JustPaste.it

Integracja i aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych poprzez pracę zawodową

W rehabilitacji osób niepełnosprawnych duże znacznie odgrywa sport, natomiast w integracji społecznej praca zawodowa.

W rehabilitacji osób niepełnosprawnych duże znacznie odgrywa sport, natomiast w integracji społecznej praca zawodowa.

 

Dzięki możliwości podjęcia zatrudnienia osoby niepełnosprawne zyskują pewność siebie i wiarę we własne siły, co motywuje do wychodzenia z domu i angażowania się w życie społeczne, w stopniu w jakim zaangażowane są osoby pełnosprawne.
Praca zawodowa ma bardzo duże znaczenie w procesie adaptacji i integracji społecznej osoby niepełnosprawnej, dając jej poczucie samodzielności i stabilizacji.

Już na rynku pracy

Dysfunkcja organizmu nie wyklucza pracy zawodowej. Osoby niepełnosprawne często posiadają wykształcenie i kompetencje, które czynią z nich bardzo dobrych pracowników. Z danych udostępnionych w 2016 roku przez GUS i PFRON wynika, że coraz więcej osób niepełnosprawnych podejmuje pracę zawodową na otwartym lub chronionym rynku. Wiele z nich samodzielnie podejmuje inicjatywę, znajdując stałe zatrudnienie umożliwiające dalszy rozwój zawodowy.
Aktualnie wielu przedsiębiorców jest gotowych zatrudnić osoby niepełnosprawne, jeśli tylko posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu na danym stanowisku. Tendencja ta najsilniej jest widoczna w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami i finansami, gdzie praca odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego, w tym również w formie zdalnej.

W oczekiwaniu na pracę

Jednak wiele osób niepełnosprawnych wciąż nie podejmuje pracy zawodowej i przebywa w domu. Powodowane jest to tym, że o pracę łatwiej w większych ośrodkach miejskich, gdzie częściej przedsiębiorstwa dysponują stanowiskami odpowiednio przygotowanymi do potrzeb osób z dysfunkcją organizmu. Przeszkodę stanowią też bariery architektoniczne, które utrudniają jej aktywne poszukiwania, a nawet dotarcie do niej. Jednak zdarza się, że to osoby niepełnosprawne rezygnują z aktywności zawodowej. Nie wykazują inicjatywy w przekonaniu, że ich aplikacja nie zostanie pozytywnie rozpatrzona przy tak dużej ilości podań. Zdarza się, że przyczyną jest brak pewności siebie, niewiedza o dostępnych możliwościach i brak wsparcia bliskich, którzy również nie orientują się w ofertach na rynku pracy.

Aktywizacja zawodowa

Problematyczne są utrudnienia w dostępie do informacji, gdzie szukać pracy lub choćby pomocy w jej znalezieniu. Tymczasem istnieje wiele organizacji i stowarzyszeń, które organizują kursy zawodowe przygotowujące do podjęcia zatrudnienia. Współpracują też z psychologami i trenerami, których rolą jest nie tylko pomóc odnaleźć się na rynku pracy, ale też określić rodzaj aktywności zawodowej i wyznaczyć ścieżkę kariery. Tego rodzaju instytucje posiadają serwisy internetowe, za pośrednictwem których udzielają wszelkich potrzebnych informacji zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich bliskim. Zapoznanie się z nimi jest pierwszym krokiem do podjęcia dalszej inicjatywy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.rampa.net.pl/