JustPaste.it

Na co warto zwrócić uwagę planując zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym

Oprócz tak oczywistych kwestii jak wybór lokalizacji nieruchomości oraz atrakcyjność proponowanej Ci przez dewelopera ceny, powinieneś również zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • doświadczenie dewelopera na rynku czy
  • dokumentacja, z którą powinieneś się dokładnie zapoznać zanim podpiszesz umowę przedwstępną.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym


Jeżeli masz możliwość przyjrzeć się inwestycji z bliska - skorzystaj z tego. Wizualizacja, która znajduje się na stronie dewelopera , nie koniecznie musi odpowiadać stanowi faktycznemu.

Kolejną ważną kwestią jest doświadczenie dewelopera i jego historia realizacji poprzednich inwestycji. Tutaj najlepiej posłuży temu prospekt informacyjny jako załącznik do umowy przedwstępnej w większości transakcji.

W takim prospekcie informacyjnym znajdziesz informacje o doświadczeniu dewelopera, jak również kluczowe informacje dotyczące interesującej Cię inwestycji. 

M.in. będzie to termin rozpoczęcia budowy, jego zakończenia, planowanego terminu przeniesienia własności, numeru księgi wieczystej, czy też planu zagospodarowania przestrzennego wokół budynku.

Uwaga! Może się bowiem okazać, że w najbliższej przyszłości planowane inwestycje typu hipermarket czy biurowiec, bądź w niedalekiej odległości hałaśliwa ulica, czy obwodnica, mogą Ci przysłonić dzisiejszy piękny widok zza okna, którym kusi Cię deweloper.

Porównując kilka dostępnych podobnych do siebie ofert, zwróć uwagę na bonusy, które proponują Ci deweloperzy. Najczęściej są to bezpłatne miejsca garażowe, czy komórka lokatorska.

Uwaga! Natomiast warto zwrócić na to z czym wiąże się ta promocja., bo zdarzają się czasem takie sytuacje, w których w zamian deweloper oczekuje czegoś od nas. Może to być np. skorzystanie z doradcy hipotecznego w biurze dewelopera, bądź konkretnej oferty kredytowej - co w ostatecznym rozrachunku może spowodować zwiększony koszt całej transakcji.

Rozliczenia z deweloperem

To kolejna ważna kwestia. Zwróć tutaj uwagę, czy deweloper posiada rachunek powierniczy, który jest obowiązkowym elementem ustawy deweloperskiej, która w obecnym czasie obowiązuje.

Uwaga! Ustawa ta w zdecydowany sposób zwiększyła bezpieczeństwo transakcyjne na rynku pierwotnym.

Zaletą rachunku powierniczego prowadzonego na rzecz dewelopera jest fakt, iż deweloper nie może dowolnie korzystać z pieniędzy wpłaconych przez nabywców, bądź przez banki w postaci transz kredytu, mogą być one wykorzystywane jedynie na poszczególne etapy budowy.

Uwaga! Wszelkie wątpliwości związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym można skonsultować podczas bezpłatnej porady u doradcy finansowego. Doradca, który posiada odpowiednią wiedzę, może oprócz zbadania zdolności kredytowej, czy porównania ofert kredytu, pomóc w dokładnej analizie dokumentacji dostarczonej przez dewelopera (zwłaszcza pod kontem niedozwolonych, czy korzystnych dla nabywcy zapisów), jak również może pomóc w negocjacjach tych zapisów w umowie przedwstępnej czy ostatecznej. 

Licencja: Creative Commons