Login lub e-mail Hasło   

O czym trzeba pamiętać przy spisywaniu testamentu?

Testament - o czym należy pamiętać?
Wyświetlenia: 326 Zamieszczono 14/05/2018

Testament
pozwoli Ci uporządkować sprawy majątkowe i zapobiec ewentualnym niejasnościom albo rodzinnym waśniom. Dlatego warto wiedzieć, jak sporządzić taki dokument, by na pewno był ważny i dlaczego w razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z pomocy notariusza.


Uwaga! Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest to, że testament holograficzny (odręczny) nie został w całości spisany przez testatora (czyli spadkodawcę). Ostatnia wola nie może być spisana na komputerze i po wydrukowaniu jedynie podpisana. Niedopuszczalne jest także poproszenie kogoś, kto pisze wyraźniej, by za nas napisał treść dokumentu a ny potem złożymy podpis. Takie testamenty są nieważne. Podobnie będzie, jeśli pod dokumentem zabraknie podpisu (należy go złożyć na samym dole testamentu).


Testament  powinien także zawierać datę sporządzenia (nad podpisem). Jej brak ma znaczenie np. wtedy, gdy ktoś sporządził kilka testamentów i istnieje wątpliwość, kiedy zostały one sporządzone.


Wspólne spisywanie testamentu


To kolejny błąd przy spisywaniu ostatniej woli. Testamenty spisywane wspólnie także są nieważne.

Uwaga! I mąż, i żona muszą na oddzielnych kartkach spisać dyspozycje, kto po nich ma dziedziczyć. I każde musi to zrobić własnoręcznie, czyli np. mąż nie może napisać tego dokumentu za żonę.


Treść testamentu


Nieprawidłowości mogą dotyczyć także dotyczyć treści testamentów. Wiele osób ma mylne wyobrażenie, że może swój majątek rozdysponować tak jak widzimy to na amerykańskich filmach, czyli konkretne składniki majątku przekazać dla konkretnych osób.

Dla przykładu: dom warty 300 tys. zł zapisać synowi, oszczędności (100 tys zł) wnukowi, a działkę o wartości 150 tys. zł bratanicy.


Uwaga! Polskie prawo spadkowe tak nie działa. Jeśli do dziedziczenia chcemy powołać kilka osób, możemy jedynie określić  kto jaki ułamek spadku (tzw. udziału) ma odziedziczyć. Jedyną możliwością, by konkretna rzecz przypadła danej osobie, jest zapis w testamencie.


Jeśli treść testamentu będzie niewłaściwa, to nie znaczy, że będzie on nieważny, ale grozi to tym, że ostatnia wola spadkodawcy może zostać wypełniona inaczej niż sobie życzył. W postępowaniu o dział spadku sąd może, ale nie musi, uwzględnić wolę spadkodawcy zapisaną w testamencie i przyznać spadkobiercom określone przedmioty.


Testament notarialny


Jeżeli chcesz uniknąć błędów i pomyłek spisz testament u notariusza. Nie wiąże się to  z dużym wydatkiem.

Ile kosztuje testament notarialny? 


Za sporządzenie najprostszego testamentu taksa notarialna wynosi maksymalnie 61,50 zł (z podatkiem VAT). W takim dokumencie testator jedynie wskazuje spadkobierców oraz jaką część spadku każdy z nich dziedziczy. 

Jeśli w testamencie dokonane są zapisy (ktoś ma otrzymać określony składnik spadku (np. testator wskazuje, że syn ma odziedziczyć jego mieszkanie) maksymalna taksa notarialna wynosi 184,50 zł. Tyle samo kosztuje sporządzenie przez notariusza ostatniej woli z pozbawieniem osoby uprawnionej prawa do zachowku (wydziedziczeniem) albo z poleceniem (to zobowiązanie spadkobiercy do określonego działania - np. podjęcia studiów wyższych). 

Za testament, który zawiera zapis windykacyjny, maksymalna taksa notarialna wynosi 246 zł.

Uwaga! Do ceny sporządzenia testamentu trzeba doliczyć jeszcze koszt wypisów, czyli dokumentów, które otrzymujemy od notariusza. Kosztuje to 7,38 zł - za każdą rozpoczętą stronę A4.

Podobne artykuły


77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38223
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10124
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6214
30
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1701
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3704
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4383
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21723
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68294
25
komentarze: 123 | wyświetlenia: 4331
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27943
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3428
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3449
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska