Login lub e-mail Hasło   

Kto wygrał na unijnej integracji?

Niemcy mają w Polsce 2,5 tys. sklepów i zgarnęli tu projekty budowlane za 20 mld €. Kto wygrał na unijnej integracji? foto: ErlebnisEuropaBerlin (Flickr.com...
Wyświetlenia: 146 Zamieszczono 03/06/2018

 Niemcy mają w Polsce 2,5 tys. sklepów i zgarnęli tu projekty budowlane za 20 mld €. Kto wygrał na unijnej integracji?

 

  

foto: ErlebnisEuropaBerlin (Flickr.com / CC0)

Od czasu wejścia Polski do UE liczba Lidlów, Rossmannów, Kauflandów, Praktikerów, Schleckerów i innych niemieckich sklepów wzrosła w naszym kraju dziesięciokrotnie do poziomu ok. 2,5 tys. Dodatkowo niemieckie firmy budowlane z tytułu realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych w Polsce zgarnęły zlecenia o wartości ok. 20 mld euro. Dla porównania - Polacy w Niemczech od momentu integracji założyli ok. 20 sklepów, a wartość kontraktów budowlanych zrealizowanych przez polskie firmy w Niemczech do 2014 roku nie przekroczyła 0,2 mld euro.

 

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście ostatnich informacji na temat nowego budżetu UE na lata 2021 - 2027 nie zaszkodzi powtórzyć. Unijne fundusze, jakie trafiają do Polski, nie są efektem dobroczynności zachodnioeuropejskich elit. Należy je raczej postrzegać jako rekompensatę za całkowite otwarcie polskiego rynku dla zachodnich przedsiębiorstw i korporacji. W efekcie tego otwarcia liczba niemieckich sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych wzrosła w naszym kraju dziesięciokrotnie do poziomu ok. 2,5 tys.

          


       

Niemcy wykorzystali również otwarcie polskiego rynku pod kątem realizacji projektów infrastrukturalnych. Okazuje się, że wartość kontraktów budowlanych realizowanych przez niemieckie firmy na terytorium Polski w latach 2004 - 2014 wyniosła ok. 20 mld euro. Kwota ta robi wrażenie, szczególnie gdy porównamy ją sobie z wartością kontraktów budowlanych zrealizowanych przez polskie firmy w Niemczech. Okazuje się, że do końca 2014 roku było to zaledwie 0,2 mld euro.

W kontekście powyższego nie powinny nas szokować słowa
Johannesa Hahna, unijnego komisarza d/s polityki regionalnej, który przyznał, że z każdego przekazywanego z Unii do Polski 1 euro, do Niemiec wraca aż 89 centów! Re-transfer środków finansowych, które Unia przekaże do Polski, przebiega nie tylko przez realizację wspomnianych kontraktów infrastrukturalnych, ale również przez zamówienia na towary, usługi lub know-how, które do naszego kraju mogą dostarczyć jedynie niemieckie firmy.

   


 

Efekt powyższego jest taki, że projekt pt. "Unia Europejska" jest dla Niemiec bardzo opłacalnym biznesem. I właśnie dlatego, gdy rząd PiS spróbował wspomnianą otwartość delikatnie doregulować na swoją korzyść (wprowadzając np. podatki od hipermartektów czy bankowy, które finansowo uderzały w niemieckie firmy), to reakcja starounijnych elit (reprezentujących interesy Berlina) była taka nerwowa. Pod pozorem troski o "stan demokracji" podjęli oni działania, których prawdziwym celem było zagwarantowanie status quo dla wpływów swoich oraz swoich korporacji.

 

Unia Europejska to idea, która ma przynosić jej założycielom wymierne profity. Jeśli tak by się nie działo, to Niemcy już dawno wyszliby z tego przedsięwzięcia. Integracja Polski (i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej) z UE dała naszym zachodnim sąsiadom potężny zastrzyk środków finansowych, które mogli zarobić na nowych terytoriach. Narracja, zgodnie z którą Polska jest beneficjentem (a nie płatnikiem) unijnych środków i powinniśmy być za to wdzięczni brukselskim elitom, jest promowana tylko po to, aby przykryć informacje o realnych korzyściach, jakie państwa "starej UE" osiągnęły dzięki wejściu Polski do UE.  Warto o tym pamiętać.

  

Źródło: Deutschland profitiert besonders von Strukturhilfen (Faz.net)
Źródło: Sylwester Chruszcz (twitter.com)

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2064
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1769
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1178
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1029
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1006
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 377
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 938
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 752
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1081
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 608
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

Słusznie minilordzie Lipski. Należy niezwłocznie zerwać wszelkie relacje gospodarcze z Niemcami i Unią. Bezrobocie skoczy do poziomu 40 % , wstaniesz z kolan i będziesz wpierdalał kit z okien i popijał octem rodzimej produkcji.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska