JustPaste.it

Jak płacić mniej za prąd, gaz, tv i telefon?

Twoje rachunki...

Twoje rachunki...

 

Jedną z największych kwot w domowym budżecie stanowią faktury za prąd, gaz, telewizję kablową... Możesz to zmienić. Jednym ze sposobów jest wybór nowego sprzedawcy i operatora. To proste i opłacalne, ale musisz się dokładnie zapoznać z nową umową.

Płacimy jedne z najwyższych rachunków za media w Europie, a nie musi tak być. Warto zrezygnować z usług drogich sprzedawców energii elektrycznej i operatorów telekomunikacyjnych - nie jesteś do nich "przywiązany".

Uwaga! Zmieniając np. sprzedawcę prądu i gazu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. A ile trwa zmiana? Termin jest ustawowo regulowany i wynosi 30 lub 14 dni, w zależności od tego, czy to pierwsza czy kolejna zmiana sprzedawcy. W oczekiwaniu na zmianę nie możesz zostać bez dopływu prądu i gazu.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

W podjęciu trafnej decyzji pomrze Ci kalkulator energii elektrycznej, który znajduje się na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.

Do kalkulatora wpisujesz informacje o średnim zużyciu energii elektrycznej w swoim mieszkaniu  i otrzymasz zestawienie, ile zapłacisz za prąd u rożnych sprzedawców.

Uwaga! Kalkulator zawiera tylko dane aktualne na określony dzień, a poza tym wiele firm ma oferty typowo sezonowe (np. za zimę, czy tylko na zużycie nocne czy dzienne itd.). Dlatego zweryfikuj ofertę danej firmy energetycznej również na jej stronie internetowej lub infolinii. 

Po wybraniu nowego sprzedawcy energii elektrycznej upoważnij go, by w Twoim imieniu załatwił przeniesienie:
  • wypowiedział umowę dotychczasowej firmie energetycznej i zawarł umowę z nową.
Uważaj na nieuczciwe praktyki i triki:
  • niska cena będzie obowiązywała tylko przez określony czas, a po jego upływie wzrośnie, o czy sprzedawca nie poinformował;
  • sprzedaż wiązana", czyli w zamian za niższą cenę prądu musisz nabyć dodatkowe produkty (np. ubezpieczenie mieszkania, pakiety medyczne, konto w banku, dostęp do całodobowego elektryka).
Uwaga! Za zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i za nowy licznik nic się nie płaci.

Nowy dostawca gazu

Zmiana dostawcy gazu odbywa się podobnie.  Masz prawo dać upoważnienie nowemu sprzedawcy, by działał w Twoim imieniu:
  • wypowie umowę dotychczasowemu sprzedawcy paliwa gazowego;
  • zawrze nową umowę o dystrybucję gazu z firmą, która działała na Twoim terenie;
  • zgłosi zawarcie umowy z nowym sprzedawcą do Polskiej Spółki Gazowniczej.
Uwaga! Za zmiany sprzedawcy paliwa gazowego i za nowy licznik nic nie zapłacisz.

TV, telefon, internet z oferty nowego operatora

Jeżeli chcesz rozwiązać umowę z drogim operatorem i podpisać z tańszym, próbuj to zrobić polubownie. Każda umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron, ale jeśli operator się nie zgadza, możesz rozważyć jednostronne wypowiedzenie (z reguły miesięczne).

Uwaga! Musisz się jednak liczyć z tym, że operator zażąda opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy, zwłaszcza jeśli kupowałeś pakiet usług i korzystałeś z promocji. 

Jak zerwać umowę bez kosztów?

Taka możliwość istnieje, gdy operator zmienia warunki umowy, np. zakres kanałów telewizji kablowej. Gdy nie akceptujesz zmian, możesz wypowiedzieć umowę bez żadnych opłat.

Uwaga! Zwróć w terminie wydany Ci dekoder, antenę itp., bo nieterminowy zwrot może skutkować naliczeniem kar umownych.

Pomoc dla konsumentów

Jeżeli zostaniesz oszukany i dojdzie do sporu z sprzedawcą lub operatorem, to bezpłatnej pomocy udzieli Ci:
  • powiatowy rzecznik konsumentów (adresy i telefony wszystkich rzeczników znajdziesz na stronie internetowej rzeczników);
  • Federacja Konsumentów oraz infolinia konsumencka 800-889-866.

Licencja: Creative Commons