami trzeba się rozliczać?

W tym roku w zeznaniach części Polaków pojawią się kwoty dochodów związanych z handlem kryptowalutami. Sprawdź jak rozliczyć taką działalność.
Wyświetlenia: 732 Zamieszczono 16/03/2018

Kryptowaluty, podatki i rozliczenia

Boom na kryptowaluty sprawił, że wiele osób zainteresowało się transakcjami na tym rynku i zdecydowało się zaryzykować. Kusi, przynajmniej teoretyczna, możliwość szybkiego wzbogacenia.

Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl, podkreśla, że popularność kryptowalut wynika m.in. ze względnej anonimowości, jaką oferuje większość z nich.

Osoby zajmujące się wymianą kryptowalut nie powinny jednak traktować tego dosłownie. Muszą ten rodzaj przychodów oraz koszty ich uzyskania uwzględnić w rozliczeniu podatkowym, składanym do właściwego urzędu skarbowego.

Okazjonalny handel kryptowalutami

Czy do obrotu kryptowalutami wymagane jest założenie działalności gospodarczej? Nie jest to obowiązkowe, jeżeli handel jest okazjonalny i nie posiada znamion cyklicznej działalności, prowadzonej na dużą skalę.

Mimo to odprowadzanie podatku od takich transakcji jest wymagane. W zeznaniu rocznym PIT-36 należy wypełnić pola nr 74 i 75, które dotyczą praw autorskich, jak również innych, wskazanych w art. 18 ustawy o PIT.

W rubryce kosztów uzyskania przychodu powinniśmy zawrzeć koszt zakupu kryptowalut. Urząd skarbowy może wymagać formalnego potwierdzenia. W takim przypadku należy przedstawić chociażby historię transakcji z giełdy kryptowalut, z której korzystaliśmy.

Samo potwierdzenie przelewu wysłanego na konto giełdy może być niewystarczającym dokumentem. Przelana suma niekoniecznie musi bowiem odpowiadać tej zainwestowanej w kryptowaluty.

Ile wynosi podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami dla osób fizycznych?  Rozliczany jest on na zasadach ogólnych według skali podatkowej PIT (18 lub 32 proc.)

Ministerstwo wymaga

W poprzednim roku Ministerstwo Finansów wymagało rozliczania wyłącznie tych transakcji, które dotyczyły wymiany kryptowalut na tradycyjne waluty (czyli np. bitcoina na dolara).

Sytuację zmieniła interpretacja podatkowa z dnia 23 stycznia 2018 r. Wskazano w niej, że w rozliczeniu podatkowym należy również uwzględnić operacje wymiany jednej kryptowaluty na drugą (np. bitcoina na ripple).

Sposób wskazania przychodu z takiej transakcji jest nieco skomplikowany. Podatnik musi bowiem przekalkulować wartość pozyskanej kryptowaluty na walutę tradycyjną (np. na dolary), a następnie na złotówki, bazując na kursie Narodowego Banku Polskiego z dnia roboczego, który poprzedzał moment dokonania transakcji.

Kryptowalutowa działalność

Inne zasady obowiązują w przypadku cyklicznego i masowego obrotu kryptowalutami. W takiej sytuacji konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest to „pozostałe pośrednictwo pieniężne” (64.19.Z).

Firmy mają do wyboru kilka sposobów opodatkowania. Ich opłacalność jest różna w zależności od dokładnego profilu. Dla „kopania” i sprzedaży kryptowaluty optymalna będzie działalność ryczałtowa od przychodów ewidencjonowanych, natomiast sam obrót wirtualnymi walutami warto rozliczać na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem podatku liniowego.

Kopanie a podatki

Aktualne stanowisko Ministerstwa Finansów nie wymaga rozliczania samego kopania kryptowalut. Jeżeli zatem pozyskujemy nowe jednostki wirtualnej waluty, korzystając z tzw. koparek kryptowalut, nie musimy tego faktu zgłaszać w urzędzie skarbowym. Dopiero handel nimi jest odpowiednio opodatkowany.

Kryptowaluty w ujęciu podatkowym to trudny, posiadający wiele nieścisłości temat. Warto pamiętać, że pytania możemy kierować do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w ramach indywidualnej interpretacji podatkowej.

Więcej aktualnych informacji znajduje się na stronie: https://cinkciarz.pl/nowosci/kryptowaluty

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 537
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 988
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72519
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647852
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14975
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21455
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40401
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17340
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13065
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53176
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22515
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18028
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23079
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska