JustPaste.it

Dla pięknego uśmiechu, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o aparatach na zęby

Piękne, proste zęby to marzenie wielu z nas, które jednak niekiedy nie jest możliwe do zrealizowania wyłącznie poprzez dbanie o higienę jamy ustnej.

Piękne, proste zęby to marzenie wielu z nas, które jednak niekiedy nie jest możliwe do zrealizowania wyłącznie poprzez dbanie o higienę jamy ustnej.

 

 

Niezbędne jest często leczenie stomatologiczne albo ortodontyczne – w tym artykule powiemy nieco więcej o tym drugim oraz możliwościach, jakie dają nowoczesne aparaty na zęby. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie piękniejszego uśmiechu i wyeliminowanie różnego rodzaju wad zgryzu.
Jak działa aparat ortodontyczny?
Aparat na zęby jest podstawą każdego leczenia ortodontycznego – zwykle używa się do tego modeli stałych, które zbudowane są z:
  • zamków,
  • ligatur,
  • łuku ortopedycznego.
Prosta budowa i zastosowanie specjalnego kleju stomatologicznego sprawia, że aparaty są mało awaryjne i skuteczne w leczeniu ortodontycznym, a zastosowanie specjalnego łuku, który oddziałuje z pewną siłą na zęby, przywracając im odpowiednią pozycję. Wystarczy więc założyć aparat na zęby i pojawiać się na wizytach kontrolnych, aby leczenie ortopedyczne przyniosło oczekiwane efekty.
Jakie korzyści daje aparat na zęby?
Aparat na zęby i cały proces leczenia ortodontycznego pozwala na wyleczenie wad zgryzu, a przede wszystkim wyprostowanie zębów i przywrócenie ich optymalnej pozycji. To jednak nie wszystko. Użytkując aparat ortodontyczny, masz możliwość:
  • poprawienia jakości wymowy,
  • zwiększenia estetyki uśmiechu,
  • spłycenia bruzd nosowo-wargowych,
  • wyeliminowania stłoczenia zębów.
Wszystko to nie tylko pozwoli Ci śmiać się szeroko bez żadnych kompleksów i znacznie ułatwi życie, ale też poprawi codzienne samopoczucie.
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Decydując się na leczenie ortodontyczne, zyskasz możliwość wyboru najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb i wymagań aparatu ortodontycznego. Ze względu na częstsze zastosowanie, będziemy mówić wyłącznie o aparatach stałych, wśród których najpopularniejszymi są:
  • Metalowe aparaty na zęby, które posiadają metalowe zamki i posiadają najmniejsze rozmiary spośród wszystkich dostępnych aparatów. Co więcej, ich ceny są również najniższe, w porównaniu do pozostałych modeli, dlatego też zdecydowana większość osób decyduje się właśnie na nie. Są niezwykle skuteczne w leczeniu ortodontycznym i spełniają oczekiwania, jednakże mają pewną wadę – są bardzo dobrze widoczne na zębach, przez co nie spełnią oczekiwań osób, którym zależy na wysokiej estetyce uśmiechu.
  • Porcelanowe aparaty na zęby, w których zamki zostały wykonane z porcelany i mają mlecznobiały kolor. Poza tym ich budowa nie różni się od modeli metalowych, dlatego również one są bardzo skuteczne w leczeniu ortodontycznym. Ich zaletą jest fakt, że są mało widoczne na zębach, dzięki czemu wiele osób nawet nie będzie w stanie dostrzec aparatu na zębach użytkownika. Oczywiście taka korzyść sprawia, że urządzenie jest również droższe od tradycyjnego modelu metalowego.
  • Kryształowe aparaty na zęby, których zamki wykonuje się przede wszystkim z przezroczystego szafiru. Bardzo łatwo dostosować je pod względem estetyki do właściwie każdego rodzaju uzębienia, dlatego też są niewidoczne na zębach wszystkich użytkowników. Ze względu na swoją uniwersalność, są również najdroższe spośród aparatów ortodontycznych.
  • Aparaty na zęby dla alergików – wszystkie osoby, które cierpią z powodu alergii na metale, mogą skorzystać ze specjalnych aparatów antyalergicznych, które zbudowane zostały z tytanowych zamków i są pozbawione niklu.


Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Aby najlepiej ukazać przebieg leczenia, warto przedstawić je w kilu etapach.
Etap pierwszy – konsultacja z ortodontą
W jej trakcie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje dokładne badanie, dzięki któremu jest w stanie postawić diagnozę i wybrać najbardziej odpowiedni sposób leczenia.
Etap drugi – wykonanie dokumentacji ortodontycznej
Wykonywane są różnego rodzaju zdjęcia, w tym także rentgenowskie, dzięki którym możliwe będzie stworzenie odpowiedniego, w pełni indywidualnego dla pacjenta modelu ortodontycznego.
Etap trzeci – przedstawienie pacjentowi planu leczenia i wybór aparatu ortodontycznego
Pacjent musi dokładnie poznać każdy etap i wszystkie szczegóły leczenia, a do tego wybrać odpowiedni dla siebie aparat.
Etap czwarty – założenie aparatu, leczenie i wizyty
Założenie aparatu na zęby jest całkowicie bezbolesne, a jedynie w pierwszych dniach pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort związany z jego noszeniem. Konieczne są regularne wizyty u ortodonty – co 4, 5 tygodni, by ten mógł sprawdzać postępy w leczeniu.
Etap piąty – zdjęcie aparatu ortodontycznego
Kiedy leczenie zakończy się, lekarz zdejmuje aparat i zaleca nałożenie aparatu retencyjnego, aby efekty zostały utrwalone. 
Więcej o tym jak zadbać o zdrowy uśmiech znajdziesz na stronie - http://dobryortodontawarszawa.pl/