Login lub e-mail Hasło   

Tęsknota za komuną?

Czy dzisiaj, po niespełna 30 latach od transformacji ustrojowej, z punktu widzenia szarego obywatela, żyje nam się lepiej niż w komunie?
Wyświetlenia: 1.054 Zamieszczono 21/03/2018

Gdy dzisiaj porównać poziom życia, ale też dostępność: deputatów, pożyczek zakładowych, przydziału mieszkań zakładowych, żłobków zakładowych, przedszkoli zakładowych, wczasów zakładowych (w zakładowych domach wczasowych), masowej kultury (w zakładowych domach kultury), udzielania się w sporcie (zespoły zakładowe), wycieczek (autokarami zakładowymi) po Polsce i na grzybobrania, płatne 100 procent zwolnienia lekarskie, 6-procentowe odsetki od naszych oszczędności itp., komuna jawi się nam jako raj na ziemi.

Raj na ziemi, (pomimo aparatu represji i cenzury, nie mającej jednak większego wpływu na codzienne życie szarego obywatela), w którym długi umierały razem ze śmiercią dłużnika, w którym każdego pracownika (bezrobocie nie istniało) było stać na coroczne dwutygodniowe wczasy w atrakcyjnych miejscowościach w Polsce), na zakładowe żłobki i przedszkola, na darmowy udział w imprezach kulturalnych (w zakładowych domach kultury), na wycieczki po Polsce (w ramach Oddziału zakładowego PTTK), na pożyczki z funduszu zakładowego (bez oprocentowania) i wiele, wiele innych.

 

Manifestem PKWN uwłaszczono polskie społeczeństwo. Rolnicy stali się właścicielami uprawianej ziemi, robotnicy (pracownicy) właścicielami zakładów, w których pracowali. Dlatego pracownicy zgadzali się na odbieranie części swoich zarobków (dochodów zakładu), na budowę bazy socjalnej zakładów: domów wczasowych, domów kultury, żłobków, przedszkoli, itp. bo wiedzieli, że to także ich majątek (z którego zresztą korzystali za niską opłatnością).

 

Strajki robotnicze w 1980 i 1988 roku doprowadziły do zmian ustrojowych, reformy gospodarczo-ustrojowej (tzw. planu Balcerowicza). Szczególnie - ustawa o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych, ustawa o podatku od wzrostu wynagrodzeń, których jednym z negatywnych skutków było wywłaszczenie zakładów przemysłowych i ich pracowników z posiadanej bazy socjalnej, ze względu na wysokie podatki od działalności nieprodukcyjnej. Zakłady wyzbywały się za darmo lub za grosze całej bazy socjalnej, by się utrzymać, a i tak w końcu padały w realiach gospodarki rynkowej.

 

Społeczeństwo oczekiwało, że w ramach rekompensaty i równego startu otrzyma bony prywatyzacyjne, lub udziały za 45 lat pracy w PRL (m.in. słynne 100 mln złotych Lecha Wałęsy). Okazało się, że i tym razem państwo wywłaszczyło nas w białych rękawiczkach, dając na osłodę bony prywatyzacyjne wartości 20 zł. Podzieliło też społeczeństwo, dając pracownikom niektórych zakładów część akcji zakładów, czy odprawy niektórym zwalnianym pracownikom (górnicy, stoczniowcy).

 

Czy dzisiaj, po ponad 25 latach od tamtych wydarzeń, z punktu widzenia szarego obywatela żyje nam się lepiej niż w komunie?. Dzisiaj możemy podróżować po Europie i świecie bez większych ograniczeń, (jeżeli posiadamy na to środki), mamy ograniczoną wolność słowa, zniesioną cenzurę, możemy się dorabiać indywidualnego czy rodzinnego majątku. Na pewno, komfortu życia w demokratycznym państwie nie odczuwają bezrobotni, którzy nie mają za co utrzymać swojej rodziny (a co tu mówić o podróżach po Europie i świecie), emeryci i renciści, którym Balcerowicz obiecywał, że za kilkadziesiąt lat pracy będą mogli teraz odpoczywać podróżując jak na zachodzie po świecie, a rzeczywistość zmusza ich do pomocy materialnej dzieciom i wnukom.

 

Dzisiaj nikt nam nie zagwarantuje pracy, płacy na odpowiednim poziomie, tanich wczasów zakładowych, taniego żłobka czy przedszkola zakładowego, nie wspominając o darmowych imprezach w zakładowych domach kultury czy o mieszkaniach zakładowych. W pracy musimy być dyspozycyjni i zestresowani (czy nas nie zwolnią), urlop bierzemy, kiedy nam dają (najczęściej poza latem), na zwolnienia lekarskie strach iść, bo możemy stracić pracę.

 

Bezrobocie zakreśla coraz szersze kręgi (na szczęście to już przeszłość), tak samo jak społeczna bieda. A jeszcze ten brak ochrony obywatela przez państwo i wystawienie go na nękanie na każdym kroku przez oszustów, spekulantów i cwaniaków. A jeszcze te ciągłe namowy i ułatwienia w udzielaniu kredytów i możliwość sprzedania naszych długów firmom windykacyjnym, bez powiadamiania dłużników, te mordercze odsetki na poziomie lichwiarskim, (które, kilkadziesiąt razy przekraczają nasz podstawowy dług) i wystawiają nas żer komorników, którzy zarabiają na tym miliony.

 

Dzisiaj firmy skupujące długi, to państwo w państwie. Nie przestrzegają ułomnego prawa byle tylko wydoić z ostatnich groszy nieświadomych Polaków. Nieświadomych przedawnienia niektórych długów, bo żyjemy w kraju bezprawia, niczym na Dzikim Zachodzie (dziki kraj). Dzisiaj ciągły stres, że stracimy pracę, nie pozwala nam naprawdę cieszyć się z możliwości wzięcia kredytu na mieszkanie. Nie wiem też, czy szukanie stałej pracy, które może nas zmusić do opuszczenia naszego miejsca urodzenia, zamieszkania i rodziny, a nawet województwa, kraju, daje nam komfort psychiczny życia w tym demokratycznym kraju.

 

Przyznam się, że nieraz zdarza mi się tęsknić za stylem (sposobem) życia w komunie, za corocznym wyjazdem na dwutygodniowe wczasy zakładowe, za wspólnymi wycieczkowymi wyjazdami po Polsce, czy chociażby na grzyby. A najbardziej tęsknię za świadomością, że to wszystko było nasze (zakład pracy, żłobki, przedszkola, domy wczasowe, domy kultury), za przyjacielską integracją pracowników (dzisiaj jeden by utopił drugiego w łyżce wody, gdyby od tego zależał awans, czy podwyżka).

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1244
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 932
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1015
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 686
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 505
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 702
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 973
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 387
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 806
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1311
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 596
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 464
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 928
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 373
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Panie Sadowski, zgadza się, tanie wczasy, kolonie dla dzieci i cała masa innych luksusów. I za to płacili partyjni bonzowie.? Przecież to ty za to płaciłeś, to było z twoich pieniędzy, które wypracowałeś i których ci nie wypłacono, bo uszczęśliwiali cię na siłę. Cały rok patrzyłeś na te same gęby w pracy, a potem uszczęśliwiano cię nimi na wczasach. Q...wa, ale integracja. A ty cieszyłeś się i cie ...  wyświetl więcej

Miałem dwóch znajomych. Obaj pracowali na tej samej kopalni, w tym samym czasie przez 10 lat. Jeden mieszkał w blokowisku i co roku jeździł na wczasy i wysyłał dzieci na kolonie, drugi miał małe gospodarstwo i urlop z dziećmi spędzał na żniwach. Jesienią miał wykopki to szedł z flaszką do lekarza i brał zwolnienie, a robił za niego i płacił chorobowe ten pierwszy - wczasowicz. I było socjalistycznie i sprawiedliwie. W ramach socjalistycznej integracji.

„… 6-procentowe odsetki od naszych oszczędności itp., komuna jawi się nam jako raj na ziemi”. A podwyżki cen pan pamięta i strajki z tego powodu? To druga strona tych 6% odsetek, to ciągła skokowa dewaluacja pieniądza. I drugie, ile było tych wielkich „zakładów pracy” z kubami sportowymi, dobrymi ośrodkami wczasowymi… . Najlepsze ośrodki sportowe, zdrowotne, zaopatrzone sklepy (za zasłonkami) były ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: zbierał medale, odznaczenia, cekiny i dyplomy, a nawet zdjęcia radzieckich hokeistów. Był nawet w ORMO. Teraz na skupie złomu tego nie chcą. Świruje chłop i tęskni we łzach. A tak się starał.

Też nieraz, ogarnia mnie nostalgia!

  Hamilton,  21/03/2018

@Z. Kostka: czuję, że zaraz się poryczę z tęsknoty razem z braciszkami. A pamiętasz p. Kostka ile odsłon było w kolejkach za papierem toaletowym, mydłem, wodą brzozową, kaszaną, wątrobianką. Te sklepy pełne pustych haków, półek. Te kartki pełne niespodzianek. I te miliony w portfelach. Ten nadmiar luksusu wygnał cię do Niemiec. Tam pojechałeś po odrobinę skromności. Założę się, że rozpłacze się nad tym artem cała pozostała piątka rzewnymi łzami jak krokodyle.

  Hamilton,  21/03/2018

Dostał 6 % odsetek przy inflacji rocznej 40 i szalał z radochy. I tęskni. Boże zlituj się nad nim. Mózg ci chłopie poszedł chyba na plotki do szpary między pośladkami. Miałem książeczkę na przedpłaty malucha, jak dochodziłem do ustalonej kwoty to okazywało się, że znów muszę dopłacać, i tak w koło. To był szwindel.

"Rolnicy stali się właścicielami uprawianej ziemi, robotnicy (pracownicy) właścicielami zakładów, w których pracowali. Dlatego pracownicy zgadzali się na odbieranie części swoich zarobków (dochodów zakładu), na budowę bazy socjalnej zakładów: domów wczasowych, domów kultury, żłobków, przedszkoli, itp. bo wiedzieli, że to także ich majątek (z którego zresztą korzystali za niską opłatnością)". Akura ...  wyświetl więcej

Może to tęsknota za młodością?

@Zdzisław Sadowski: wygląda bardziej na tęsknotę za esbecką emeryturką wypracowaną ciężką pracą przy pałowaniu wichrzycieli.

Najbardziej brakuje mi bezprocentowych pożyczek z funduszu zakładowego, corocznych tanich wczasów i jeszcze tańszych wycieczek integracyjnych, np: do Malborka, czy na grzyby.

  Dersu,  27/11/2018

Popieram w pelni autora artykulu. Dzis oglupione leminigu swiecidelkami zachodu jezdza do Europy pelnej terrorystow. zarobi taki w Polsce pare groszy i wpiernicza chemiczne zarcie... Szkoda slow ! Komuna to byl luksus w poruwnaniu z tą pseudodemokracja...

  Hamilton,  27/11/2018

@Dersu: nosił ci prezes Geesu szyneczkie, jajeczka, bekonik, wódeczkie do komitetu i ci się skończyło, teraz musisz zapierdalać i sobie zarobić? Też bym popierał

  Serpico,  27/11/2018

@Dersu:
Poruwanie, okay, ogranicz wyjazdy i wyjmij z głowy kule z kałasznikowów hahaha..........
Luksus edukacji cię ominął chyba.

@Serpico:
"Poruwanie, okay, ogranicz wyjazdy i wyjmij z głowy kule z kałasznikowów hahaha.......... "
https://sjp.pwn.pl/slowniki/po(...)ie.html ... ;)

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Czemu mi pokazujesz ? Jemu pokaż, zawsze ale to zawsze wielbiciele komuny to albo takie buractwo jak on, pourywane stołki.
Co tym razem hahaa ? Przecież się z tego śmiałem człowieku .. ciężko nie wpaść na poważnie.

@Serpico: Bo Twój komentarz przeczytałem i wpadło mi w oko, jak chciałeś jemu zwrócić uwagę na ortografa to mogłeś mu to wskazać wprost zamiast skopiować ten sam błąd. :)
Tak nie poprawiłeś jego błędu tylko go skopiowałeś w swoim tekście, a podobno Ci chodzi o dobrą pisownie na tym portalu ?

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Wyszczególniłem słowo, to chyba wystarczy, Maniek jeśli chodzi o błędy, nie zaczynaj bo później będziesz narzekał.O co mi chodzi ? O nic mi nie chodzi hahahha, burak o to mi chodziło.Jak ktoś robi takie błędy, to znaczy że jest burakiem.
Pisowni w artach już nie poprawiam bo mi się nie chce, dalej jest to samo, trzy zdania na krzyż i błąd, mam gdzieś że ludzie piszą na ...  wyświetl więcej

@Serpico: Jak widać nie bardzo walczycie z Hamiltonem o dobrą pisownie, ale stosujecie głupie i nieskuteczne metody.
Jak widzisz błąd to go zwyczajnie wskaż podpierając się słownikiem, takie to trudne ?
Po co się wyżywasz, nie wszyscy mają talent do ortografii i gramatyki języka polskiego, jak i też nie wszystkim na tym portalu było zdobyć maturę i wyższe wykształcenie, ale do nie po ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: ze tesz ci sie che kożystać ze słownika. Zjadłeś już wszystkie rozumy? Zjadłeś. To po co się przemęczasz. Spocisz się. Znuf jażysz jak na kaberecie o tym Awaście. Skąd u ciebie bierze się ta szybkość myślenia? Hahaha - no tyś zapierdalał tymi dwoma lewymi "rencami" by wykształcić te rzesze studentów. Po 16 godzin przy klawiaturze tworząc debilne komentarze.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Ale ja robię to co ja chcę, a nie to co ty chcesz.Kiedyś stwierdziłeś że mam pisać do ciebie tak żebyś zrozumiał hhahaa ... bez jaj. Znowu się zaczyna debilne tłumaczenie.
Komuna to był raj dla buraków i cwaniactwa, idealny przykład, koniec kropka.
Esej chcesz do tego ?

@Serpico: Znowu ci obcięli jaja, to niemożliwe już tyle razy cie wykastrowali że niemożliwym jest by to cię jaja bolały że tak tu wyjesz z wściekłości.
Co ma komuna do twojego dzisiejszego debilnego zachowania ?

  Hamilton,  27/11/2018

@pokrzywiony: twoja tęsknota za mózgiem staje się coraz bardziej widoczna skoro nie potrafisz powiązać tytułu tego artykułu, komentarza tego buraka z naszymi komentarzami i zadajesz kolejne idiotyczne pytanie - "Co ma komuna do.....". Masz coraz gorsze dni. Chyba ci się gdzieś łeb poturlał i nie zauważyłeś.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Między innymi to, że synalek PRL-owskiego trepa pisze o kimś skurwysyn.Ty piszący o kimś wykastrowany ? To chyba żart.

  Hamilton,  27/11/2018

@Serpico: to nie są żadne żarty. To w ramach walki z chamstwem. Dawno już ustalili z Korim, że my som hejtery i trolle a one som porządne kombatanty i weterany walk. Hahaha w końcu walczyli pod komendą generałuf wróbla i tojfla.

@Serpico: Oczywiście że żart, żartujesz Ty żartuje i ja. Ciekawi mnie co Cię gryzie ?, że tak ciągle wracasz do tych samych zadrażnień ? Nie potrafisz zostawić przeszłości za plecami i zacząć budować przyszłość ?
Może coś Cię przeraża jakieś wyzwania życiowe które uznałeś że Cię przerastają, dlatego wybierasz stare konflikty zamiast stawiać czoła nowym wyzwaniom jakie stawia życie przed każ ...  wyświetl więcej

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Wszystko mnie przerasta, łącznie ze świadomością że Polska wygląda w sposób taki jaki wygląda, ponieważ PRL dalej się za Polską ciągnie. Przerasta mnie także świadomość że ZUS jest pozostałością po PRL, nikt tego teraz nie ruszy, ponieważ jest za bardzo "wżarte" w system.
Wyzwania .... , Maniek ja ci nie będę analizował jakie są twoje "wyzwania" bo mi się nie chce hahaa ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: "pierdolona szmato, debilu, śmierdzielu, kabotynie, gnoju, morderco, faszysto, bandyto i wiele innych" to też są typowe reakcje ludzi, którzy zostali czymś przerażeni czy normalne wynaturzenia zwykłego chama. Nie oczekuję odpowiedzi, bo opinie cienkich bolków i moralnych kurdupli mnie nie interesują.

@Serpico: "Demokracja be" Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego żeby "demokracja" mogła prawidłowo funkcjonować to nie może jeden, drugiego opluwać, bo wtedy to nie jest demokracja tylko jakiś koszmar. A tak ogólnie czego oczekujesz od życia i od gospodarki w której przyszło nam żyć ?, bo tak naprawdę nie wiem, nigdy na ten temat się nie wypowiadałeś, tylko ciągle coś do kogoś masz i wiecznie jakieś ...  wyświetl więcej

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Eh ... od SIEBIE oczekuje najwięcej i nad tym się KONCENTRUJE, od siebie. Pretensje mogę mieć do takich jak przykładowo Koriolan, stary trep z PRL tak, do tej pory rozumiesz, a później siądzie i klepie że Polska została sprzedana za Balcerowicza. Zależności Polski powstały tak o ? Samo się to zrobiło? Ma to związek z PRL, to zamknąłby ten spasiony pysk przynajmniej. Czemu ? Ciężko się nie domyślić czemu powinien się przymknąć.

@pokrzywiony: a jest tu ktoś bardziej zaszlochany i zakwękany niż Wasza Wykrzywiona Eminencja. Przez 9 lat nie było tu większej beksy.

@Serpico:
"Eh ... od SIEBIE oczekuje najwięcej i nad tym się KONCENTRUJE"
Może oczekujesz zbyt wiele lub w zły sposób i dlatego tak wybuchasz, kiedy coś niewychodzi ?

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
HAHAAH , ale mi teraz wszystko idzie okay hahah ....przede wszystkim żyje NORMALNIE i jestem NORMALNY, czego nie da się powiedzieć o większości adwersarzy. Widziałeś kiedyś żebym na coś narzekał ? Kto narzeka ? Albo ludzie którzy sami doprowadzili swoje życia do stanu w jakim się znajdują, albo ty hhaha ....
To czy mi coś idzie czy nie, nie ma związku z podejściem do PRL i syfu jakim był , bo był syfem.

@Serpico:
"ale mi teraz wszystko idzie okay hahah ....przede wszystkim żyje NORMALNIE i jestem NORMALNY, czego nie da się powiedzieć o większości adwersarzy. "
To czemu zamiast się tym cieszyć, prowokujesz tu nowe konflikty, potrzebne są Ci do czegoś ?
" Widziałeś kiedyś żebym na coś narzekał ? Kto narzeka ?"
Bez powodu nie bluzga się tak jak to robisz, coś musi uwierać, by się w ten sposób zachowywał normalny zdrowy na umyśle człowiek.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Ale co ja nie mam prawa pisać co chce ? Takie moje prawo że mam.

@Serpico: Bluzgać, a pisać to dwie różne rzeczy.
Jeśli ktoś bluzga po mnie ja bluzgam w odpowiedzi, ale jeśli ktoś nie bluzga to niema powodu żeby bluzgać ciągle w kółko, bo to nie ma sensu.
Chcesz znowu kogoś sprowokować do tego, by być potraktowanym jak kiedyś byłeś przez przykładowo Tojfla ? Już raz Ci się taka prowokacja udała chcesz ją powtórzyć ?

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
O święty, a co miałem cierpliwie znosić tą spasioną świnię, analizującą moją psyche ? Do pewnego momentu tak było, a później nie i rozdeptałbym mu ten spasiony zakłamany pysk za ojca także.
Szybciej analizuje niż ty i inaczej.Taki jestem.Spokojnie możesz się teraz rozpłakać o groźby pół karalne. Ja wiem z kim ja "rozmawiam" dlatego czasem mnie nosi.
Jeszcze masz jakieś pytania ?

  Hamilton,  27/11/2018

@pokrzywiony: doprawdy? Ty bluzgając piszesz i pisząc bluzgasz po "miszczowsku" i k..wa jesteś tak bezczelny, że innych chcesz wychowywać mały żuliku.

@Serpico: Rób jak chcesz, ale jak znowu sprowokujesz rozróbę, to się zastanów jak się potem z niej wybronisz, bo na Policję nie masz co liczyć w takich okolicznościach. Masz swój rozum rób jak uważasz, konsekwencje też będą Twoje.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Kogo miałbym się konkretnie bać i proszę cię nie rozśmiesz mnie do łez.Jak najbardziej zdaje sobie sprawę co robię. Więc ?

  Hamilton,  27/11/2018

@pokrzywiony: hahahaha to ty już pracujesz w policji.? Wyprostowanych nie mieli w Rybniku. ? Pierwszy pokrzywiony stujkowy w Polsce. Brudny Harry, przepraszam Cieńki Maniek postrach Rybnika. Mokrą szmatą cię wystraszą

  Hamilton,  27/11/2018

@pokrzywiony: ja na ten przykład to umieram ze strachu jak czytam te twoje groźby. Maniuś nie rób z siebie większego idioty niż jesteś. Zlituj się nad sobą.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Co ty pieprzysz, tojfel to był jakiś świrnięty dziadek, de facto bez wykształcenia, zawodowe, brał się za ekonomię itd, oraz miał urojenia typu "świadomość, poza ciałem" i jazdy z "Imperiami Lechitów" które nigdy nie istniało.
Koriolan wziął od niego konto, albo mu sam dał i pisali na zmianę z tym pieprzniętym buddystą, Ty się z nimi spotykasz to masz inny stosunek, co ...  wyświetl więcej

@Serpico: Dla tego że ich poznałem w realu wiem że to nie tylko były multi konta, ale sporo osób których wkurzyłeś z dylem swoim zachowaniem. Ja tej afery nie organizowałem, nawet napisałem do Tojfla by się troszkę uspokoił, to mi odpisał że, nie będę dokładnie cytował, sens był taki że go wkur ... i nie będzie wobec takich jak wy się hamował. Mi wisi to czy mi wierzysz czy nie, tak jak żeście z d ...  wyświetl więcej

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Maniek skończ te zagrywki z walkami, tojfel to przygłupi dziadek był, kojarzy mi się z tymi imperiami i kretynizmem.
Nie będę prowadził już rozmów o niczym , w dupie mam tego górala, skoro był taki dobry jakim cudem stracił zęby hahaha ? Sam sobie wybił hahhahaa ? Gówno minie to obchodzi. Nie boję się ich , a już ciebie chyba najmniej hahaha ..
Smrodu waszego to ...  wyświetl więcej

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
O ile on w ogóle coś ćwiczył oprócz osranych bójek pod chatą, przecież on pisał jakieś bzdety o stylach od motyki hahahahaa ,,,,,,,,,,,,,,

@Serpico: "Ja miałem wypadek oni nie, oni są kretynami ja nie, buddysta to zwykły posrany góral a nie koleś co mógł mieć Porshe, nie boję się go zeżarłbym go na śniadanie."
Nie bądź śmieszny na oczy go nie widziałeś, wiesz tylko tyle co on napisał, a ty przeczytałeś w necie, a nie przychodzi ci do głowy że jak ty sobie robisz jaja i piszesz co chcesz to inni też tak mogą, bawisz się ty, baw ...  wyświetl więcej

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Dawaj foty, miał dać Koriolan, nie interesuje mnie to specjalnie, chyba że miałoby wywołać śmiech, jak playboy Koriolan hahhahaha ..........
Takiej cipy jak ty to już w ogóle nie ma na całym świecie.Kolesie siedzą na 10 forach, nie rozbawiaj mnie. Tak jak Piter tymi kitami o kompach, to też następny kit.

W reprezentacji czego hahaha ? Chyba menelni z Podhala hah

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: o tym, że cię to forum nie interesuje smędzisz już kilka miesięcy. Koriolan się ckliwie i boleściwie żegnał w maju i obaj kłapiecie ozorami po 16 godzin na dobę. Pewnie chciałeś odejść ale wszyscy cię tu błagali byś został i brał na klatę te moje ataki, a ty bohatersko się zgodziłeś. Hahaha - widać jak jesteś tu kochany i uwielbiany. Dostajecie oklaski jak mole w szafie. W realu po takich oklaskach mielibyście pyski opuchnięte jak arbuzy.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
To może Dylowi wlać benzynę do auta za rentę Koriolana haahhahaahah ...........
Poważnie Maniek jesteś mamlas jakich mało, ale teraz to mnie ubawiłeś po pachwiny hahaha...........
Albo jak nerki sprzeda hahaha ...... razem z owcami. Przecież to wieśniaki są człowieku do bólu haha......

Piter to schizol , najpierw by musiał przypomnieć kim on w ogóle jest

...  wyświetl więcej

@Serpico: Myślisz że wszyscy są tak głupi jak ty, i będą tu publikować swoje foty i filmy o sobie. Jesteś strasznie naiwny, ale to twój problem. Ja miałem możliwość skonfrontowania pewnych wyobrażeń o tym co tu się dzieje, a tym co się dzieje w realu, Ty śnisz dalej.

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
HAHAAHAHA ! ta teraz się okazuje że jednak nie mogę go zobaczyć, to nawet nie jego nazwisko było, ale brał się za grożenie niszczeniem kariery komuś i jeszcze jego zdjęcia publikował, taki kozak, karateka, zamknij już ten pysk człowieku, bo to coraz bardziej śmieszne.

Weź mnie już nie osłabiaj, Koriolan tu pisał ile to pań nie poderwał a potem mi wyskoczył na ekran wie

...  wyświetl więcej

@Serpico: Co tak słabo, popuść sobie lejce i popisuj się tu swoją fantazją, a może akurat ci to ulży ? :)))))

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Bo się śmieję :) podejrzewam że panna kolesia kick bokserka i to w wieku Vivi, by im pyski obijał, banda żuli hahaha .........
Za to cię lubię, zawsze próbujesz coś pomotać hjahhaha .. na marginesie Maniek już się raz przyznałeś że brałeś udział z tymi nickami, a teraz zaczynasz z Tojflem, daj żyć :)

@Serpico:
"Maniek już się raz przyznałeś że brałeś udział z tymi nickami"
Masz słabą wyobraźnie, słabo ..., co brak ci pomysłowości wymyśl co lepszego ?

  Serpico,  27/11/2018

@pokrzywiony:
Dla twoich znajomych powinni założyć mistrzostwa polski kretynizmu i schizofrenii, ty też możesz wystąpić hahahha ... bo rozmawiam :) hahahah ..........
Szkoda że Dyla nie ma, co się mam tak sam śmiać hahahah...

Zapamiętaj Maniek jedno, nie ma sportu i alkoholu, nie ma, oni piją, ja owszem miałem trzaśnięte nogi, jak działają widziałeś, będą mieć zwolnione reakc

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  27/11/2018

@pokrzywiony: nie każdy ma tak lotny umysł jak ty. Pierwszy nielot eioba. Szybiej Himalaje się rozpadną niż Maniuś zaskoczy "o co siem rozchodzi"..

  Serpico,  28/11/2018

@pokrzywiony:
Dyl ? On trenował boks, naprawdę, widziałem go, nie chcę o nim pisać , ale się prosisz. Piter to mu może zrobić pałę, z połykiem, po same gały, tyle może.OBIEKTYWNA ocena.
Tak zwany Maniek deepthroat, będziesz miał coś nowego do poczytania ahahhahaha ........
O ile Dyl by pozwolił, to też kwestia dyskusyjna w sumie hahahahahaha

Wiesz, chciałem cię potrakt

...  wyświetl więcej

  Serpico,  28/11/2018

@pokrzywiony:
Buddysta to góral z przerośniętym ego, który ma pewnie bardziej nasrane w papierach, niż ty w głowie, Koriolan co ma to niby wiesz, niby, pewnie cię okłamał 300 razy, albo masz podejście takie a nie inne, przez to że masz sam zryte życie DOKUMENTNIE. A ja mam inne i podejście i życie. Paniał ?

@Serpico: "Także nie podkręcaj mnie tak, bo to nie ma sensu."
Przecież to ty ciągniesz nie ja, nie widzisz tego ?
Pokazałeś swoich staruszków, dbaj o nich są naprawdę fajni mam nadzieję że Ci rodzeństwo pomaga ?
Ze względu na nich zmieniłem swój stosunek do ciebie, skończmy z tymi głupotami nie mają sensu. Ludzie przychodzą i odchodzą ciesz się swoimi rodzicami dopóki żyją, ja ...  wyświetl więcej

  Serpico,  28/11/2018

@pokrzywiony:
Jakie rodzeństwo ? Nikt mi nie pomaga , mama ma problemy ze zdrowiem jakieś , ale to załatwia, czasem z czymś muszę pomóc, ojciec ma 90 lat i funkcjonuje lepiej niż Koriolan.
Kto ci powiedział że się nie cieszę ? Mojego ojca umysł funkcjonuje lepiej niż Koriolana i Pitera razem wzięte człowieku, po kimś mózg mam, właśnie po nim, organizm silny też właśnie po nim. Czemu ...  wyświetl więcej

  Serpico,  28/11/2018

@pokrzywiony:
Gdybym nie miał wypadku, to dopiero wtedy wleźć na mnie to by był kosmos hahaaha .... no ... ale tak czy inaczej mój mózg działa, przez to że o niego dbam, na wysokich obrotach, mój ojciec też dbał, ale inaczej i z innych względów.
Żyję z nim to mam porównanie, 90 lat człowieku, a ma lepsze kojarzenie niż banda debili z eioby i to nie jest żaden trolling to stwierdzenie ...  wyświetl więcej

@Serpico: Maciek, ty możesz tu pisać co chcesz, dla mnie to nie ma specjalnie żadnego znaczenia czy to co piszesz jest prawdą czy nie. Życzę Ci byś żył w taki sposób, byś nigdy nie musiał wracać do przeszłości czegoś żałując.
A dyl co z tego że trenował boks, z takim nastawieniem jak tu zaprezentował to sobie życie zmarnuje, a Hamilton stary piernik popisujący się szczeniackimi zagrywkami, ...  wyświetl więcej

  Serpico,  28/11/2018

@pokrzywiony:
Maniek jest parę osób które ma wpływ na moje zachowanie, nie ma ich tu, to są ludzie znani mi od lat, od nich słucham jakichś rad, bądź krytyk. Wytrzeźwiało z czego ? Maniek ja nigdy nie nadużywałem alk, ja piłem zawsze mniej o ile miałem okresy że jakoś tam piłem alk, miałem na przykład zasadę że nigdy nie ruszam w tygodniu, ja żyję zasadami, różnymi, teraz od x czasu, a taki ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  28/11/2018

@pokrzywiony: w zakresie głupoty trudno by ci było odmówić udziału. Jesteś podręcznikowym przykładem głupka. Ty masz dobrze. Nie musisz udawać, ani się popisywać. Dzieci nie wołają za tobą "głupi Maniek", że tak chętnie uciekasz na eioba?

@Serpico: A Twój Tato miał tak poważny wypadek jak Ty ?, żył dokładnie w takim środowisku jak teraz żyjesz ?
Owszem wiele jest podobieństw, ale starzenie nie będzie identyczne jak u Twojego Ojca oboje będziecie mieli różne wspomnienia z przeszłości do których się zaczyna wracać u schyłku życia kiedy pamięć krótka zaczyna zawodzić.
Przykładowo moja matka pod koniec życia nagle zaczęła ...  wyświetl więcej

@Hamilton: "Ty masz dobrze. Nie musisz udawać, ani się popisywać. Dzieci nie wołają za tobą "głupi Maniek", że tak chętnie uciekasz na eioba?"
Szczerze mi przykro, z powodu tego że za tobą dzieci wołają głupi Hamilton.

@Serpico: Tu taki fajny film o relacji między pokoleniowej facetów ...
https://www.filmweb.pl/video/z(...)1-28972

  Hamilton,  28/11/2018

@pokrzywiony: logopeda otwiera o 11:00 pośpiesz się, bo skończysz w papugowni w zoo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska