JustPaste.it

Ratowanie Pustyni Błędowskiej - po co nam unijne pieniądze ?

Pustynia Błędowska. Dwa miliony złotych - w większości z unijnego budżetu - wydano na to, by zarastająca Pustynia Błędowska choć trochę przypominała Saharę.

Pustynia Błędowska. Dwa miliony złotych - w większości z unijnego budżetu - wydano na to, by zarastająca Pustynia Błędowska choć trochę przypominała Saharę.

 

 Władze województwa mają nadzieję, że ten teren stanie się chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną

Pustynia Błędowska powstała w wyniku dewastującej działalności człowieka.

Cytat za Wikipedią:

Pustynia w obecnej postaci jest pochodzenia antropogenicznego. W wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców na terenie pustyni poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. W połączeniu z intensywną wycinką lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, rozwijających się w tych rejonach od średniowiecza, spowodowało to odsłonięcie ok. 150 km² piasków.

Czy nie jest kompletnym idiotyzmem, że pieniądze na ''ratowanie'' pustyni idą z funduszy Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kosztowna ingerencja w przyrodę powoduje, że tony dwutlenku węgla - CO2 nie są przyswajane przez rośliny, gospodarka wodą jest zaburzona. Jak to się ma do szczytnej walki  Unii Europejskiej ze zmianami klimatycznymi.

Proponuję założyć nową pustynię w Polsce - okolice Słońska - Parku ''Ujścia Warty'':

Jechałem niedawno samochodem - głęboka orka w piaszczystej glebie, prawdopodobnie nowoczesne nawożenie i jakieś opryski zrobiły swoje - powstały ogromne łachy piachu na obszarze, który kiedyś był produktywnym biologicznie obszarem.  Tragedia - można zrobić Park Narodowy - można !

a98a728ea03311a8910fac4001e73621.png