Login lub e-mail Hasło   

Jak złodziej zdobywa dane?

W jaki sposób złodziej zdobywa dane?
Wyświetlenia: 193 Zamieszczono 27/05/2018

Złodziejom tożsamości wystarczy kilka podstawowych informacji o Tobie, np. imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania, by w Twoim imieniu wynająć mieszkanie, pożyczyć pieniądze albo kupić drogi sprzęt na raty.

O tym, że Twoje dane osobowe zostały w ten sposób wykorzystanie, dowiesz się dużo później, gdy zadzwoni pracownik firmy pożyczkowej z informacją, ze zalegasz ze spłatą długu lub kiedy przyjdzie pismo od komornika.

W ten sposób złodziej zdobywa dane


Sposób1: wyjmuje ze śmietnika wyrzucone stare dokumenty


Np. wyciągi bankowe, PIT-y, rachunki i umowy.

Uwaga! Papiery, na których znajdują się informacje o Tobie (adres zamieszkania, PESEL, numer paszportu, dowodu czy numer konta bankowego) najlepiej zniszcz, np. spal. Przedarcie na kila części nie wystarczy, bo złodziej nadal może złożyć dokument w całość i odczytać dane.

Sposób II: dzwoni i udając pracownika przychodni, urzędu skarbowego lub doradcę finansowego, prosi o dane...


Często robi to "na raty" - odbierasz kilka telefonów np. w ciągu miesiąca. Za każdym razem oszust podaje się za kogoś innego i wyłudza tylko jedną informację. W efekcie po kilku telefonach ma komplet.

Uwaga! Nigdy nie podawaj swoich danych kiedy ktoś dzwoni do Ciebie, bo tak naprawdę nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie. Zresztą ani banki, ani przychodnie, ani żadne urzędy nie powinny pytać o dane osobowe przez telefon. Tylko jeśli Ty dzwonisz do biura obsługi klienta banku, sieci komórkowej, firmy kurierskiej, rozmówca może zapytać o dane.

 

Sposób III: żąda, byś zostawił dowód osobisty w zastaw


Za wypożyczenie sprzętu (sportowego, urządzenia do prania itp.). Potem spisuje dane i robi skan.

Uwaga! Wypożyczalniom, pensjonatom, recepcjom (np. na basenie) itp. nie wolno zatrzymywać dowodów osobistych. To niezgodne z prawem. Mogą jedynie poprosić Cię o ich okazanie, by sprawdzić Twoją tożsamość.


Nie zostawiaj w takich miejscach dokumentów. Zaproponuj, że wpłacisz kaucję. Jeśli wypożyczalnia lub recepcja się nie zgodzi, zrezygnuj. Jednak jeżeli bardzo Ci zależy na skorzystaniu z usługi, zaproponuj spisanie niezbędnych danych, takich jak imię, nazwisko oraz adres zamieszkania.


Sposób IV: umieszcza ogłoszenie o pracy dorywczej


Kiedy się zgłosisz, przysyła kwestionariusz osobowy, w którym masz podać PESEL, numer dowodu osobistego i konta bankowego. Następnie dzwoni, że chce przygotować umowę, wiec potrzebuje także pozostałych danych. 

Uwaga! Na etapie wstępnej rekrutacji pracodawca nie powinien wymagać od Ciebie podania takich danych jak PESEL czy numer konta bankowego. Jeśli to robi, sprawdź firmę i opinię o niej. Zadzwoń i zapytaj, czy rzeczywiście prowadzi rekrutację. Gdy zdecydujesz się podpisać pierwsze zlecenie, najlepiej zrób to osobiście, w siedzibie firmy.

Sposób V: zaczepia Cię na ulicy lub w centrum handlowym. Chce przeprowadzić z Tobą ankietę...


Twierdzi, ze wszystkie osoby mają wziąć udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody. Dlatego pyta również o dane osobowe (by potem poinformować Cie o wygranej).

Uwaga! Poza wyjątkowymi przypadkami, ankiety są anonimowe. Podaje się w nich jedynie wiek, płeć, wykształcenie, a ni dane osobowe. Jeśli ankieter o to prosi, od razu odmów.

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17574
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5994
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11783
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3584
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11001
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5442
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66930
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 29905
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21559
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27660
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1425
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3344
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3303
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  awers,  28/05/2018

Znam uczciwych ankieterów i działają tak jak w opisie. Niełatwy to kawałek chleba, a przecież potrzebny społecznie.Bo skąd brałyby się dane socjologiczne na temat naszych poglądów... Z hejtów?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska