Login lub e-mail Hasło   

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Czasem musisz kogoś wesprzeć lub sam poprosić o pomoc finansową bliskich lub przyjaciół. Rób to z rozwagą, aby nie narazić się na straty.
Wyświetlenia: 185 Zamieszczono 31/05/2018


Pamiętaj u umowie pożyczki

Pożyczając większą kwotę, spisz umowę. Na wypadek, gdyby dłużnik zwlekał ze zwrotem. Dowodem udzielenia pożyczki może być również przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

Uwaga! W tytule należy wpisać pożyczka, a nie zasilenie konta.

Gdy dłużnik nie chce oddać pożyczki...

Jeśli nie możesz doczekać się zwrotu pożyczki, bo dłużnik twierdzi, że nie ma z czego oddać, zgłoś sprawę komornikowi. Nawet gdy pożyczający ukryje majątek, nowe przepisy zezwalają komornikowi na zmuszenie go do ujawnienia stanu posiadania. Główne koszty komornicze obciążają dłużnika.

Pożyczka od dalszych krewnych i znajomych

Zadłużając się u członków dalszej rodziny (np. ciotek, wujków) lub u znajomych, nie musisz płacić podatku, gdy pożyczysz mniej niż 5000 zł od jednej osoby i 25 000 zł od kilku osób w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych.

Uwaga! Nie musisz zgłaszać tego faktu w urzędzie skarbowym.


Gdy jednak przekroczysz ten limit, trzeba wypełnić deklarację PCC-3 i zapłacić podatek.

Uwaga! Pożyczkodawca nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego, chyba że pożycza na procent...

Uważaj na parabanki

Unikaj tzw. szybkich pożyczek, bo ich spłata może Cię zrujnować. Sprawdź, czy wybrana firma objęta jest nadzorem finansowym. Informacje takie znajdziesz np. na www.knf.gov.pl w zakładce ostrzeżenia publiczne.

Pieniądze pożyczaj z głową

Czasem trudno odmówić pożyczki, gdy prosi o nią ktoś z rodziny lub przyjaciół. Jeśli nie masz pewności, ze odzyskasz dług w terminie, pożycz tyle, aby w razie problemów ze zwrotem finansowe bezpieczeństwo Twoje rodziny nie ucierpiało.

Uwaga! Nie krępuj się też poprosić o pokwitowanie pożyczki.

Zgłoś pożyczkę w urzędzie skarbowym

Gdy od pożyczki trzeba zapłacić podatek, zrób to, bo uchylanie się narazi Cię na jeszcze większe straty. Za niezgłoszenie pożyczki w terminie lub niezapłacenie podatku grozi kara wynosząca 20% pożyczonej kwoty.

Uwaga! Postępując zgodnie z przepisami, zapłacisz tylko 2% od nadwyżki ponad ustalony limit.

Pożyczki w rodzinie bez podatku


Najkorzystniej jest pożyczać od bliskiej rodziny, czyli małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierbów, teściów, zięcia, synowej.

Uwaga! Do kwoty 9637 zł, pożyczonej w ciągu 5 lat, nie trzeba nawet zgłaszać tego faktu w urzędzie skarbowym.


Podatku nie zapłacisz również od wyższej kwoty, jeśli pożyczysz ją od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma lub macochy, ale pod dwoma warunkami.

Pożyczkodawca musi przelać pieniądze na konto pożyczkobiorcy lub przesłać przekazem pocztowym. Natomiast pożyczkobiorca ma obowiązek w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć deklarację PCC-3. Nie musi dołączać do niej potwierdzenia otrzymania gotówki.

Podobne artykuły


17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4750
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6544
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21358
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17953
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22412
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22691
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22976
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21541
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19166
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10764
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska