Login lub e-mail Hasło   

Na co warto zwrócić uwagę planując zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym
Wyświetlenia: 232 Zamieszczono 15/05/2018

Oprócz tak oczywistych kwestii jak wybór lokalizacji nieruchomości oraz atrakcyjność proponowanej Ci przez dewelopera ceny, powinieneś również zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • doświadczenie dewelopera na rynku czy
  • dokumentacja, z którą powinieneś się dokładnie zapoznać zanim podpiszesz umowę przedwstępną.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym


Jeżeli masz możliwość przyjrzeć się inwestycji z bliska - skorzystaj z tego. Wizualizacja, która znajduje się na stronie dewelopera , nie koniecznie musi odpowiadać stanowi faktycznemu.

Kolejną ważną kwestią jest doświadczenie dewelopera i jego historia realizacji poprzednich inwestycji. Tutaj najlepiej posłuży temu prospekt informacyjny jako załącznik do umowy przedwstępnej w większości transakcji.

W takim prospekcie informacyjnym znajdziesz informacje o doświadczeniu dewelopera, jak również kluczowe informacje dotyczące interesującej Cię inwestycji. 

M.in. będzie to termin rozpoczęcia budowy, jego zakończenia, planowanego terminu przeniesienia własności, numeru księgi wieczystej, czy też planu zagospodarowania przestrzennego wokół budynku.

Uwaga! Może się bowiem okazać, że w najbliższej przyszłości planowane inwestycje typu hipermarket czy biurowiec, bądź w niedalekiej odległości hałaśliwa ulica, czy obwodnica, mogą Ci przysłonić dzisiejszy piękny widok zza okna, którym kusi Cię deweloper.

Porównując kilka dostępnych podobnych do siebie ofert, zwróć uwagę na bonusy, które proponują Ci deweloperzy. Najczęściej są to bezpłatne miejsca garażowe, czy komórka lokatorska.

Uwaga! Natomiast warto zwrócić na to z czym wiąże się ta promocja., bo zdarzają się czasem takie sytuacje, w których w zamian deweloper oczekuje czegoś od nas. Może to być np. skorzystanie z doradcy hipotecznego w biurze dewelopera, bądź konkretnej oferty kredytowej - co w ostatecznym rozrachunku może spowodować zwiększony koszt całej transakcji.

Rozliczenia z deweloperem

To kolejna ważna kwestia. Zwróć tutaj uwagę, czy deweloper posiada rachunek powierniczy, który jest obowiązkowym elementem ustawy deweloperskiej, która w obecnym czasie obowiązuje.

Uwaga! Ustawa ta w zdecydowany sposób zwiększyła bezpieczeństwo transakcyjne na rynku pierwotnym.

Zaletą rachunku powierniczego prowadzonego na rzecz dewelopera jest fakt, iż deweloper nie może dowolnie korzystać z pieniędzy wpłaconych przez nabywców, bądź przez banki w postaci transz kredytu, mogą być one wykorzystywane jedynie na poszczególne etapy budowy.

Uwaga! Wszelkie wątpliwości związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym można skonsultować podczas bezpłatnej porady u doradcy finansowego. Doradca, który posiada odpowiednią wiedzę, może oprócz zbadania zdolności kredytowej, czy porównania ofert kredytu, pomóc w dokładnej analizie dokumentacji dostarczonej przez dewelopera (zwłaszcza pod kontem niedozwolonych, czy korzystnych dla nabywcy zapisów), jak również może pomóc w negocjacjach tych zapisów w umowie przedwstępnej czy ostatecznej. 

Podobne artykuły


46
komentarze: 25 | wyświetlenia: 18973
44
komentarze: 94 | wyświetlenia: 6780
40
komentarze: 39 | wyświetlenia: 17404
40
komentarze: 12 | wyświetlenia: 58747
38
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2362
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9386
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5879
30
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2115
29
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2583
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3529
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4792
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21476
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66531
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska