JustPaste.it

Depresja - kompendium najważniejszych informacji

Depresja to jedna z najczęstszych chorób psychicznych, dotykających mnóstwo osób, tak naprawdę bez względu na ich wiek czy status ekonomiczny.

Depresja to jedna z najczęstszych chorób psychicznych, dotykających mnóstwo osób, tak naprawdę bez względu na ich wiek czy status ekonomiczny.

 

035ad6bda14c3967b4260b1060596c8d.jpg

Bywa nazywana nawet chorobą cywilizacyjną, a wielkie organizacje zajmujące się zdrowiem, takie jak WHO biją na alarm, że może być jeszcze gorzej. W dzisiejszym świecie jest bowiem tak wiele czynników, które mogą wpływać na to, że obciążony nimi człowiek zacznie chorować na depresję.

Co to jest depresja


Depresja to nie to samo co po prostu smutek, przeżywany przez każdego przeciętnego człowieka co jakiś czas. Depresja to znacznie poważniejsze obniżenie nastroju, idące w parze z wieloma innymi objawami. Do najważniejszych z nich należą anhedonia (zaprzestanie odczuwania przyjemności z różnych życiowych aktywności), bezsenność, lęk dotyczący przyszłości, problemy z napędem życiowym (brak sił do wykonywania codziennych rutynowych czynności), obniżenie poczucia własnej wartości i wiary w siebie, problemy z apetytem, wycofywanie się z życia społecznego i zamykanie w sobie, negatywne myśli na swój temat, problemy z podejmowaniem codziennych decyzji, koncentracją i uwagą. Obniżają się możliwości intelektualne człowieka, trudno jest mu się na czymś skupić i efektywnie wykonywać pracę i codzienne czynności.

Najcięższa postać depresji


W skrajnych sytuacjach, kiedy osoba chorująca doświadcza najcięższej postaci depresji, mogą pojawić się myśli suicydalne oraz próby samobójcze. Zagrożenie odebraniem sobie życie to jedno z największych zagrożeń w chorobie, jaką jest depresja. Każdego roku mnóstwo osób decyduje się na ten dramatyczny krok, ponieważ od dłuższego czasu cierpią oni na nieleczoną depresję. Myśli samobójcze oraz plany dotyczące tego kroku, to jeden z najczęstszych objawów u osób, które chorują na zaburzenia nastroju.

Jak leczyć depresję


Efektywne leczenie depresji powinno opierać się na dwóch filarach. Po pierwsze, niezbędna jest wizyta u lekarza psychiatry, który stawia diagnozę choroby. Bardzo często lekarzem pierwszego kontaktu, który zauważa, że coś niepokojącego dzieje się z człowiekiem, jest lekarz rodzinny, który sugeruje wizytę u psychiatry. Po postawieniu diagnozy wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po około trzech, czterech tygodniach. W tym czasie bardzo ważne jest, aby pacjent otrzymał również wsparcie psychoterapeutyczne, najlepiej w nurcie psychoterapii poznawczej.

Psychiatra --> Psychoterapia --> farmakoterapia


Tak kompleksowe podejście do leczenia depresji ma szansę przynieść pozytywne skutki. Ważne, aby osoba chorująca nie została z tym sama, aby miała regularny kontakt z kimś, kto pomoże bardziej realistycznie oceniać jej codzienne trudności i obciążenia, oraz szukać konstruktywnych rozwiązań. Należy również przeprowadzić psychoedukację, oczywiście o ile możliwości poznawcze pacjenta na to pozwalają, tak by zdawał sobie sprawę z tego, co się z nim dzieje, jak będzie przebiegało leczenie, kiedy możliwa jest poprawa. Dodaje to nadziei oraz pozwala wierzyć, że z czasem będzie lepiej.