Login lub e-mail Hasło   

Jak korzystać z kart kredytowych?

Korzystanie z kart kredytowych...
Wyświetlenia: 337 Zamieszczono 16/05/2018

Szczególną formą kredytu krótkoterminowego jest karta kredytowa. Produkt ten jest ostatnio bardzo silnie promowany przez instytucje finansowe i coraz więcej osób daje się nakłonić do jego przyjęcia.

Jak korzystać z kart kredytowych?

Za pomocą kart kredytowych można bezgotówkowo płacić za towary i usługi, a także pobierać gotówkę w bankomatach. W ten sposób korzysta się z udzielonego przez bank stałego kredytu w określonej wysokości, z którego należy się rozliczać w wyznaczonym terminie. Karta taka daje podobną swobodę finansową, co debet w koncie osobistym

Z kart kredytowych można korzystać, jak z typowego kredytu, czy pożyczki konsumpcyjnej i spłacać dług w ratach wraz  z odsetkami od pożyczonej sumy. Oprocentowanie kart kredytowych jest jednak wysokie.

Oprocentowanie kart kredytowych

Należy ono do najmniej korzystnych na rynku finansowym. Jeżeli mamy zamiar spłacać nasze zobowiązanie w ratach, to wtedy bardziej opłacalne będzie zaciągnięcie niżej oprocentowanego kredytu, czy pożyczki.  

Podobnie jest z pobieraniem pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej.

Uwaga! Chociaż można to robić, to warto wiedzieć, że wypłacana w ten sposób kwota jest od razu traktowana jak pożyczka i podlega oprocentowaniu. 


Ponadto za każdą tego typu transakcje, bank pobierze także prowizje. Karta kredytowa bowiem przeznaczona jest przede wszystkim do dokonywania operacji bezgotówkowych.

Uwaga! Nie należy jej zatem mylić z kartą debetową, która może służyć zarówno do celów płatniczych, jak i bezpłatnego pobierania gotówki z bankomatu macierzystego banku. 

Korzystanie z karty kredytowej może się natomiast okazać bardzo opłacalne jeżeli zostaną spełnione dwa warunki:

  • pierwszym z nich jest terminowa spłata zadłużenia;
  • drugim - dbałość o to, by nie przekroczyć posiadanego na karcie limitu.

Odsetki od kart kredytowych

Jeżeli we wskazanym w umowie czasie zostanie uregulowany cały dług zaciągnięty w wyniku posługiwania się kartą, to wtedy nie trzeba płacić żadnych odsetek od pożyczonej kwoty. Ten tzw. okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj 54 dni.

Uwaga! Jeśli jednak spóźnimy się choćby o 1 dzień, to wtedy bank naliczy nam odsetki. Ponadto może zażądać od nas dodatkowej opłaty za opóźnienie. Odsetki naliczane będą również w sytuacji, gdy spłacimy w terminie tylko część zadłużenia.

Większość instytucji finansowych nie pobiera obecnie już żadnych opłat za wydanie i utrzymanie karty kredytowej. Jeżeli korzysta się z niej rozsądnie, to wtedy ta forma kredytowania może się zatem okazać nie tylko najwygodniejsza, ale i najtańsza z dostępnych na rynku.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1196
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73634
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648278
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15173
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21624
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40553
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17479
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13162
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53354
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22718
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18188
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23316
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska