Login lub e-mail Hasło   

Francja ciekawostki - nieznane fakty o Francuzach

Informacje z Francji napływają do nas każdego dnia. To duży europejski kraj mający wpływ na politykę regionu. Poznaj ciekawostki o tym kraju.
Wyświetlenia: 271 Zamieszczono 26/05/2018

Francja to kraj chętnie odwiedzany przez turystów. Z roku na rok wybiera się do niego coraz większa ilość Polaków, a celem większości jest Paryż. Jednak Francja, to nie tylko stolica, ale także Lazurowe Wybrzeże z przepiękną Niceą, czy Cannes. Będąc w okolicy tych miast warto pomyśleć o wycieczce do Monako. Poznaj ciekawostki o Francji, które z pewnością wzbudzą w Tobie zainteresowanie.

W pierwszej kolejności pragnę wspomnieć o symbolu tego kraju, czyli Wieży Eiffla. Została ona wybudowana z końcem XIX wieku. Niewiele osób wie, iż miał to być obiekt okazjonalny. Wzniesiona z okazji targów odbywających się w Paryżu wieża miała zostać rozebrana po 20 latach. Co więcej, sam obiekt budził raczej negatywne odczucia u Francuzów, którzy pisali petycje do władz miasta o porzucenie tego projektu. Jak widać nie przyniosły one większego skutku, a Wieża Eiffla stała się symbolem kraju. Z tym budynkiem związanych jest wiele ciekawostek. Wysokość wieży jest uzależniona od pogody - podczas ciepłych miesięcy jest wyższa, zaś zimą się kurczy. Jeśli zrobisz zdjęcie wieży nocą i je opublikujesz, robisz to nielegalnie. Prawo tego kraju pozwala na fotografowanie na własny użytek z wyłączeniem publikacji.

Planujesz wybrać się do Francji samochodem? Ta ciekawostka jest dla Ciebie. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami z 2013 roku każda osoba prowadząca pojazd w tym kraju zobowiązana jest do posiadania alkomatu w samochodzie. Początkowo przepisy za brak tego urządzenia w pojeździe przewidywały mandat karny w wysokości 11 euro, jednak zostały zmieniony i obecnie policjant może jedynie wręczyć upomnienie.

Niewielkie miasteczko Cugnaux zasłynęło z wprowadzenia dość specyficznego przepisu. Władze tego miasta wprowadziły przepis zakazujący umierania. Tak, osoby tam mieszkające umierając popełniają wykroczenie. Skąd tak absurdalny przepis? Lokalny cmentarz jest przepełniony, brakuje na nim miejsca na nowe nagrobki. Władze miasta próbowały pozyskać nowy teren pod cmentarz, jednak należy on do wojska. Wojsko zaś nie chce zbyć się swojego terytorium. Jak rozwiązać problem? Zakazać umierania.

Pierwsze skojarzenie z kuchnią francuską? Ślimaki? Dokładnie tak! Prawdziwa popularność dla tego specjału przypada na XIX wiek. Wydawać by się mogło, że ich przyrządzanie jest łatwe. Nic bardziej mylnego, jest to dość długi i żmudny proces. W pierwszej fazie należy wyselekcjonować ślimaki i poddać je około 10 dniowej głodówce. W kolejnym kroku należy je dokładnie wypłukać. Na koniec pozostaje już przyrządzenie - z reguły masłem i czosnkiem. No to smacznego!
Na terenie Francji znajduje się blisko 40 tysięcy pałaców i zamków.

Co ma wspólnego amerykańska Statua Wolności z Francją? Została ona stworzona właśnie w kraju Trójkolorowych. Francuzi przekazali ten obiekt stronie amerykańskiej z okazji 100 lat niepodległości. Była transportowana w 350 częściach przez Atlantyk.

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 576
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 577
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1841
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1046
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 447
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 604
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 827
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 416
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 557
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 439
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 687
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 525
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 724
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 636
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 537
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska