JustPaste.it

Gdy za ścianą mieszka uciążliwy sąsiad

Problemy z uciążliwym sąsiadem...

Problemy z uciążliwym sąsiadem...

 


Każdy mieszkaniec bloku czy kamienicy, musi przestrzegać ogólnie przyjętych zasad "dobrego wychowania", czyli regulaminu porządku domowego. Dotyczy to każdego, bez względu na to, czy ma mieszkanie od gminy, spółdzielcze czy własnościowe .

Uwaga! Podstawowe zasady są znane: należy przestrzegać ciszy nocnej od 22.00 do 6.00 rano, zachowywać porządek na klatce, na podwórku itd. Tyle teoria. Ale co robić, gdy uciążliwy sąsiad nie reaguje na Twoje prośby lub złośliwie dokucza swym zachowaniem innym?

Sąsiad imprezowicz


Głośna muzyka, hałasy do rana, alkohol, awantury.

Jeśli prośby nie skutkują, z okazji kolejnej imprezy zawiadom od razu policję, ponieważ straż miejska nie ma prawa generalnie wchodzić  do mieszkania.

Policjant również poprosi o otwarcie drzwi. Jednak osoba, która nie otworzy drzwi, musi liczyć się z tym, ze jeśli będzie istniała podstawa prawna, policja wejdzie do mieszkania siłowo (zgodnie z art. 15 ustawy o policji).

Zaś podczas awantur domowych czy libacji taka postawa prawna istnieje, jeśli jest zagrożone zdrowie lub życie.

Uwaga! O awanturach należy tez powiadomić zarządcę domu. Jeśli to lokal własnościowy, wówczas zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali, wspólnota może wystąpić do sądu z żądaniem sprzedaży mieszkania uciążliwego właściciela. Jeśli lokal komunalny, gmina (jako właściciel), może złożyć do sądu wniosek o eksmisję takiego najemcy bez prawa do lokalu zamiennego.

Sąsiad zbieracz śmieci


Papiery, psujące się resztki na klatce, brzydkie zapachy wydobywające się z mieszkania.

Sprawę zgłoś do zarządy (spółdzielni, wspólnoty, gminy). Jego obowiązkiem jest powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Uwaga! Jeśli mieszkanie jest własnościowe, a kolejne interwencje nie przynoszą skutku, zarządca domu może żądać w sądzie sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli mieszkanie jest komunalne, gmina może wystąpić o eksmisję takiego lokatora (lokal socjalny możliwy będzie tylko, gdy np. ta osoba jest chora).

Sąsiad nałogowy palacz


Sąsiad stale pali na klatce: unoszą się kłęby dymu, ściany są okopcone.

Jeśli lokal jest gminny, zgłoś problem do zarządcy budynków komunalnych. Ma on uprawnienia do zdyscyplinowania lokatora. Jeżeli mieszkanie jest własnościowe, a Ty mieszkasz obok i Ci to przeszkadza - możesz skorzystać z drogi cywilnej (złóż pozew z art. 144 k.c., tj. naruszenia prawa sąsiedzkiego). Palnie zakłócające życie innym może być takim naruszeniem.

Sąsiad agresor


Wyzwiska, ubliżanie, nawet groźby sąsiedzkie.

Każda sprawa jest inne, ale zawsze warto zebrać dowody, które będą świadczyć o łamaniu prawa przez sąsiada (np. nagranie telefonem komórkowym jego wypowiedzi). To ułatwi wyjaśnienie okoliczności sprawy (zgodnie z art. 216 k.k. znieważenie osoby ścigane jest z oskarżenia prywatnego).

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli sąsiad grozi Ci, np. pobiciem, pozbawieniem życia (i według Ciebie taka groźba jest realna do spełnienia).

Uwaga! Wtedy zgłoś popełnienie przestępstwa do najbliższej prokuratury.


Możliwe jest też żądanie zadośćuczynienia na drodze cywilnej, na podstawie art. 448 k.c., za obrazę godności i czci, czyli dóbr osobistych.

Licencja: Creative Commons