Login lub e-mail Hasło   

Jak zdobyć bitcoin? Jak działa bitcoin

Bitcoin co to jest – czym jest bitcoin?Kopanie bitcoin – jak kopać bitcoin?Portfel bitcoin – jaki portfel jest najlpeszy?Kupno bitcoin – jak wejść w posiadanie bitcoina?
Wyświetlenia: 154 Zamieszczono 24/05/2018

Wartość bitcoina – co to jest bircoin?

Rosnąca cena a wraz z nią popularność bitcoina, sprawia, że wokół tematu kryptowalut narosło wiele niejasności, spekulacji plotek czy wręcz bajek. W poniższym artykule chciałbym poruszyć następujące kwestie:

  • Bitcoin co to jest – czym jest bitcoin?
  • Koparka do bitcoin, bitcoin kopanie – jak kopać bitcoin?
  • Portfel bitcoin – jaki portfel jest najlpeszy?
  • Kupno bitcoin – jak wejść w posiadanie bitcoina

Bitcoin co to jest?

Bitcoin jest to pierwsza i najstarsza kryptowaluta na rynku. Bitcoin pozwala przesyłać środki z jednego końca świata na drugi po znacznie niższych kosztach niż robią to banki. Co więcej, Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną, co znaczy, że nie ma na nią wpływu żadna instytucja finansowa czy rząd – przez co nie można majstrować przy jego cenie. Bitcoina nie można dodrukować co czyni go odpornym na inflacje. Te dwie cechy sprawiają, że popularność bitcoina automatycznie rośnie w krajach niestabilnych finansowo. Bitcoin pozwala uciec hiperinflacji (Wenezuela), pomógł także obejść obostrzenia w dostępie do środków finansowych nałożonych przez Grecję podczas kryzysu w tym kraju.

Cena bitcoin – skąd się bierze?

Cena bitcoin jest ustalana na giełdach między kupującymi a sprzedającymi. Na cenę mają głównie wpływ informacje ze świata kryptowalut czyli np: informacje na temat regulacji w obszarze kryptowalut nakładane przez poszczególne państwa, szersza akceptacja bitcoina i innych kryptowalut jako legalnego środka płatności, ataki hakerskie na giełdy itd. Dobrze jest śledzić informacje prasowe donoszące o tego typu wydarzeniach, gdyż mogę one zwiastować zmiany kursu bitcoina na giełach.

Kopanie bitcoin – jak kopać bitcoin?

Kopanie bitcoin to nic innego jak potwierdzanie transakcji poprzez rozwiązywanie zadań kryptograficznych. Każda transakcja przekazania z jednego konta na drugie jest szyfrowana za pomocą 32 elementowego kodu składającego się z liczb i cyfr. Każdy taki kod szyfruje: numer konta z którego wysyłana jest kwota, numer odbiorcy, kwota jaka jest przesyłana. Aby skutecznie wydobywać bitcoin potrzebna jest koparka bitcoin. Koparka jest to specjalistyczny komputer stworzony w oparciu o architekturę przystosowaną do deszyfrowania systemu hashowania SHA-256. Przykładem koparki bitcoin może być urządzenie zwane Antminer S9. Gdy urządzeniu uda się znaleźć wzór dekodujący daną transakcję, informacja ta trafia do sieci i musi zostać potwierdzona przez dwa inne komputery w sieci. Komputery te (tzw delegaci) potwierdzają przesłaną ilość bitcoinów, stan konta nadawcy i odbiorcy. Po Potwierdzeniu transakcji, komputer w sieci który pierwszy zdekodował transakcje, otrzymuje nagrodę. Obecnie jest to 12,5 bitcoina.

Portfel bitcoin - jaki wybrać?

Każda osoba która zajmuje się kopaniem bitcoinów, musi posiadać portfel na którym przetrzymywałaby wykopane kryptowaluty. Jest kilka rodzajów portfela:

  • zimny portfel bitcoin (off-line)
  • gorący portfel bitcoin (on-line)

Portfel bitcoin – zimny portfel

Zimne portfele to takie które są odłączone od sieci (paperwallet, ledger).

Portfel bitcoin - Paperwallet

Paperwallet to zwykły papier na którym są wydrukowane dwa numery: prywatny i publiczny. Oba ten numery możemy porównać do loginu i hasła. Numer publiczny to login a prywatny i hasło. Jeżeli chcemy aby ludzie przesyłali nam bitcoiny, podajemy swój numer publiczny, ale gdy chcemy wysłać gdzieś nasze bitcoiny, wtedy musimy podać nasz numer prywatny.

Portfel bitcoin - Ledger

To nic innego jak pendrive na którym składowane są nasze informacje na temat posiadanych bitcoinów. Chcąc wypłacić lub przelać nasze pieniądze, każdorazowo wystarczy podłączyć pendrive do usb.

Portfele te charakteryzują się bardzo wysokim bezpieczeństwem, gdyż będąc odłączone od sieci nie są podatne na ataki hakerskie. Chyba, że zdradzimy komuś nasz klucz prywatny, wtedy nic nie uchroni nas przed utratą środków.

Portfel bitcoin - portfel gorący

Do tej kategorii możemy zaliczyć wszystkie portfele on-line. Do najpopularniejszych gorących portfeli możemy zaliczyć:

Mycelium

To oprogramowanie które można zainstalować na komputerze i tam też przechowywać swoje kryptowaluty. Portfel ten zaliczany jest do portfeli gorących, gdy komputer na którym przetrzymujemy nasze środki jest podłączony do sieci czy nie. Jeśli jest, to jest to portfel gorący, gdy jest offline jest to portfel zimny. Z tego powodu, że zazwyczaj ludzie trzymają swoje środki na komputerach podłączonych do sieci, portfel ten zakwalifikowałem do portfeli gorących.

Giełda

Portfelem gorącym jest każdy portfel giełdowy na którym przetrzymujemy nasze środki. Wiele osób promuje sposób „rób swoje i uciekaj”, jeśli chodzi o środki na giełdzie. Takie podejście jest dobre w przypadku przeprowadzania dużych, jednorazowych transakcji. Jeśli jednak gramy jako day traderzy i przeprowadzamy kilkanaście lub kilkadziesiąt transakcji dziennie, nie jesteśmy w stanie wypłacać i wpłacać pieniędzy bo koszt prowizji zjadł by nasz wypracowany zysk.

Bitcoin kupno – jak kupić swoja pierwszą kryptowalutę?

Na pytanie skąd wziąć bitcoin, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kryptowaluty można nabyć na kilka sposobów. Można je kupić na giełdzie, otrzymać od kogoś, zarobić, lub zdobyć za darmo (w kranikach). Ja osobiście preferuję opcję zakupu na giełdzie. Do wybory mamy kilkadziesiąt giełd polskich i zagranicznych, z rejestracją i bez. Ja preferuję giełdy z rjestracją ponieważ tam, za walutę FIAT (pln, dolar, euro) można kupić swoje kryptowaluty. Na ten temat można znaleźć więcej informacji we wpisie jak kupić bitcoin.

Jak działa bitcoin? - Infografika

Jak działa bitcoin? Co to jest bitcoin?

Co to jest bitcoin? - Zakończenie

Mam nadzieję, że ten artykuł nieco wyjaśnił Wam kwestię kryptowalut i bitcoina. Technologia blockchain która stoi za kryptowalutami jest szeroka i nie do końca zbadana, dlatego polecam każemu na własną rękę poszerzać wiedzę najlepiej czytając blogi i publikacje.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 349
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 889
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72024
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647671
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14866
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21365
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40327
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17278
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13025
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53092
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22418
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17960
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22981
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie napisał pan, na pewno zapomniał, że cena bitcona jest absurdalnie wysoka i już przepowiadano spadki ceny, a jeszcze podrosła. Przemilczałbym to fopa w artykule i nawet zagłosował, ale teraz dostaję spam na skrzynkę z pięknymi propozycjami na zarobek: „Zarabiaj na handlu kryptowalutami”, Zarabiaj na bitconach” ;). Czemu chcą dobroczyńcy mnie ozłocić? Ostatnio takie chęci, abym ja zarobił, przej ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska