JustPaste.it

Kuźnica Półwysep Helski

Kuźnica to zupełnie inna miejscowość niż pozostałe znajdujące się na Półwyspie Helskim. Chałupy, Jastarnia czy Władysławowo to miejsca, które kojarzą się z tłumami na plażach.

Kuźnica to zupełnie inna miejscowość niż pozostałe znajdujące się na Półwyspie Helskim. Chałupy, Jastarnia czy Władysławowo to miejsca, które kojarzą się z tłumami na plażach.

 

Kuźnica – Najważniejsze Informacje

Kuźnica to zupełnie inna miejscowość niż pozostałe znajdujące się na Półwyspie Helskim. Chałupy, Jastarnia czy Władysławowo to miejsca, które kojarzą się z tłumami na plażach, ogromnym ruchem wodnym na Zatoce (szczególnie wśród kitesurferów) oraz imprezowym klimatem. Kuźnica mimo, że leży pomiędzy nimi to ich całkowite przeciwieństwo. W skrócie można ją opisać jako spokojną, piękną wioskę, w której utrzymał się klimat małej rybackiej osady. Jest ona idealnym wyborem pod rodzinne wakacje.

Kuźnica dzisiaj

Dzisiaj Kuźnica to w szczególności miejscowość turystyczna. Większość osób zamieszkałych w Kuźnicy wynajmuje pokoje, domki lub apartamenty i utrzymuje się głównie z turystyki w sezonie letnim. Jednak właśnie dzięki temu Kuźnica zachowała swój magiczny klimat – mieszkańcy zachowali swoje działki przez co nie został tu wybudowany żaden ogromny hotel, a mała ilość miejsca nie pozwala na stworzenie campingu. Gdy wyjdziesz w lipcu na plażę w Kuźnicy, pomyślisz, że jesteś na jakieś sekretnej plaży poza sezonem.

W wakacjach w Kuźnicy w szczególności gustują rodzinny  z dziećmi oraz osoby, które chcą w wakacje odpocząć od zgiełku miasta oraz spędzić czas na pustej plaży, na której nie trzeba przedzierać się przez parawany. W ogromnym błędzie jednak będzie ten kto pomyśli, że Kuźnica nie nadaje się pod tak zwany aktywny wypoczynek. Listę atrakcji, które znajdziecie w Kuźnicy możecie zobaczyć na naszej podstronie atrakcje, jeśli zastanawiacie się czy Wasze dzieci nie będą się nudzić w takiej miejscowości zobaczcie zakładkę KUŹNICA dla DZIECI – zresztą jak dziecko może nudzić się nad morzem? Jeśli lubicie spacerować, robić rowerowe wycieczki lub myśleliście nad rozpoczęciem przygody z windsurfingiem lub kitesurfingiem to także Kuźnica przypadnie Wam do gustu. Warto też wspomnieć, że znajdziecie tu też miejsca z pysznym jedzeniem, więcej na podstronie restauracje.

Historia Kuźnicy

Pierwsze doniesienia o Kuźnicy pochodzą z XVI wieku, była to wtedy miejscowość na wyspie, w skład której wchodziła tylko jedna chata.W okolicach 1634 roku król Władysław IV Waza, spodziewając się wojny ze Szwecją kazał zbudować w okolicach Kuźnicy, na tak zwanych „Mewich Rewach”, fort morski „Kazimierzowo”. Załoga tegoż portu miała za zadanie bronić najgłębszego przejścia na Mewich Rewach oraz ochronna Władysławowa od zachodu. Podczas Potopu Szwedzkiego załoga fortu wycofała się do Pucka, a fort zajęli Szwedzi. W wydanym w 1883 r. tomie IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich możemy przeczytać o Kuźnicy, że:

„W roku 1663 stała tu tylko jedna chata, inne zapewne w czasie wojny szwedzkiej zrujnowane i opuszczone. Wieś należała do dóbr starosty puckiego. Lustracya tegoż starosty z r. 1678 donosi: Od r.1660 trzymał tę osadę Wojciech Byzewski jure emphiteutico do lat 30. Ale popełniwszy kryminał praedae z rozbitego okrętu lubeckiego i circumstancyi zabicia ludzi niewinnych w tym okręcie od nawalności salwowanych z zięciem swoim Matysem Walkowcem, zgodził się z panem Karolem Fondoren, plenipotentem pryncypałów przerzeczonego okrętu lubeckiego i residuitatem annorum emphiteuticorum puścił temu to Fondoren. Powinność posesora taka: brzegu morskiego pilnować, piwo pańskie i gorzałkę szynkować i czynszu za rok dawać fl.8”

Zachowane z 1772 roku dokumenty wspominają, że w tamtym czasie Kuźnicę zamieszkiwało 25 rybaków.

W dokumencie z roku 1883 czytamy: „zagrodników-rybaków 21, mk., [mieszkańców] samych katolików – 332, dm. [domów] – 50. […] Rolnictwem wcale się nie zajmują mieszkańcy”. Co nie jest zbytnio dziwne, bo i w Kuźnicy nie ma gdzie zajmować się rolnictwem.

W XX wieku w Kuźnica zaczyna rozwijać się turystycznie, przyjeżdża do niej coraz więcej letników, dzieje się tak ponieważ doprowadzono do niej linie kolejową. Kuźnica jest wtedy największą miejscowością na Półwyspie Helskim, są niej organizowane potańcówki, a rybacy zabierają turystów na wycieczki i pikniki na Mewią Rewę. Odpoczywa tu między innymi Tadeusz Kantor. W 1939 na skutek bombardowań przez Luftwaffe zniszczeniu ulega około 45% budynków, jednak zostają one odbudowane. Od tego czasu Kuźnica nadal rozwija się turystycznie, jednak większe ilości letników przyciągają inne miejscowości na Półwyspie, ze względu na większą powierzchnie, a co za tym idzie, większą ilość miejsc noclegowych, barów i dyskotek.

 

 

 

Źródło: http://kuznica-hel.pl/info/