Login lub e-mail Hasło   

Oczyszczenie umysłu

Prawdziwe szczęście polega na tym, aby spać spokojnie, mieć jasny umysł, dobry apetyt, nie odczuwać nienawiści ani zazdrości, śmiać się często i serdecznie,
Wyświetlenia: 872 Zamieszczono 14/04/2018

 

Medytacja

Po prostu bądźcie w chwili obecnej. Jeśli umysł zaczyna wędrować w przeszłość, albo myśleć o waszej przyszłości, sprowadźcie go z powrotem. Pamiętajcie że to jedyny czas który macie, więc tu bądźcie. Jeśli chcecie spokoju, odpuście przeszłość i przyszłość, to nie wasza sprawa. Teraz jedyne co dla was ważne to to, co dzieje się teraz. W chwili obecnej zrelaksujcie wszystko tak, jak relaksujecie ciało. Rozwiążcie wszystkie supły związane z czasem. Poluźnijcie wszystkie napięcia, które wciągają was w przyszłość albo przeszłość. To tak jakby odwiązać linę, która wciąga cię w przeszłość, jak rozwiązać linę, która ciągnie cię w przyszłość, tak, że nie ma już nic, co cię popycha albo ciągnie, po prostu jesteś tutaj.

Odpuśćcie też wewnętrzne komentowanie. Tak samo jak zachowujecie ciszę na zewnątrz, sprawdźcie, czy możecie wstrzymać ten umysł, który mówi, tak, że macie w umyśle tylko tę chwilę, bez rozmawiania z nią.

 

 

Dlaczego warto nauczyć się medytacji 

Gdyby porównać sylwetki medytujących mnichów do zgrzybiałych sylwetek zamożnych Polaków , przywódców politycznych czy celebrytów w naszym wieku, nasuwa mi się jeden wniosek.

Za każdym razem, gdy o tym myślę, dochodzę do przekonania, że ci, którzy mają środki pozwalające im na opiekę medyczną, którzy spożywają najdroższe jedzenie i przebywają w najwygodniejszych miejscach, ostatecznie przegrywają swoje życie.

Tymczasem szczęście i zdrowie  wydaje się takie naturalne, proste i niedrogie. Prawdziwe szczęście polega na tym, aby spać spokojnie, mieć jasny umysł, dobry apetyt, nie odczuwać nienawiści ani zazdrości, śmiać się często i serdecznie, jeść posiłki w dobrym towarzystwie, wykonywać prace fizyczne na świeżym powietrzu (lub zdrowo i aktywnie wypoczywać), pływać w morzu, nie chodzić na zebrania, za to regularnie otaczać się przyjaznymi ludźmi – a do tego nie trzeba mieć milionów na koncie.

Mówiąc zupełnie szczerze, to, co nasza cywilizacja ma najlepszego do zaoferowania ludziom o największych możliwościach finansowych, jest nic nie warte w porównaniu z tym, co każdy człowiek może zaoferować sobie sam, przy odrobinie wyobraźni.

 

Medytacja ma na celu wyciszenie umysłu.

 Proszę, zrób takie proste doświadczenie:

Trzymaj w ręku szklankę z sokiem. Próbuj nie poruszać soku w filiżance. Koncentruj się jak potrafisz najlepiej, bądź uważny. Doświadczyłem tego, próbując to zrobić od wielu lat, lecz sok w filiżance nigdy nie spoczywał w bezruchu.

Wiele osób medytujących po prostu stara się, coraz mocniej i mocniej uspokoić chaos myśli. Jedyne czego doświadczają to frustracja, i nie są w stanie odnieść korzyści z medytacji. Nie można uspokoić umysłu przez usilne "trzymanie go" w ryzach siłą woli . Tak  jak nie można ustabilizować soku w filiżance.

Jednak stnieje sposób aby utrzymać sok w filiżance w kompletnym bezruchu. To proste! Trzeba odstawić filiżankę z sokiem na stół, podłogę etc. Wtedy sok będzie przez chwilę poruszał się nieco mocniej, ale gdy tam postoi, stanie się całkiem spokojny – sam z siebie.

W ten sam sposób nasz umysł potrafi stać się zupełnie uspokojony.

Przestajemy go trzymać, przestajemy próbować unieruchamiać, odpuszczamy, nie przywiązujemy się, przestajemy ingerować, a kiedy go tak zostawimy, zaczyna stawać się coraz bardziej spokojny, aż w końcu staje się całkowicie nieporuszony. Taka jest jego natura – bycie w pełni stabilnym. Gdy go trzymamy, chwytamy, przywiązujemy się do niego – wtedy jest on poruszony i mamy do czynienia z chaosem myśli.

To tylko porównanie...z filiżanką.  Niestety najczęściej nie potrafimy "niczego" odkładać – chwytamy, przywiązujemy się i próbujemy działać. Czasami – zgodnie z tym porównaniem – niektórzy medytujący rozumieją, że powinni odpuszczać, aby nastąpiło uspokojenie. Więc odkładają... na minutę, ale po chwili znów, pytają siebie: „czy już się uspokoiło?” „czy już się ustabilizowało?” „kiedy będzie nieporuszone?” Cały czas przeszkadzają procesowi dziać się.

Gdy intencją  jest odpuszczenie, trzeba faktycznie odpuścić, całkowicie, na długi czas, aby umysł rzeczywiście mógł się zatrzymać i trwać w bezruchu. I to jest medytacja... umysł w bezruchu.

Więc kiedy ciało jest naprawdę zrelaksowane, następną rzeczą jest odpuszczenie całej przeszłości, i całej przyszłości. Nie wiem, skąd przychodzicie, nie wiem też, gdzie zmierzacie, ale wiem, że właśnie teraz jesteście tutaj. Wasze ciało jest tutaj, sprowadźcie też tutaj swój umysł. Tu w tej chwili, w tym miejscu. I przenieście całą swoją uwagę  na bycie tutaj. Bez przeszłości, bez przyszłości, po prostu będąc tutaj. To jedyne miejsce, w którym kiedykolwiek znajdziecie spokój.

 

Podobne artykuły


15
komentarze: 35 | wyświetlenia: 1175
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 780
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 221
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 633
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 781
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 972
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 635
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1742
10
komentarze: 41 | wyświetlenia: 800
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 743
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 658
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 691
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1368
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 571
8
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1211
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

W Płaskiej zrozumiałem na jakich fundamentach powstało przysłowie, "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje". :)

  grazaa,  7 dni temu

ta chwila... tylko ta chwila... teraz jestem w ogrodzie... ptaki już ucichły, ale słyszę żaby... ta chwila jest wyjątkowa... kiedyś powrócę do leśniczówki... nad wodę.... i to co w niej można zobaczyć... pozdrawiam ciepło, Marcinie :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska