Login lub e-mail Hasło   

Migawki ze szpitala dla obłąkanych

Na psychiczne zaburzenia cierpi podobno jedna czwarta Polaków. Część z nich trafia do tego zamkniętego na cztery spusty miejsca, które niedawno odwiedziłam...
Wyświetlenia: 1.061 Zamieszczono 11/06/2018

Kruki nad łanem zboża - Vincent Van GoghBudynek, który z zewnątrz wygląda jak twierdza dla skazańców okazuje się być i wewnątrz czymś w rodzaju instytucji karnej - tyle, że ludzie odsiadają tu wyrok nie ze swojej winy. Posępne ściany wysmarowane farbą w kolorze rozmyty beż nastrajają nieco dołująco, ale pewnie tak musi być, pewnie to działa wyciszająco. Ciekawe jak odbierają takie popłuczyny z barw pacjenci z depresją. Bo wszyscy wrzucani są tu do jednego worka śmieci ludzkich jakby. Szpital prowadzi chyba swoistą terapię zastraszania  - chorzy w jednym pokoju bardzo różnią się zaburzeniami - weź się w garść i uciekaj stąd nerwicowcu bo staniesz się jak oni - ci wariaci, którym Bóg odebrał rozum - zdaje się głosić sadystyczne motto tutaj.

Nie wiem jak tu podchodzą do pacjentów lekarze, ale to miejsce robi wrażenie smutnego organizacyjnego chaosu, człowiek nie czuje się tutaj bezpiecznie, nagle słyszę przeraźliwe, wojownicze okrzyki jednego z pacjentów skierowane do personelu. Przerywam rozmowę z osobą do której tu przyszłam - singielką, która obawiała się mężowskiej tyranii i stąd pozostała pracującą kobietą samotną. Pieczołowicie przechowuje zdjęcia swojej wielkiej, jedynej, uparcie niestety żonatej, miłości. Było to lata temu, ale dla niej to wciąż jakby aktualna sprawa. Muzykuje, tęskni za bratem, który pojawia się tu rzadko a jeśli już to z pretensjami o różne sprawy a nie ze swą kojącą obecnością. To jednak nie ludzie a nagłe finansowe zawirowania doprowadziły ją do nerwowego załamania, przynajmniej ona tak twierdzi. Gawędzimy sobie dalej gdy wiadomo już, że skończyło się tylko na słownym ataku. Poznaję wtedy gwiazdę oddziału, która zachowuje się jakby przebojem szła przez życie.

Pierwsza do mnie podchodzi. Wciąż chyba lubi mężczyzn pomimo traumy z ze swoim facetem, który właśnie został ojcem dziecka jej bardzo nieletniej córki - dowiaduję się o tym od innych, sama o tym milczy. Brzydka płeć pomimo wszystko jakby dawała jej jednak siłę i ciągle się zakochuje. Kiedyś pracowała. Jest już mocno po czterdziestce, ale z usposobieniem nastolatki. Lubi markowe ciuchy, kosmetyki, często się przebiera i wszędzie jej pełno. Zaprasza mnie na dyskotekę. Ale kiedy z nią rozmawiam nagle twarz wykrzywia jej taki zupełnie zupełny szloch bezradnego, zrozpaczonego dzieciaka, który odbiera mi mowę. Jestem wtedy z nią na ile potrafię, ale i tak ze swoim problemem pozostanie sama. Nie prześwietlę jej ducha i nie odczuję na sobie jej psychicznych cierpień, one są trochę jak linie papilarne - nie pokryją się z tym co mam czy znam ja. Z czułością mówi o swojej przyjaciółce, którą nazywa swoją matką. I ja będę twoją matką, kiedy będziesz w potrzebie mówi z rozbrajającym przekonaniem. Obok zdjęcia dziecka nosi obrazek Jezusa św. Faustyny - Jezu Ufam Tobie. Bóg jest tu bardzo popularny.

U uroczo uwrażliwionych mężczyzn także - jeden przeprasza mnie parę razy sądząc, że mnie uraził, drugi interesuje się mną tak bezpłciowo, że mnie to ujmuje. Jego wyczuwalna bezinteresowność dotyka mnie do jakiegoś medytacyjnego westchnienia, które przychodzi do mnie wraz z tym człowiekiem. Któregoś dnia dowiaduję się, że rozkochana w miłości gwiazda wyfrunęła stąd w miasto. Nie na zawsze pewnie bo wraca tu raz za razem, ale cieszę się, że poczuła się lepiej. Pamiętam też dobroduszną babcię mówiącą od rzeczy - starszy mężczyzna przychodzący w odwiedziny kraja z troską kanapkę na drobne kawałeczki dla niej. Chcę wierzyć, że to miłość. Coś takiego się przecież czasem zdarza i trwa dłużej niż młodość kobiety. Plecie łagodnie swe bezsensowne opowiastki uśmiechając się do mnie błogo. Dobrze mi w kręgu jej wewnętrznej świetlistości. Kolejny człowiek, który rozpada się tak skandalicznie do części pierwszych niemowlęciu podobnych. Ale babunia nie rozumie chyba gdzie jest i wygląda na szczęśliwą. Znajduje się jakby w innym, niezwykłym stanie świadomości. Święta wariatka. Artystka nieskrępowanych skojarzeń.

Na zdjęciu powyżej obraz  Vincenta van Gogha "Pole pszenicy z krukami". Twórca cierpiał na psychiczne zaburzenia, jak wielu ludzi sztuki.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 718
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1354
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1606
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 928
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1316
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1546
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1322
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 724
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 403
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1107
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1207
 
Autor
Artykuł  awers,  13/06/2018

To w naszym kraju temat "tabu". Depresja w Polsce zabija zbyt wielu , a wizyty u psychiatry są wciąż wstydliwym sekretem. Zamiast wspólczucia otrzymać można najczęciej pietno świra. Ale czy trudno tu ześwirować? Gratuluję odwagi, wrażliwości i empatii.

Podzielam opinie Awersa. To bardzo ludzki chociaż smutny opis znacznej części nas .. Stresy , cierpienia dotyczą nas wszystkich w mniejszym czy większym stopniu? . W jakiej roli pojawiła się tam Pani? Pozdrawiam Serdecznie

@MarcinSz: Niestety te problemy są zaniedbywane, w pracy, domach, rodzinach, grupach społecznych. Jak się temu przyglądam od lat to gdy się pojawiają widoczne sygnały że ktoś staje przed ścianą nie do przejścia, to owszem pojawiają się "pomocnicy" chcący pomóc i starają się jak mogą tylko że nie zawsze z dobrym rozpoznaniem. Większości na rozpoznaniu nawet nie zależy, ważne że jest sposobność do z ...  wyświetl więcej

@MarcinSz: Pojawiłam się tam w roli odwiedzającego, na razie :). Kondycja ludzka to także słabość i cierpienia, przykre, że rządzący to ignorują i przeznaczają na takie miejsca wciąż chyba minimalne pieniądze. Żyjemy w takich czasach, że sporo ludzi czuje się chyba zagubionych a maska herosa pęka czasem i pojawia się twarz człowieka, który szuka pomocy...Serdecznie pozdrawiam.

@Agnieszka B.: Do tego tekstu Pani jeszcze raz warto zobaczyć/przeczytać :
"Lot nad kukułczym gniazdem" zdobył Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach:

dla najlepszego filmu
dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jack Nicholson),
najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Louise Fletcher),
za reżyserię (Miloš Forman),
dla najlepszego scenariusza adaptowa

...  wyświetl więcej

Dobry artykuł pani Agnieszko.PS.Czy ten art ma ukryte, drugie dno? Czy to tylko moja chora wyobraźnia i nie powinienem doszukiwać się tu żadnej ukrytej ironii?

@szubrawiec: Dziękuję. Jeśli pobudzam wyobraźnię czytelnika to tylko mogę się cieszyć :). Tak, w moim zamierzeniu miał to być niejednowymiarowy tekst.

@Agnieszka B.:"Jeśli pobudzam wyobraźnię czytelnika to tylko mogę się cieszyć :)"-I to bardzo!PS.Zauważyłem, że pan Koriolan próbował panią pderwać, proszę na siebie uważać-pełno tu różnych bawidamków! PPS.Pani pozwoli, że się przedstawię, jestem szubrawiec:-)

Generalnie mam pewną słabość do bawidamków :) Ale dzięki za troskę. Jestem Agnieszka :)

@Agnieszka B.:"Generalnie mam pewną słabość do bawidamków :)Jestem Agnieszka :)"-W takim razie Agnieszko przedstawię się raz jeszcze-mam na imię Krzysio:-)

@szubrawiec: A ja wciąż pozostaję Agnieszką Krzysiu :-) Pozdrawiam serdecznie.

Co to za zazdrośnik zminusował Agnieszkę? Ot zaraza, cukru do szklanki z herbatą nie może donieść, ale w minusa trafić-pierwszy.

@szubrawiec: pewnie ktoś kto jest zazdrosny o Krzysia bawidamka. Ty tu bara bara a ktoś ci flaszkę rąbnął z awatara.
.

@Hamilton: -hahaha, dobre, ale to nie to Dziadku.Musiałem na czas kampanii zmienić swój wizerunek.Będę promował naszą MATkę w wyścigu o fotel prezydenta.

  Hamilton,  19/03/2019

@szubrawiec: ło matko - mordo ty moja, toż to ty wygrasz te wybory z taką urodą. Jak zostaniesz prezi dętkiem u mnie masz flaszkie 07. Jak pierwsza dama będzie równie urodziwa suweren padnie przed wami na twarz.

@szubrawiec: he he he ...
Bawić damę Ci się zachciało ?
.
Śmniało ....

  Hamilton,  19/03/2019

@Koriolan: pani prezydent poszukuje młodych zdolnych dochtorantów info a ty faflunisz bezproduktywnie. A ministrantem i spowiednikiem gęsi w boskim państwie chcesz być.
http://eiba.pl/37ye4

  geb  (www),  21/03/2019

@szubrawiec: Dziecko Boga Żywego
Jak piękny komentarz zrobiłeś, postawa SUPER.

Myślę, że będziemy komunikować się więcej poprzez e-mail.
Co Ty na to, możemy nie ujawniać wszystkiego?
Jeśli to jest możliwe, to proszę rób to częściej pod moimi artykułami, bo ja najpierw sprawdzam ruch na moich stronach.

DZIEKUJĘ i serdecznie pozdrawiam
MAT ka

@geb: MATko, polubiłem Ciebie, dlatego dam Ci dobrą radę:nie zadawaj się z szubrawcami, bo wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle.

  geb  (www),  21/03/2019

@Agnieszka B.:
Szczęść Boże!
Najbardziej uzdolnionych ludzi można spotkać w mafijnych Szpitalach Psychiatrycznych.
Tu chodzi aby wyeliminować ludzi, którzy nie podporządkowują się władzy państowej, czy też rodzinnej.
Spotykałam ludzi tak uzdolninych, że np. mówili tylko rymowanym wierszem, tylko chodzić i nagrywać/spisywać.
Spotkałam, ludzi co mieli na pieńku ze ...  wyświetl więcej

Tak, w szpitalach można spotkać ciekawych, zdolnych, nonkonformistycznych ludzi. Artystów i outsiderów. Moja znajoma czuje się lepiej - między innymi dzięki sztuce i życzliwym ludziom. Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska