Login lub e-mail Hasło   

7 sposobów na regularne oszczędzanie

W jaki sposób regularnie oszczędzać pieniądze...
Wyświetlenia: 197 Zamieszczono 02/06/2018

Odkładając niewielkie kwoty, możesz zaoszczędzić nawet 2000 zł rocznie. Ważne, aby robić to systematycznie i ograniczyć zbędne wydatki.

Twoje zbędne wydatki


Nawet, gdy niewiele zarabiasz, możesz oszczędzać dzięki unikaniu niepotrzebnych zakupów. Zbieraj paragony i sprawdzaj, na co wydajesz pieniądze. Na pewno okaże się, ze kupujesz rzeczy, bez których mógłbyś się obejść. Niepotrzebnie wydane 2 zł dziennie po roku daje kwotę 730 zł!

Lokata w banku


Gdy uda Ci się uzbierać większą kwotę, wpłać ją na konto oszczędnościowe. Obecnie oprocentowanie takich kont nie jest zbyt wysokie. Możesz jednak liczyć na ok. 3% w skali roku. Oszczędności możesz też wpłacać na lepiej oprocentowane lokaty bankowe.

Płać gotówką


Aby lepiej panować nad wydatkami, płać w sklepach gotówką. Przeprowadzone badania wykazały, że trudniej nam się rozstać z pieniędzmi, gdy mamy je w ręku. Z analiz przeprowadzonych przez NBP wynika, ze średnia wartość płatności kartą debetową wynosi 89 zł, kredytową - 132 zł, a gotówką tylko 38 zł.

Uwaga! Zostawiając karty w domu, zaoszczędzisz więc od 50 do 90 zł.

Pilnuj terminów


Spóźnienie się z opłatami, np. za prąd, gaz, to dodatkowy wydatek na karne odsetki. Poza tym, jeśli np. nie zapłacisz rachunku za energię elektryczną, dostawca maże Cię odłączyć.

Uwaga! Za ponowne podłączenie licznika będziesz musiał zapłacić kilkadziesiąt złotych plus zaległy rachunek.

Jeśli masz problem z pamiętaniem o terminach płatności, a nie posiadasz konta internetowego, które umożliwia szybkie przelewy, rozważ zlecenie w swoim banku stałych przelewów. Takie rozwiązanie będzie tańsze niż ciągłe płacenie karnych odsetek i narażanie się na wyłączenie prądu, telefonu itp.

Planuj zakupy


Wejście do sklepu z zamiarem kupienia czegoś do jedzenia, zwykle kończy się sporymi wydatkami. Sklepowe półki uginają się  bowiem od pięknie opakowanych, apetycznie wyglądających towarów.

Uwaga! Aby nie ulec pokusie i nie wydawać więcej niż zamierzałeś, staraj się zawsze planować zakupy. Przed wejściem do sklepu zrób listę i ściśle się jej trzymaj. Zjedz też coś w domu, bo jeśli pójdziesz do marketu głodny, na pewno wyjdziesz z wypełnionym po brzegi wózkiem. Możliwe też, że wydasz dodatkowe pieniądze na przekąski.

Ustal kwotę


Rozpoczynając oszczędzanie, zastanów się, ile chcesz odłożyć. Gdy suma będzie na tyle wysoka, że zwątpisz w to, czy się uda, podziel ją na mniejsze kwoty.

Uwaga! Odłożenie np. 2000 zł może wydawać się nierealne, ale gdy podzielisz tę sumę na 52 tygodnie, wyjdzie Ci 38 zł w każdym. A jeśli na 365 dni, to zobaczysz, ze wystarczy odkładać ok. 5,5 zł dziennie.

Określ cel


Oszczędzanie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy wyznaczysz sobie cel. Jeśli wrzucasz do skarbonki drobne z zamiarem ze coś sobie kupisz, gdy trochę uzbierasz, to raczej Ci się to nie uda, bo wcześniej czy później zaczniesz pożyczać brakujące do czegoś kwoty albo w ogóle zapomnisz o wrzucaniu drobnych.

Ale gdy marzysz np. o nowym telewizorze, zagranicznej wycieczce, oszczędzanie na pewno się powiedzie. Pamiętaj tylko, aby odkładać od razu, gdy dostaniesz pensje. Jeśli zamierzasz oszczędzać z tego co zostanie a koniec miesiąca, to może się nie udać. 

Podobne artykuły


27
komentarze: 15 | wyświetlenia: 15537
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28165
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 79848
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 24062
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4569
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17951
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4942
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6543
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21352
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22407
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22690
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska