Login lub e-mail Hasło   

Dziwna opieszałość rządu PO z 2014 r.

mogła dać oszustom dodatkowy miliard! Właśnie dlatego potrzebna jest komisja w/s VAT foto: Ministerstwo Finansów (mf.gov.pl) W 2014 r. Ministerstwo Finansó...
Wyświetlenia: 274 Zamieszczono 05/04/2018

mogła dać oszustom dodatkowy miliard! Właśnie dlatego potrzebna jest komisja w/s VAT

 

  

foto: Ministerstwo Finansów (mf.gov.pl)

W 2014 r. Ministerstwo Finansów pracowało nad nowelizacją ustawy o VAT, która miała zdusić możliwość wyłudzania tego podatku przy handlu komórkami, smartfonami i tabletami. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Mimo, iż projekt noweli był już gotowy 10 września 2014 r., to rządzących z PO dopadła dziwna "opieszałość". Projektu nie udało się przeforsować w terminie, dzięki czemu przestępcy dostali dodatkowy kwartał na dalsze wyłudzanie VAT, a Skarb Państwa stracił nawet miliard złotych! I choćby dlatego komisja śledcza w/s VAT powinna koniecznie powstać.

 

W ciągu najbliższych dni Prawo i Sprawiedliwość ma złożyć w Sejmie projekt uchwały dotyczący powołania sejmowej komisji śledczej d/s wyłudzeń podatku VAT. Przypomnijmy - począwszy od 2007 roku w Polsce na masową skalę zaczęto wyłudzać zwroty podatku od towarów i usług. Szacuje się, że Skarb Państwa w latach 2007 - 2015 stracił z powodu tego procederu od kilkudziesięciu, do nawet 300 mld zł!

          

 


       

Niektórzy twierdzą, że taka komisja śledcza jest niepotrzebna, gdyż w dużej części będzie ona powielać czynności wykonywane przez prokuraturę i nie wniesie nic nowego do wyjaśnienia przyczyn gigantycznej skali wyłudzeń. Jestem zupełnie odmiennego zdania. Poniższa historia pokazuje dobitnie, że w procesie walki z wyłudzaniem VAT zachowanie polityków miało kluczowe znaczenie, a ich odpowiedzialność polityczna powinna być brana pod uwagę tak samo, jak odpowiedzialność karna przestępców, którzy wykorzystywali ich opieszałość. 

W 2014 roku Ministerstwo Finansów dostrzegło
problem gigantycznych wyłudzeń podatku VAT na handlu elektroniką (telefony komórkowe, smartfony, tablety, notebooki itp.). Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o VAT, która miała zdusić możliwość wyłudzania tego podatku w przypadku handlu ww. przedmiotami (tzw. odwrócony VAT). 

Po kilku miesiącach prac (27 czerwca 2014 r.) resortowi finansów udało się przedstawić założenia noweli ustawy. 19 sierpnia 2014 r. przyjął je rząd, a 10 września projekt ustawy był gotowy.
Niestety, zamiast sprężyć się i przeprocesować projekt przez ścieżkę legislacyjną tak, aby mógł on wejść w życie zgodnie z planem, tj. 1 stycznia 2015 roku, rządzących dopadła dziwna "opieszałość". Determinacja do wprowadzenia zmian gdzieś się rozpłynęła. Potwierdza to dokumentacja z Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niej, że np. na pismo z 19 września 2014 r. zawierające uwagi do noweli Urzędu Zamówień Publicznych, resort finansów przygotował odpowiedź dopiero 17 października 2014 r. 

Wszystko to sprawiło, że
nowelizacji nie udało się przeforsować w terminie gwarantującym jej wejście w życie od 1 stycznia 2015 r. Przestępcy wyłudzający VAT dostali od rządzących w prezencie ekstra 3 miesiące na prowadzenie swojego przestępczego procederu. Eksperci szacowali, że w tym czasie Skarb Państwa mógł stracić dodatkowy miliard złotych!

   

 


 

Co istotne - rządzący tłumaczyli swoją opieszałość skomplikowanym charakterem zmian oraz tym, że "uczciwi podatnicy muszą też mieć odpowiedni czas na przygotowanie się do wprowadzanych zmian" (via: słowa ówczesnego rzecznika resortu finansów). Tymczasem oczekiwania branży handlującej legalnie elektroniką były zupełnie inne. Wypowiadający się dla "Pulsu Biznesu" Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, stwierdził wówczas że branża wcale nie potrzebuje więcej czasu, a każda zwłoka we wprowadzeniu w życie noweli ograniczającej wyłudzenia VAT jest jednoznacznie zła. I właśnie dlatego komisja śledcza w/s wyłudzeń VAT powinna powstać. Choćby po to, aby wyjaśnić co było przyczyną zwłoki we wprowadzeniu wspomnianej noweli.

 

Źródło: Rząd podaruje oszustom kwartał (PB.pl)

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2577
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 950
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 862
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 851
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 751
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 735
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 607
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1669
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 576
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 884
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 484
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

Lipski nie oglądasz TVP info i g... wiesz. Rachoń wyliczył, że afery Platformy kosztowały 381 miliardów złotych.

@michalrachon
4 kwi
381 000 000 000 czyli 381 miliardów naszych złotych kosztowały afery Platformy,
których zdaniem Platformy nie było. Segment #Jedziemy z #Minęłą20 pic.twitter.
com/dmg4ansgV1

Jutro będzie bilion, a za tydzień bilion bilionów

...  wyświetl więcej

@milord36: od tego jest prokuratura, a od wyroków sądy, a nie Lipski z kolegami. Lipski z kolegami może się pobawić w chowanego jak odrobi lekcje i mamusia pozwoli.

  milord36,  07/04/2018

@Hamilton:
He,he

@milord36: Lipski ty musisz sobie kupić dużo kredy i przepisywać to na płotach. Wtedy będziesz miał poczytność. Ale dużymi literami i wyraźnie. Tu notujesz same zera i g... ci z tego wychodzi, bo wszyscy znają ciebie, twój kurzy intelekt i twoją wiarygodność.

@Hamilton:
Prokuratura,Sąd.Dobre,dobre te skorumpowane nie?Ta KASTA !
Dość brzuch ze śmiechu boli.Niezawisłe sądy ? Dość. Przerwa na odpoczynek.Figlarzu.

@milord36: jaka korupcja? Już jest Krajowa Rada Ziobrownictwa. Teraz sądy będą wydawać wyroki już tydzień przed popełnieniem przestępstwa. Potrzebują mądrych ławników. Zgłoś się.

Lipski ty napisz lepiej o naszym uczciwym rządzie, który sobie przyznał nagrody, które mu się należały, którymi teraz się brzydzi i odda na caritas. Dla kraju same korzyści, sierotki dostaną po lizaku, ksiądz kupi sobie nowy ornat, a ministranty dostaną po kilkanaście tysięcy ulgi podatkowej za darowiznę.

@Henear: Lipski który jest oczadziały i przesiąknięty skrajnie toporną prawicową propagandą uczy jak nie dać się zmanipulować. Mózg śledzia. On chyba całymi dniami sylabilizuje te kretyństwa z wypiekami na twarzy.

  Henear,  06/04/2018

@Dyl Sowizdrzał: Znalazłem na stronce antyrządowej na facebooku, na kilkadziesiąt oburzonych ludzi tylko paru się zorientowało że chyba coś nie gra ;) zabawne.
Nie jadę, opis mnie odstraszył.

@Henear: ilość różnych głupot które robią rządzący uprawdopodabnia każdą bzdurną informację. Te koła się wzajemnie napędzają. A może o to chodzi by już nikt nie wiedział niczego. Im barany bardziej skołowane tym lepiej zarządzać stadem i je strzyc.

@milord36: Lipski, jak kiedyś uświadomisz sobie jaki ty jesteś głupi to tego nie przeżyjesz. Współczuję ci. Lepiej zostań sobie na tym poziomie. Przynajmniej poszczekasz sobie i poczujesz ulgę.

@Hamilton:
Ty swoją głupotę kapeluszem przykrywasz.

@milord36: tobie kapelusz nie jest potrzebny. Za tych zer cię już nie widać. Otwórz sobie sklepik z zerami do WC. Jedyny pożytek z ciebie i tej twojej kopio-tandety.

@milord36: Lipski zawodowiec - na 1174 artykuły - 565 zer. Największy producent makulatury, badziewia i szmiry na eioba.plDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska