Login lub e-mail Hasło   

Korea Północna ciekawostki

Korea Północna to jeden z najbardziej tajemniczych krajów na świecie. Ciągle wiemy o niej niewiele, zaś ciekawostki o tym państwie wprawiają w osłupienie. Poznaj niektóre z nich.
Wyświetlenia: 321 Zamieszczono 08/05/2018

Praktycznie każdy - poza mieszkańcami Korei Północnej - ma świadomość, że jest to słabo rozwinięte państwo. Można by rzec, że dosyć zacofane. I to dosłownie. Zgodnie z obowiązującym kalendarzem aktualnie jest tam 107 rok. W 1997 roku wprowadzono na terenie tego państwa kalendarz dżucze. Zgodnie z nim "nasza era" nastąpiła wraz z narodzinami Kim Ir Sena w 1912 roku.

Idąc do fryzjera w Polsce możemy przebierać w propozycjach stylistycznych. W Korei Północnej wybór jest dość ograniczony, a klienci nie mogą być zbyt wybredni. Panowie otrzymują 10 wzorów, z których wybierają swoją nową fryzurę. Panie są w nieco lepszej sytuacji i mogą wybierać z 18 propozycji stylistycznych. Są jednak pewne ograniczenia - kobiece włosy nie mogą przekraczać ramion, zaś nie krótsze niż do ucha. Jak widać wybór jest dość niewielki.

Praktycznie w każdych wyborach osiągana jest blisko 100% frekwencja. Wynika to z faktu prawnego obowiązku wzięcia udziału w głosowaniu. W sumie wybory to tylko formalność, albowiem startuje w nich jeden kandydat. Nie ma możliwości oddania głosu przeciw "jedynej prawidłowej" władzy.

W tym kraju nie ma zbyt wielu samochodów. Ich właścicielami są głównie przedstawiciele władzy. Podobnie jest z drogami - nie ma ich wielu. Niby na drodze znajdują się sygnalizatory świetlne, jednak często nie działają. Jak wiele innych rzeczy.

Konstytucja tego kraju jasno mówi - każdy obywatel ma zapewnioną wolność słowa i nieograniczone prawa wyborcze. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wypowiadanie swoich poglądów różniących się z poglądami władzy jest surowo karane. Zapomniałem o prawie do uczciwego procesu. W teorii również to prawo obywatelskie.

Stały dostęp do prądu jest jedynie w stolicy kraju. W pozostałych dostęp do prądu jest znacznie ograniczony, a niekiedy żaden.
Czy wiesz, gdzie znajduje się największy stadion na świecie? W Madrycie? W Barcelonie? Otóż nie! W Pjongjangu. Stadion im. 1 Maja potrafi zmieścić nawet 150 tysięcy obserwatorów w tym samym momencie. Na tym stadionie mają miejsce nie tylko rozgrywki sportowe, ale również wydarzenia państwowe.

Mam nadzieję, że te ciekawostki o Korei Północnej zaskoczyły niejedną osobę. A jeśli znasz jeszcze jakiś ciekawy fakt związany z tym krajem, zachęcam do podzielenia się nim w komentarzu pod artykułem.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 776
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 950
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 490
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1081
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 897
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 618
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 683
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 498
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 728
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 610
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 611
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  09/05/2018

Czy Koreańczyk, żyjący pod pręgierzem dyktatury jest mniej szczęśliwy niż liberalny, wyzwolony Europejczyk? Czy liczba przeżytych wzlotów i upadków jest zależna od kultury? Kto jest bardziej szczęśliwy - zagorzały hejter, któremu wszystko wolno, czy ograniczony w wolności człowiek, który czyni tylko to, co mu każą?

@podobny: Wolny jest bardziej szczęśliwy i ma więcej możliwości. Jednak są wyjątki: bezmyślny wolny; z dystansem do zniewolenia - zniewolony, albo też bezmyślny zniewolony i szczęśliwy; też tu jest ograniczony w iluzorycznej wolności, jak u nas, ale jednak w wolności (nie mordują, nie zamykają).

@podobny:
Raczej szczęśliwszy jest człowiek, który w taki lub inny sposób sobie wolność wywalczył, o ile cena nie była zbyt wysoka. Oni się tą wolnością cieszą i ją doceniają, bo wiedzą, jak wyglądało ich życie wcześniej, ile wysiłku i determinacji musieli włozyć w to, żeby wreszcie być wolnym. Ci, którzy są wolni od urodzenia, zwykle doceniają to znacznie mniej, bo nie znają innego życia. ...  wyświetl więcej

"Konstytucja tego kraju jasno mówi - każdy obywatel ma zapewnioną wolność słowa i nieograniczone prawa wyborcze".

To tak jak w tym starym dowcipie:

Czym się różni konstytucja USA i konstytucja ZSRR?
W zasadzie różnica jest bardzo mała. Konstytucja ZSRR gwarantuje wolność wypowiedzi, a konstytucja USA wolność po wypowiedzi.

A tak z ciekawości. Byłeś tam osobiście, słyszałeś relację kogoś, kto był, czy czerpiesz informacje z internetu?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska