JustPaste.it

Kryptowaluty i bitcoin, co to jest?

Kryptowaluty to ostatnio bardzo popularne słowo, jednak wiele osób wciąż pyta: Czym jest bitcoin? Czym są kryptowalut? Jak kopać kryptowaluty? Zapraszam do lektury.

Kryptowaluty to ostatnio bardzo popularne słowo, jednak wiele osób wciąż pyta: Czym jest bitcoin? Czym są kryptowalut? Jak kopać kryptowaluty? Zapraszam do lektury.

 

Kryptowaluty i bitcoin, co to jest?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o kryptowalutach. Nic dziwnego, czołowa krytpowaluta Bitcoin tylko w zeszłym 2017 roku zyskała na wartości ponad 1000%, a cały rynek kryptowalut przeżywał boom inwestycyjny. Każdy chciał zainwestować w kryptowaluty, lecz tak naprawdę niewielu inwestorów zdawało i nadal zdaje sobie z sprawę z tego czym są kryptowaluty, co to jest bitcoin i jak inwestować w kryptowaluty. Ten artykuł ma na celu przybliżyć temat Bitcoina wyjaśnić skąd bierze się ten cały szum wokół niego.

Czym sa krytowaluty?

Aby poradzić sobie wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie krążące wokół bitcoina, musimy podzielić temat na dwa elementy. Z jednej strony znajduje się bitcoin-to-token, fragment kodu reprezentujący własność cyfrowej koncepcji - coś w rodzaju wirtualnego IOU. Z drugiej strony: bitcoin-the-protocol, rozproszoną sieć, która utrzymuje księgę sald bitcoin-to-token. Oba są określane jako "bitcoin".

System (bitcoin-the-protocol) umożliwia przesyłanie płatności między użytkownikami bez konieczności przechodzenia przez organ centralny, taki jak bank lub bramka płatności. Jest tworzony i przechowywany w formie elektronicznej. Bitcoiny nie są drukowane, jak dolar czy euro - są produkowane przez komputery na całym świecie, z wykorzystaniem wolnego oprogramowania.

Bitcoin jest to pierwszy przykład tego, co dziś nazywamy kryptowalutami, dynamicznie rosnącą klasą aktywów, która ma pewne cechy tradycyjnych walut, z weryfikacją opartą na kryptografii.

Jak powstał Bitoin?

Anonimowy programista o nazwie Satoshi Nakamoto zaproponował Bitcoin w 2008 roku jako elektroniczny system płatności oparty na dowodach matematycznych. Pomysł polegał na stworzeniu środka wymiany niezależnego od centralnego organu (banku lub instytucji finansowej), który mógłby być przesyłany elektronicznie w bezpieczny, sprawdzalny i niezmienny sposób. Do dziś nikt nie wie, kim naprawdę jest Satoshi Nakamoto.

Czym Bitcoin różni się od tradycyjnych walut?

Bitcoin może być używany do realizacji płatności drogą elektroniczną, jeśli obie strony są chętne do przyjęcia ekwiwalentu w formie kryptowaluty. W takiej sytuacji Bitcoin działa jak konwencjonalna waluta FIAT: dolary, euro czy jeny, które są również przedmiotem handlu cyfrowego. Bitcoin różni się od cyfrowych walut w kilku ważnych obszarach:

Czym jest Bitcoin - Decentralizacja

Najważniejszą cechą Bitcoina jest to, że jest zdecentralizowany. Żadna pojedyncza instytucja nie kontroluje sieci Bitcoin. Bitcoin jest obsługiwany przez grupę koderów-wolontariuszy oraz przez otwartą sieć dedykowanych komputerów rozsianych po całym świecie. To przyciąga osoby i grupy, które czują się niekomfortowo z kontrolą, jaką banki lub instytucje rządowe posiadają nad ich pieniędzmi.

Bitcoin rozwiązuje problem "podwójnego wydawania" walut elektronicznych (w których zasoby cyfrowe można łatwo kopiować i ponownie wykorzystywać) poprzez genialne połączenie kryptografii i zachęt ekonomicznych. W elektronicznych walutach elektronicznych tę funkcję spełniają banki, co daje im kontrolę nad tradycyjnym systemem. Bitcoin zapewnia integralność transakcji przez rozproszoną i otwartą sieć.

Czym jest Bitcoin - Ograniczona podaż

Waluty Fiata (dolary, euro, jeny itd.) Mają nieograniczoną podaż - banki centralne mogą wydawać ich tyle, ile chcą, i mogą próbować manipulować wartością waluty w stosunku do innych walut (co też zresztą robią – nazywa się to inflacją) czego posiadacze waluty (a zwłaszcza obywatele z niewielką alternatywą) ponoszą koszty.

W przypadku Bitcoina, podaż jest ściśle kontrolowana przez algorytm bazowy. Niewielka liczba nowych bitcoinów przepływa co godzinę i będzie nadal zmniejszać się, aż osiągnie maksymalną liczbę 21 milionów. To sprawia, że bitcoin jest bardziej atrakcyjny jako atut - teoretycznie, jeśli popyt rośnie, a podaż pozostaje taka sama, wartość wzrośnie.

Czym jest Bitcoin - Pseudonimowość

Podczas gdy nadawcy tradycyjnych płatności elektronicznych są zwykle identyfikowani (do celów weryfikacji i do przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i innych przepisów), użytkownicy bitcoinów teoretycznie działają w sposób częściowo anonimowy. Ponieważ nie ma centralnego "walidatora", użytkownicy nie muszą identyfikować się podczas wysyłania bitcoina do innego użytkownika. Po złożeniu wniosku o transakcję protokół sprawdza wszystkie poprzednie transakcje, aby potwierdzić, że nadawca ma niezbędną ilość bitcoinów, a także uprawnienia do ich wysłania. System nie musi znać Twojej tożsamości.

W praktyce każdy użytkownik jest identyfikowany przez adres swojego portfela. Transakcje można z pewnym wysiłkiem śledzić w ten sposób. Ponadto organy ścigania opracowały metody identyfikacji użytkowników w razie potrzeby.

Co więcej, większość giełd jest prawnie zobowiązana do przeprowadzania kontroli tożsamości swoich klientów, zanim będą mogli kupować lub sprzedawać Bitcoin, ułatwiając inny sposób śledzenia wykorzystania Bitcoin. Ponieważ sieć jest przejrzysta, postęp danej transakcji jest widoczny dla wszystkich. To sprawia, że bitcoin nie jest idealną walutą dla przestępców, terrorystów i osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy.

Czym jest Bitcoin - Niezmienność

Transakcji realizowanych za pomocą bitcoina nie można cofnąć, w przeciwieństwie do transakcji elektronicznych. Dzieje się tak dlatego, że nie ma centralnego "arbitra", który mógłby powiedzieć "dobrze, zwróć pieniądze". Jeśli transakcja jest rejestrowana w sieci i minęła ponad godzina, nie można jej zmienić. Chociaż może to niepokoić niektórych, oznacza to, że żadnej transakcji w sieci Bitcoin nie można zmienić.

Czym jest Bitcoin - Podzielność

Najmniejsza jednostka bitcoiny nazywa się satoshi. Jest to sto milionów bitcoinów (0,00000001) - według dzisiejszych cen, około jednej setnej centa. Mogłoby to umożliwić mikropłatności, których tradycyjne pieniądze elektroniczne nie są w stanie.

Kryptowaluty i bitcoin, co to jest? Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam nieco fenomen Bitcoina i kryptowalut. Tym którzy szukają więcej informacji na temat handlu kryptowalutami, zarabianiem na giełdzie kryptowalut oraz kopaniem kryptowalut polecam blog: www.kryptowalutykoparka.pl na którym można przeczytać wiele ciekawych informacji nie tylko ze świata kryptowalut oraz giełdy ale także giełdy. Są tam także informacje dla początkujących inwestorów.

 

Źródło: http://kryptowalutykoparka.pl