Login lub e-mail Hasło   

Zawał?...

... luz i czosnek
Wyświetlenia: 359 Zamieszczono 22/05/2018

Dramat emerytury

fragmenty tekstu od:
Jean-Marc Dupuis 

 

a Marcin dokłada fotki z patrzenia w chmurki , "byczenia się" na pomoście  i też zdrowia życzy....

 

Szanowny Czytelniku,

 Kamper stał przed małym domkiem. Silnik mruczał. Pojazd właśnie przebył badanie techniczne. Zbiornik paliwa zatankowany do pełna. W turystycznej lodówce mnóstwo apetycznych przysmaków.

Michał przestudiował mapę Europy. Od pięciu lat dopracowywał trasę, widząc się już to w Atenach, to na Akropolu, to w kajaku w skandynawskich fiordach czy w Andaluzji, w cieniu drzew pomarańczowych, ze szklanką musującej i lodowatej sangrii w dłoni.

Jego żona siedziała już na miejscu dla pasażera. Walizki były gotowe. Wszystkie dokumenty uporządkowane, zwłaszcza ta skomplikowana dokumentacja, którą musiał wypełnić, by zdobyć uprawnienia emerytalne, tak zasłużone po 40 latach pracy w wielkiej firmie.

Wreszcie nadeszła pora odjazdu. Michał wsiadł do samochodu, włożył kluczyk do stacyjki, wcisnął sprzęgło i właśnie wtedy…

Gwałtownie pochylił się do przodu, złapał się za pierś, wydał słaby okrzyk i opadł na kierownicę, powalony zawałem. Wszystko to trwało tylko kilka sekund.

Wielkie marzenie Michała i jego żony zakończyło się tego samego dnia, na izbie przyjęć szpitala w Niort. Pomimo szybkiego przyjazdu pogotowia, nic nie mogło go już uratować. Jak 95% ofiar zatrzymania akcji serca, Michał nie przeżył.

Co roku tysiące ludzi umiera w wyniku zatrzymania akcji serca krótko po przejściu na emeryturę.

Można by uratować setki tysięcy istnień ludzkich!

To kwestia czasu spędzanego na powietrzu, na słońcu, na ćwiczeniach fizycznych, a przede wszystkim kwestia diety.

Dieta idealna przeciwdziałająca chorobom kardiologicznym to dieta śródziemnomorska. Na bazie warzyw, ryb, oliwek, oliwy z oliwek, roślin strączkowych (fasola, soczewica), razowych produktów zbożowych, sera koziego, orzechów i nasion, ziół i czosnku. Zawiera bardzo niewiele produktów zbożowych rafinowanych, mało cukru, mało nabiału. Napoje to kawa i herbata (w krajach arabskich) oraz wino czerwone w Grecji, na Sycylii, we Włoszech i w Hiszpanii.

Obfituje w przeciwutleniacze, występujące zarówno w napojach (czerwone wino, herbata, kawa), jak i w kolorowych warzywach. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, występujących w sardeli i sardynkach, oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9), występujących w oliwie z oliwek. Jest to wreszcie dieta, trzeba to przyznać, bo to ważne, skromna. Porcje nie wypadają z talerza.

 

Dieta śródziemnomorska ma spektakularne działanie. Jeśli padłeś już ofiarą incydentu sercowo-naczyniowego (zawał serca lub udar mózgu), dieta ta obniży ryzyko ponownego zdarzenia o 50-70%, jak wykazały to wyniki jednego z badań.

A mimo to, według pomysłodawców badania, wynik ten mógłby ulec znacznej poprawie, zejść do niemal zera procent ryzyka powtórnego zdarzenia, gdyby przeprowadzić całkowitą zmianę trybu życia.

We wspomnianym wyżej badaniu, uczestnikom narzucono minimalne wymogi, jeśli chodzi o odżywianie, oraz praktycznie nie musieli dokładać żadnych starań, jeśli chodzi o aktywność fizyczną czy przebywanie na słońcu.

Gdyby dodatkowo uprawiali jakiś sport i opalali się w celu zwiększenia poziomu witaminy D w organizmie, prawdopodobnie jeszcze bardziej zredukowaliby ryzyko śmierci.

Skuteczność diety śródziemnomorskiej można poprawić, stosując suplementy diety

Ponadto, badania naukowe wykazały, że> 

naturalne składniki aktywne sprzyjają dalszemu obniżeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i wydłużeniu życia w dobrym zdrowiu.

Mowa tu o allicynie, siarkoorganicznym związku występującym w czosnku i roślinach z tej samej rodziny (cebula, szczypiorek, por, cebula szalotka), karnitynie, aminokwasie wzmacniającym mięsień sercowy (myocardium), i o koenzymie Q10, „superprzeciwutleniaczu”, który ochroni Twoje tętnice.

A oto, w jaki sposób.

Czosnek eliminuje 6 najgroźniejszych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego

Lecznicze właściwości czosnku były znane już w starożytności. Badania wykazują, że ma on zaskakującą właściwość obniżania sześciu najgroźniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Czosnek zawiera dużo allicyny, bardzo aktywnego naturalnego składnika. Zawiera także glikozydy, lektyny, prostaglandyny, witaminy z grupy B i witaminę E, antocyjaniny i flawonoidy, które również mają korzystne działanie na zdrowie.

Czosnek jest obecnie jedną z najwnikliwiej badanych roślin. W blisko 5000 artykułach naukowych udowodniono, że chroni przed nowotworami i infekcjami. Ale szczególnie godna uwagi jest jego skuteczność w przeciwdziałaniu chorobom układu sercowo-naczyniowego:

 

 

 

 

Podobne artykuły


9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 866
42
komentarze: 35 | wyświetlenia: 5584
35
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6920
32
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4585
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8366
29
komentarze: 27 | wyświetlenia: 237353
28
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1816
26
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3201
26
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4942
25
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5951
25
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4776
24
komentarze: 15 | wyświetlenia: 5011
24
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3965
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5534
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1472
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  22/05/2018

Nasze menu, wynika z upodobań bakterii*. Myślenie o zmianie menu, wynika ze zmiany składu mikrobiomu w jelitach. Obecnie znamy około 9300 gatunków bakterii - ich całkowita liczbę (gatunków) ocenia się na 10 do 7 lub 10 do 9 potęgi! Tak więc znamy ich bardzo niewiele i nie wiemy jak zmiana składu gatunków w organizmie (jelitach) człowieka wpływa na myślenie.

*

...  wyświetl więcej

@podobny: Zabawne, ludzie kłaniają się hipotetycznemu staruszkowi mieszającemu w chmurach, a tym czasem okazuje się że kłaniają się bakteriom zamieszkującym w jelitach. Choć i te bakterie są podporządkowane uwarunkowaniom wyznaczonym przez ponadczasowe równania, które staramy się odkrywać i częściowo to się udaje jednak ciągle te równania ( wyznaczające sieć współzależności ) opisywane przez człowieka mają w sobie sporo braków.

@podobny: Byłbym za tym, żeby to bakterie uczyły się od nas myślenia - żartuję i Serdecznie Pozdrawiam

@MarcinSz: Może lepiej nie, oczywiście możemy sobie próbować wyobrazić co by było gdyby; bakterie, mrówki i pozostałe żyjątka zaczęły myśleć ludzkimi kategoriami albo priorytetami ?

@MarcinSz: Przychodzi bakteria do gospodarza i mówi, dajesz stówę albo nie będziesz pił zsiadłego mleka ani wina przez najbliższe 100 lat, oczywiście żartuję ;)

@pokrzywiony: Gdy robiłem zakupy dzisiaj, mój łeb tak się wykręcał w stronę półek z alkoholem ... a wczoraj wypiłem tylko parę ciderków ... tak szybko zmienia się/odtwarza skład bakterii, że ciężko się powstrzymać ... przed następnym ... piwkiem

@podobny:
W Twoich jelitach,bakterie nie mają żadnych szans przetrwać, Ty tyle pijesz że zostawiłeś te bidulki bez żadnych szans.
Jasne, tak sobie tłumacz, morderco bakterii ...

@podobny: Spróbuj swoją siłą ducha zapanować nad tą, "grupą trzymającą władzę" ;)
Ja przestałem palić i pić dzięki pasji, która wchłonęła moją uwagę na tyle że przestałem o tym myśleć :)
Wiesz można jedne szczepy baterii wyprzeć innymi, tak by próżni nie było ;)

@pokrzywiony:
Nie z Mirkiem takie numery, Mirek ma misję.Misja pod tytułem, chce sprawdzić czy będę miał zawał :).

@podobny: Czy chciałbyś się pozbyć tego uwarunkowania picia piwa ?

  podobny,  22/05/2018

@pokrzywiony: Kurwa, pewnie chciałbym, ale zobacz jak to jest:
pozbywasz się jednego nałogu by ulec innej pasji. Bycie hejterem to też pewien typ pasji - a każda pasja ma swoje odwzorowanie w określonym składzie bakterii ... życie jest tym co Ciebie pcha do przodu, bakteria jest tym co określa życia ramy.

@podobny: Wygląda na to że moja "nienormalność" sprawia że udało mi się oderwać od nałogów typu; alkohol, papierosy, seks. Przychodzą mi do głowy różne pomysły, pytania, potem staram się budować i to potwierdzać w działających modelach jakiś układ jakiś program do procesora i czas się sam wypełnia że niewiele jest czasu na używki.
Najtrudniej miałem z papierosami, ale sobie poradziłem zmien ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Zgadzam się z Tobą. Motywacja bycia lepszym jest decydująca. Po studiach i podczas pracy "popalałem" i "popijałem" bo to robili moi przyjaciele. Przyczyna? Stres i chęć izolowana się. Metoda? Tak jak dymna świeca oddziela nas od niebezpieczeństwa na "wojnie", tak działa papierosa dym. A uśpienie zdrowego rozsądku przy lękach, niweluje używanie alkoholu. Z 30 lat temu , po stresowych ...  wyświetl więcej

@MarcinSz: Dziękuję, takich uwikłanych w sidła jest wielu to moim zdaniem poważny problem społeczny nie jednostkowy. Niestety wiele jednostek będąc uwikłanymi w nałogi, prze całym sobą by normy upijania i odurzania, stały się normami społecznymi, tak rozumieją swoja walkę o "wolność". Jest problem tylko niewiele osób go rozumie i nie wiadomo jak go rozwiązać, bo na nim się nieźle zarabia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska