Login lub e-mail Hasło   

Ryży

pedagog po 3 pytaniach
Wyświetlenia: 3.560 Zamieszczono 05/06/2018

Lipiec 1970 rok. Radość i satysfakcja. Indeks mój. Do szczęścia brakuje jeszcze trochę grosza. Miałem jechać na żagle. Nic z tego. Nie wystarczy. Ojciec zmarł kilka lat temu, a mama co roku dorabia do skromnej renty wyjeżdżając na kolonie dla dzieci. Była intendentką lub magazynierem. Szukam pracy, tak aby coś zarobić. Dostaję list od rodzicielki. Starszy pan  - " złota rączka " poważnie się rozchorował, mogę przyjechać i zarobić. Byle szybko. Autobus i jestem w K.... na Podbeskidziu. Gmach wiejskiej szkoły dosyć okazały. Konserwator - tak brzmiało stanowisko na pierwszej mojej umowie o pracę. Pensyjka niewielka, ale wyżywienie i malutki pokoik. Najgorzej było rano, po czwartej mleczarz przywoził mleko, które tachałem do kuchni, paliłem w piecach, nosiłem węgiel, naprawiałem klamkę, wymieniałem żarówkę. Roboty niewiele, czasami sam szukałem sobie zajęcia. Trwało to z tydzień.

Potem nastąpiła zmiana turnusu. Z kilku autobusów wysypało się mnóstwo dzieciarni płci obojga i dwa zjawiska. Jedno czarno - włose, drugie blond. Czarna była nową higienistką - studentką medycyny, a blondynka, świeżo upieczoną nauczycielką po liceum pedagogicznym. Obie zwracały na siebie uwagę. Nie tylko moją. Kierowniczką była zażywna i energiczna pani nauczycielka w średnim wieku, a zastępcą i wychowawcą jednej z grup jej mąż. Ponoć taki mieli zwyczaj spędzania urlopu od wielu lat. Dzieciaki nie zdążyły za bardzo się rozpakować, gdy w etaty placówki kolonijnej uderzył kolejny piorun. W hucie gdzie pracował mąż kierowniczki awarii uległ piec i huta upomniała się o swego pracownika i jego kwalifikacje ze skutkiem natychmiastowym. Po gorącej dyskusji i kilku telefonach zdecydowano, że pojadę do kuratorium oświaty, po egzaminie dostanę zaświadczenie o przygotowaniu pedagogicznym i zostanę wychowawcą, natomiast dotychczasowy wróci do wyuczonego zawodu inżyniera metalurga i uratuje hutę od kłopotu.

Pojechałem, odpowiedziałem na trzy pytania ( do tej pory nie wiem, czy dobrze ), dostałem odpowiednie zaświadczenie. Cała akcja była pełna improwizacji, ale działano w imię wyższej konieczności. Na nowe stanowisko pracy dotarłem na drugi dzień przed obiadem. Awans był iście społeczny - pieniądze mniej więcej takie same. Pani kierowniczka przedstawiła mnie grupie 9 - 10 latków, na odchodne rzuciła, że mam w grupie gagatka z rodziny patologicznej, ale w razie kłopotów służy swym doświadczeniem i pomocą. Grupa toczyła ostre spory o przydzielone im szafki ( ręcznik, mydło itd ).

Poleciłem im przykleić karteczki z podpisem, aby raz na zawsze położyć kres awanturom. Nic lepszego nie przyszło mi do głowy. Do obiadu niespełna godzina. Akurat będą mieć zajęcie. Po pewnym czasie wrzask, płacz
- " Ryży mnie uderzył."
- " Mnie wczoraj też - dwa razy. "
- "Głupi Ryży, ma wszy i bije dzieci, łysek" .


Za jedną z szafek stał sprawca. Ogolony na zero, wyższy o głowę od innych, chudy, patykowaty  Na oko ze dwa, trzy lata starszy. Z zaciśniętymi pięściami, wargami. Stał i patrzył spode łba. - " no co ku...., niech nie podskakuje."
Udało mi się jakość załagodzić sprawę. Sprawdziłem podpisy. Miecio Tomanek, Adaś Mitwa, Jurek, no dobra podpisane. Gdzie twoja zagadnąłem agresora, chciałem wiedzieć jak się nazywa. Pokazał paluchem. Na kartce duże kulfony - " to je moja". Przynajmniej oryginalnie.

Obserwowałem go podczas obiadu. Trzymał się z dala, ale jadł szybko, łapczywie i za dwóch. Zgodnie z regulaminem młodsze grupy po obiedzie musiały leżakować. Ryży zniknął. Miałem iście biblijny dylemat. Zostawić owieczki i szukać zagubionej, czy zostać przy swoim stadku. Poszukałem i znalazłem - siedział w stogu siana na pobliskiej łące i .... palił papierosa.


Nawet nie próbował go schować. Dowiedziałem się, że nie będzie spał, bo q wa nie ma dwóch lat , nie prosił się na te pierdolone  kolonie i w ogóle to w dupie ma takie wczasy. Zabrałem mu papierosy, zapałki i zostawiłem w stogu. Pojawił się na kolacji.

Pół nocy nie przespałem. Obmyślałem plan działania. Zacząłem żałować mleczarza, węgla, miotły. Odwrotu już nie było, starszy panocek ze wsi zamiatał, nosił węgiel i przekomarzał się z kucharkami.

Co to jest ta rodzina patologiczna. Słownik wyrazów obcych. No wszystko jasne.  Myślałem, myślałem i wymyśliłem. Kolejne leżakowanie. Ryży dostał czytankę. Miał głośno czytać. Sylabilizował, niemiłosiernie. Ślinił palce, mrużył oczy, ranił swój i mój organ słuchu. Rzucił książką i oznajmił, że to pierdoli . On się q, w szkole dosyć się naczyta, a tera som wakacje to sie nie czyta, bo po to som żeby nie czytać. 

Musiałem dorzucić coś niecoś do tych negocjacji. Oznajmiłem grupie, że Genek zostanie grupowym. Przyjęli to spokojnie, ale  bez entuzjazmu. Zabrałem jednak Ryżego na bok i oznajmiłem :


- " jesteś moim zastępcą. Szefem grupy. Masz im pomagać, bo są od ciebie młodsi, słabsi i głupsi, ale jak dowiem się, że któregoś uderzyłeś, że klniesz, to idziesz do innej grupy,  a tam szefem nie będziesz. I jeszcze jedno - oni nie wiedzą, że nie umiesz czytać, ale pomyśl co będzie jak się dowiedzą, że ich szef czyta gorzej od nich.  


Był tak zdezorientowany, że stał i milczał. Nie musiałem już pilnować czytania. Musiałem zmienić mu tylko elementarz na " Winnetou". Nie rozstawał się z tym egzemplarzem do końca turnusu.  Od tej pory był jak mieszaniec psa pasterskiego i myśliwskiego. Czujny, troskliwy niczym starszy brat. Najgorzej z przekleństwami, zdarzało mu się chlapnąć, ale szybko poprawiał się, przepraszał.

Każde leżakowanie i czytanie  było dodatkowo motywowane papierosem.  I tak palił. Palenie w mojej obecności było jednak dla niego jak order.  Oczywiście była to największa tajemnica na świecie. I o to chodziło. Budowanie  relacji między odpowiedzialnością i  obowiązkiem w aurze tajemnicy. 


Podczas któregoś " leżakowania" jak zwykle czytał, zaczął na głos i było całkiem nieźle , nie odbiegał od średniej w grupie. Miałem satysfakcję, nauczyłem go ( sam się nauczył ) więcej niż szkoła przez kilka lat. Przynajmniej czytać.

Chłopcy licytowali się kto kim zostanie - jeden lotnikiem , inny strażakiem, lekarzem, kosmonautów było z pięciu. Ryży chciał być piekarzem.

Piekarzem? głupi - czemu piekarzem ?

- bo piekarz nigdy nie jest głodny. Gienek wiedział co mówi.


Pewnego dnia pękł - nigdy go nie wypytywałem o rodzinę. O matkę, ojca, braci i siostry. Sam zaczął. Mówił bez emocji : jak kradł z kolegami, jak pił gorzałę, jak mama i siostry uprawiają seks, z kim, za ile, za flaszkę, jak okradają klientów, o mordobiciu, krwi, wyzwiskach, milicji, więzieniu.


Matka - tak, kiedyś gotowała, teraz patrzy gdzie jakie piwo wychlać.  Z ojcem czasem chodził na ryby, albo na mecze, ale jak trzeźwy. Jak pijany to zawsze mnie leje. Wszyscy czorni, a ty ryży skurwysynu, puściła się ta k... z jakimś rudym. No to uciekał jak ojciec pijany do gołębnika. Tam był w miarę bezpieczny.

A ja to bym mojemu tacie.... wszystko." - rozbeczał się.


Była to relacja starego, doświadczonego faceta opowiadana ustami dziecka. Słuchałem i nic nie potrafiłem powiedzieć. Rodzina patologiczna. Przeczytałem w słowniku. Taki byłem mądrala. Ja znałem definicję Kopalińskiego, on nie wiedział, co to jest definicja. Ja gówno wiedziałem o rodzinie patologicznej - on wiedział co to jest rodzina patologiczna. Brudami mógł obdarować niejedno dorosłe życie.

Dostałem lekcję nieprawdopodobnej pokory, którą zapamiętam do końca życia. Turnus się skończył. W Katowicach obok dworca rodzice odbierali swoje pociechy. Po Gienia przyszedł brat. Nie chciał wracać, uczepił się mojej ręki i chciał, abym go zabrał ze sobą. Trwało to kilka minut. Nikomu nie życzę czegoś takiego. To była kolejna lekcja - lekcja bezsilności.

To wszystko mnie przerosło, zawsze miałem poczucie winy, że nie zrobiłem czegoś, co zrobić powinienem. Nie potrafię nawet zdefiniować CZEGO, nie mówiąc JAK.

Po około trzydziestu latach wpadły mi zdjęcia z tamtego okresu. Na jednym z nich Ryży - uśmiechnięty od ucha do ucha. Na odwrocie : Gieniek Gawron Sosnowiec Ceglana 5/7. Napisał mi adres, a ja obiecałem, że go odwiedzę. Tej obietnicy nigdy nie dotrzymałem.


Byłem pewnej jesieni w Sosnowcu w zupełnie innej sprawie. Sprawdziłem na mapie. Ceglana. Pojechałem, wysiadłem z auta i pytam przechodnia.- " Ceglana - o tam przez ten skwerek, potem prosto z 300 metrów i będzie Ceglana. Przeszedłem ze sto metrów i zatrzymała mnie tablica

" Zakład Piekarski Eugeniusz Gawron Wypieki bez konserwantów."

Kawałek dalej przy rowerze stał rudowłosy chłopak na oko dwanaście , trzynaście lat. Przechodząca kobieta ofuknęła go " ojcu powiem, tak zimno, a ty lody żresz". Podszedłem do niego i zapytałem czy piekarz to jego ojciec.
- Skąd pan wie" zapytał nieufnie i schował loda za siebie. Nie dociekałem dalej niczego. Wróciłem do domu. 

Zabrakło mi odwagi. 

Dziś jak czytam, że dzieci 12 - 13 letnie w domach poprawczych siedzą z 20 - letnimi recydywistami ręce mi opadają. Płacimy urzędnikom za tępotę i bezmyślność. I to płacimy podwójnie. Przecież tymi zakładami zarządzają ludzie z wyższym wykształceniem. Skróty ich tytułów naukowych są czasem dłuższe niż ich imię i nazwisko . Odnoszę wrażenie, że nauczyli się regułek , definicji, okrągłych i poprawnych zdań, porobili doktoraty , tylko nic z tego nie zrozumieli.

Przykładem pani Ewa Sowińska dla której ważniejszy był kolor torby Tinky Winky, czy sugestie całowania na okładkach zeszytów, niż prawdziwe dobro dziecka. Spore możliwości działania z urzędu sprowadzone do poziomu absurdu. Wiem czym jest patologia rodziny, teraz obserwuję patologię władzy. A czasem wystarczy tak niewiele.

PS. Imiona, nazwiska, miejscowości są zmienione - tylko opowieść - choć smutna - prawdziwa.

Foto przypadkowego smutnego dziecka z internetu.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1539
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2665
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1290
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3187
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2104
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2106
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1063
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1016
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 499
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2531
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3515
 
Autor
Artykuł@Hamilton: Ty masz odruch wymiotny jak słyszysz słowo "odsłona", a ja jak słyszę słowo "Ryży".

  Hamilton,  05/06/2018

@Z. Kostka: ja jak słyszę lokaja bez kręgosłupa liżącego dupsko swojego pana też mam dokładnie takie same odczucia. I w dupie mam odsłony. Mam pomysł. Gang von Sadowskiego odrzuci artykuł i nie wejdzie do popularnych. Jak patrzę na twoją fryzurkę to się nie dziwię twojej reakcji.

@Z. Kostka: Jesteś dupkiem. Odrzucić tak wartościowy artykuł z powodu ksywki? Ten portal zszedł na przysłowiowe psy.

@Piotr Stanisław Issel: Dupkiem to jest Hamilton, który przedtem odrzucił mój wartościowy artykuł: http://eiba.pl/1k

  Hamilton,  05/06/2018

@Z. Kostka: nie interesuje mnie pisanie artykułów o goleniu włosów pod pachami, wyrywaniu ich z nosa i oddawaniu moczu w rowie na pielgrzymkach do Lichenia. To specjalność gangu von Sada, Nie muszę też kupować obrazków starych dziadów z szabelkami na allegro za 4 dychy i udawać ślachcica. Mam tego ok. 50 sztuk w oryginale i nie mam potrzeby tym handlować. Nie będę się też odnosił do szlachectwa i ...  wyświetl więcej

  gnostyk,  05/06/2018

@Hamilton: Wspaniały artykuł Hamiltonie...

@gnostyk: niezupełnie. Są bardzo niezadowoleni.

  gnostyk,  05/06/2018

@Hamilton: Mam szczerą nadzieję że ta piaskownica się w końcu skończy, eioba
to nie raj tylko portal dyskusyjny, obiektywizm powinien jednak wziąć górę nad
emocjami, nie potrafiłbym tego odrzucić.

  Hamilton,  05/06/2018

@gnostyk: każdy ma wolną wolę i zrobi co zechce. Jedni zagłosuję a inni odrzucą. Nic mi do tego. A odsłon ci u mnie taki dostatek, że skamleć i żebrać o nic nie muszę. To zostawię von Sadom. i Kostkom. Oni tego potrzebują jak kania dżdżu.

  gnostyk,  05/06/2018

@Hamilton: Wiem Hamiltonie, ale jestem zbulwersowany, artykuł szybko przejdzie
bo ludzie jednak potrafią myśleć, co do punktów i odsłon mamy podobne zdanie.

  Hamilton,  06/06/2018

@gnostyk: czy to ważne czy art przejdzie i gdzie przejdzie? Ważne jest to czy czytelnik zrozumie o czym jest ten art.

@Piotr Stanisław Issel: to nie ksywka jest powodem. To mściwość i zazdrość "prawego" i wielokrotnie nagradzanego dziennikarza obywatelskiego.

  pwz  (www),  07/06/2018

@Hamilton: Na szczęście dobra treść obroni się zawsze :) Wspaniały art.!

@pwz: Tekst i artykuł są naprawdę dobre, poruszają wiele problemów wartych omówienia. Niestety jak widać niewiele nauczyły opisane wydarzenia. :(

  Hamilton,  06/06/2018

@Zdzisław Sadowski: jeszcze raz, boś chyba ślepy i głuchy. Nie odrzucałem waszych artykułów przez ponad rok. Posądzałeś mnie o to, że odrzucam przez rzekome lewe konta. No to muszę wam pokazać, że mam odwagę używać własnego. Ponadto czytając wasze groźby - czego to nie zrobicie za odrzucanie postanowiłem to sprawdzić. Możecie się mścić, mam to w dupie. Czy art będzie miał odsłon x czy y dla mnie j ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Na głupotę nie ma rady. Chyba już nie dorośniesz, baw się dalej w swojej piaskownicy.

  Hamilton,  06/06/2018

@Zdzisław Sadowski: ha ha ha ha - daj sobie buzi. Masz takie pole działania 6 odrzuceń z jednej rączki a przebierasz nóżkami jak koziołek. Zemścij się i ciesz się ze swoimi ciepłymi braciszkami. A ten art jak będzie dobry sam się obroni.

  Hamilton,  06/06/2018

@Zdzisław Sadowski: a gdzie reszta? Spodziewam się 6 odrzuceń. Nie wykonasz planu zabiorą ci odznaczenie Janka Krasickiego. I czym będziesz dzwonił na rodzinnych zebraniach.

@Zdzisław Sadowski:
"Myślałem, że odrzucanie artykułów przeszło do historii (VIVI. się uspokoiła), ale hejter Hamilton z jego przybocznymi, dalej odrzuca nasze artykuły. Gnostyk, co my możemy zrobić (a tak chwaliłeś Hamiltona), tylko odwzajemnić się tym samym. Jak zwykle to nie my wszczynamy wojnę, to nas atakują hejterzy eioby.pl".
Co to ma być do ciężkiej cholery. Do tej pory pańsk ...  wyświetl więcej

  gnostyk,  06/06/2018

@pasjonatpl: Ja tylko przypomnę że kilka dni temu głosowałem na artykuł P. Sadowskiego,
nie trafiał mi do przekonania co zaznaczyłem ale była to ręka wyciągnięta do zgody. Wszyscy
musimy reagować na patologię, Admin na pewno sobie z tym poradzi.

  Hamilton,  06/06/2018

@gnostyk: z poziomu administratora portalu nie jest specjalnym problemem sprawdzenie czy Sadowski-Kostka-zgred-blyskotka-kobranoc-juliuszII to ta sama osoba. Wszystko na to wskazuje. Tolerowanie multikont to łamanie regulaminu.
§6 Uczestnictwo w serwisie
6. Użytkownik może posiadać tylko jedno konto w serwisie. Jeżeli założy ich kilka, mogą one zostać zablokowane.

@gnostyk:
I co z tego? Sugerujesz, ze powinienem sprawdzac, kto na kogo glosowal, robic statystyki czy moze jeszcze szukac jakichs powiazan miedzy autorami? Drogi gnostyku, mam to w tej czesci ciala, ktora ma regularny kontakt z papierem toaletowy. Lubisz artykul, glosujesz na niego. Nie lubisz nie glosujesz. Odrzucadz, jesli jest powod. I tyle.

  Hamilton,  06/06/2018

@pasjonatpl: nie widzę żadnej sugestii gnostyka dla pasjonatpl. Te sugestie dotyczą chyba admina.

  gnostyk,  06/06/2018

@pasjonatpl: Niedomówienie Pasjonat, ja dokładnie o tym mówię.

@gnostyk:
Wiem. Zagalopowałem się. Ale sedno wypowiedzi jest takie, że nie obchodzi mnie, kto jaki artykuł odrzucił, czy na jaki głosował. Chociaż takie głosowanie "na zgodę" wydaje mi się bez sensu w tym przypadku. Oceniasz artykuł wg swoich preferencji i wiedzy. I na tej podstawie na niego głosujes, nie głosujesz bądź odrzucasz. I tyle. Bez żadnych podchodów, tworzenia jakichś obozów, kół ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  06/06/2018

@pasjonatpl: nic ująć, nic dodać. Też jestem przeciwnikiem jakichkolwiek układzików. Uważam, że art dobry głosuję, nie podoba mi się nie głosuję. Odrzuceń unikam, bo to jakaś forma cenzury. Ostatnio odrzucam z ciekawości. To odpowiedź na buńczuczne groźby Kostki i tyle.

  Hamilton,  07/06/2018

@Zdzisław Sadowski: " twój powyższy artykuł jest zwykłym "spamem". Cała wasza 6 wyszła na mściwych durniów. Masz jakiś art z 15 punktami? Mimo, że głosujesz sam na siebie nie potrafisz wykręcić takiego wyniku przez 17 miesięcy. A tak się martwiłeś, że się wypaliłem. Martw się o siebie pajacu.

  seta1212,  06/06/2018

Coś z Poematu Pedagogicznego. Ale bardzie wzruszające,bo polskie realia.Tak czy siak Makarenko byłby z Ciebie dumny. Krótkie, treściwe, świetne...))

Dziwię się Panowie, że wartościowy art. odrzucacie w imię jakiś zatargów. Żałuję, że mam tylko jedno konto na tym portalu, żeby udostępnić ten tekst szerszej publiczności.
Panie Hamiltonie poruszający i godny uwagi artykuł. Pozdrawiam

@wianeczek:
Ten artykuł był już wielokrotnie publikowany.
Na różnych portalach.

  Hamilton,  06/06/2018

@Adam Jezierski: ha ha ha - zgłoś plagiat.

@Adam Jezierski: Tym samym nie traci dla mnie na wartości. Nie miałam okazji czytać tego teksty na innych portalach.

@Adam Jezierski: zmuszasz mnie po raz kolejny bym był niegrzeczny. Artykuł jest mój, ja jestem jego autorem. Mam prawo umieścić go tam gdzie zechcę i w czasie jaki uznam za stosowny i gówno ci do tego. Nie muszę też ci się z niczego tłumaczyć, więc przestań się ślinić.

@Hamilton:
Niemoc twórcza i jej efekty to jest bardzo ciekawy problem, o którym warto rozmawiać.
Ciebie bym najchętniej z tej dyskusji wyłączył.
PS. Oczywiści, że masz Prawo i Sprawiedliwość ..:-)
Ja nie mam Prawa i Sprawiedliwości i nie chcę tegol gówna nawet za dopłatą.

  Hamilton,  06/06/2018

@Adam Jezierski: nie wiem co jest przyczyną, ale pleciesz bez ładu i składu. Odpocznij, bo ci coś bije w dekiel.

@Adam Jezierski: "Niemoc twórcza i jej efekty to jest bardzo ciekawy problem". Masz rację. Mój ostatni art w ciągu doby zdobył 13 pkt, a w ostatniej setce twoich artykułów jest tylko jeden co ma 13 pkt a 10 artykułów nie zdobyło żadnych punktów. Mnie się nie udało napisać arta z zerową ilością punktów. Masz o czym dumać. Ja ci nie jestem do niczego potrzebny.

  gnostyk,  06/06/2018

@Adam Jezierski: Adam, swoje wiersze też publikowałem na różnych portalach,
i co w tym złego jeśli mam prawa autorskie ?

Świetny artykuł. I przy okazji poruszyłeś pewien uniwersalny, "ponadczasowy" (przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać) problem, różnicę między wiedzą teoretyczną a wiedzą życiową i problem ze zrozumieniem jednego i drugiego, a tym bardziej z zastosowaniem teorii w praktyce.

Myślę, że część się wypala zawodowo, bo to jednak ciężka praca i nie każdy się do niej nadaje. Wyidealizowane wyo

...  wyświetl więcej

@pasjonatpl: miałem niecałe 20 lat i byłem zielony jak pietruszka. To była czysta intuicja. Nie miałem kompletnie żadnego przygotowania. Myślę, że ten "sukces" był efektem tego, że po raz pierwszy ktoś to dziecko zauważył, że ono w ogóle istnieje. Tak naprawdę to nie była to moja zasługa tylko zbiegu okoliczności.

@gnostyk: Ale chodzi o to, ze potem wrocil do swojej rodziny. Jesli nie spotkal nikogo innego, kto by mu pomogl, to ten krotki epizod wystarczyl, zeby sie zawzial i zmienil swoje zycie. Tylko pogratulowac uporu. Ale wiekszosc dzieciakow uleglaby wplywom srodowiska.

@pasjonatpl: Mało tego, inni nauczyciele uważają że to jest świetny pomysł, by dać władzę osobie niezrównoważonej psychicznie władzę nad słabszymi i mieć sukcesy. Tyran jest zadowolony nauczycielowi wyniki odpowiadają, ale to co dzieje się naprawdę to woli tego nie widzieć.
Fala przemocy przekazywana od starszych do młodszych, skąd się bierze ? Obejmuje szkoły od podstawowej do wyższych ucz ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: https://www.youtube.com/watch?(...)aaq0EWU ... tu inny przykład funkcjonowania fali.

@pasjonatpl: Pasjonat, komu to mówisz, jesteśmy z Hamiltonem w zbliżonym
wieku, pewnie tych patologii które widzieliśmy na własne oczy jest dzisiaj mniej,
Państwo również reaguje inaczej, artykuł ma wartość sam w sobie, pokazuje
epokę dzisiaj już zapomnianą.

@gnostyk: Z tej jak powiadasz zapomnianej epoki należy wyciągnąć wnioski, a nie udowadniać argumentami siły że błędy jakie popełniano maja być normami społecznymi. Ja miałem przesrane to niech następne pokolenia mają mieć równie przesrane, taka to ma być postawa prowadząca do lepszej przyszłości ?
Ile jeszcze aktów przemocy ma być zamiecione pod dywan ?

  gnostyk,  06/06/2018

@pokrzywiony: Mariusz, jakim cudem i z którego fragmentu mojej wypowiedzi
wysnułeś takie wnioski ? Obowiązkiem starszych jest przekaz doświadczeń
młodszemu pokoleniu tego czego nie znają i to wyartykułowałem. Teraz muszę
wybyć na 3 godziny, ale jeśli chcesz podyskutować to po powrocie mogę
wrócić do tematu.

  Hamilton,  06/06/2018

@gnostyk: nie widzisz, że bredzi. Wpierw porównuje mnie do faszysty, który morduje bezbronne dzieci, a teraz pieprzy o zamiataniu przemocy pod dywan. Nieźle mu wali w tą pokrzywioną pokrywę. Tu nie ma o czym rozmawiać, tylko trzeba dzwonić po pogotowie.

@gnostyk: Napisałeś jak powinno być, niestety praktyka bywa inna ja opieram się na tym jak pewne piękne założenia są realizowane w praktyce. Mam nadzieję że takie zjawiska jak malowanie trawy na zielono albo unieruchamianie sprawnego sprzętu po to byle na jakąś wizytę szychy przygotować coś na pokaz są ci znane i tych faktów nie będę musiał Ci udowadniać. Ktoś wymyśla jakiś sposób na jakiś problem ...  wyświetl więcej

  gnostyk,  06/06/2018

@pasjonatpl: Pełna zgoda :)

  gnostyk,  06/06/2018

@pokrzywiony: Tu na eioba Mariusz miałem kiedyś starcie z pewną osobą, prawie każdy
z nas ma pod fotką email, napisała więc do mnie, to była dosyć ostra wymiana poglądów,
zakończyliśmy korespondencje ale ani jednym słowem nie wspomnieliśmy o tym. Świat
nie wiedział że coś takiego miało miejsce, promowaliśmy sobie nawzajem artykuły
i wszystko ok. W agresji istnieje tzw. ...  wyświetl więcej

@gnostyk: Wiesz ile razy Hamitonowi odpuszczano ? On nie odpuści, on karmi się poczuciem władzy pozyskiwanej drogą przemocy, nie raz mu napisałem by skończyć z tą piaskownicą i rozmawiać jak ludzie, to nie będzie wyzwisk ani obrażania. Hamilton niestety ma coś innego w swoich artykułach, a coś innego w swoim zachowaniu, zresztą sobie pośledź jego wymiany zdań. To zobaczysz że jak się sprzęgnął z D ...  wyświetl więcej

@gnostyk: Drogi Gnostyku, nieważnym są zasługi i ordery jakie się zdobyło w przeszłości, ale ważnym jest jakim się stało człowiekiem, bo to właśnie nasze człowieczeństwo wyznacza naszą jakość życia, a nie niekończące się wojenki.
Tak myślę drogi Gnostyku i nie odmawiam Tobie tym prawa do odmiennego zdania, jednak ubliżać i poniżać mnie w nieskończoność, sobie nie pozwolę. Nie chcę też niczy ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/06/2018

@pokrzywiony: podlizałeś się? Pamiętam, że określenie Koriolana "gnojstyk" ci nie przeszkadzało.

  Hamilton,  07/06/2018

@pokrzywiony: "wolałem by wojował ze mną niż z wrażliwymi osobami".
ha ha ha ha ha ha ha - jak ty to wszystko brałeś na klatę, by chronić tych wrażliwych. Pobeczałem się ze śmiechu. Nakręć film "Pokrzywiony Papkin" herbu wyprany ratlerek w pralce Amica. To będzie hit internatu. Jestem w stanie od ust sobie odjąć i sfinansować dla ciebie nagrodę. specjalną - Smycz i Kaganiec. Po jakimś nieboszczyku oczywiście.

  Hamilton,  07/06/2018

@pokrzywiony: darkwater był też upierdliwy tak jak ty, ale jego IQ było 3 razy większe od twojego, gdy jesteś w stanie tornado intelektualnego.

  Serpico,  07/06/2018

@pokrzywiony:
Lepiej sam przeanalizuj swoją dyskusję:

cytuje Krzywy :
"Nie rozumiemy się dlatego bo z góry Pan zakłada że ja chcę udowadniać swoje racje ... , tak nie jest próbuje tylko spojrzeć na kwestie prawdy z szerszej perspektywy ... do czego też i Pana zachęcam moje wnioski wcale nie muszą być słuszne i jednoznaczne , ba nawet mam cichą nadzieje że takie nie są w istoc

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/06/2018

@pokrzywiony: "Wiesz ile razy Hamitonowi odpuszczano ? On nie odpuści, on karmi się poczuciem władzy pozyskiwanej drogą przemocy". Kto mi odpuszczał i co? Jaką ja tu mam władzę? I jakiej przemocy i gdzie użyłem by tę "władzę" zdobyć? Ty już chłopie pierdolisz jak kaczka dziwaczka na rożnie. Już ci tak wali pod tym deklem? Jak przepiszesz fragmenty instrukcji p.poż losowo to będzie to logiczniejsze od tych twoich kretyńskich wypocin. Ciebie chyba resztki mózgu swędzą.

  Hamilton,  07/06/2018

@SerpicoLightVersion: typowa nowomowa głupka udającego mądralę. Szersza perspektywa, niejednoznaczne wnioski i inne banialuki zasłaniające pustkę. Jak czytam Koriolana to jego teksty są budowane na podobnych schematach. Mydło, powidło a na końcu sraczka.

  gnostyk,  07/06/2018

Autentycznie brak mi już cierpliwości ingerować w ten klimat, wypowiedziałem
wcześniej swoje zdanie, szanowna " Opozycjo ", czy te 17 głosów i 9 rekomendacji
na artykuł Hamiltona ma swoją wymowę ? Najwyższy czas na relaks ;)

Świetny artykuł.

Fiu, fiu, dostać w tych czasach 25 głosów to nie lada wyczyn.Nawet Maniuś zagłosował.I tak trzymać, wszak nie oceniamy autora jeno artykuł.Szkoda, że niektórzy użytkownicy chiba tego nie rozumieją...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska