Login lub e-mail Hasło   

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu?

Zakup samochodu...
Wyświetlenia: 209 Zamieszczono 08/06/2018

 

Niezależnie od tego, od kogo kupowany jest samochód - z prywatnego ogłoszenia czy w autokomisie, nie możesz polegać tylko na słowach sprzedawcy, że samochód jest super. Musisz to sam sprawdzić.

Kradziony samochód oznacza kłopoty


Upewnij się, czy samochód pochodzi z legalnego źródła.

Wiarygodność właściciela samochodu


Musisz to sprawdzić. Poproś go o pokazanie dowodu osobistego lub - gdy jest pełnomocnikiem - pełnomocnictwa. Musi również udowodnić, ze jest właścicielem samochodu - świadczy o tym np. umowa kupna sprzedaży, akt darowizny.

Uwaga! Sprzedający powinien pokazać Ci dokumenty samochodu - dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym, ubezpieczenie OC, kartę pojazdu (dotyczy samochodów, które wyprodukowano po 1999 r.). Jeśli samochód był serwisowany - książkę serwisową oraz dwa komplety kluczyków.

Dowód rejestracyjny samochodu


Obejrzyj go. Druk musi być oryginalny. Zwróć uwagę, czy nie ma na nim skreśleń, zamazań, poprawek niepotwierdzonych przez urząd komunikacji.

Uwaga! Jeśli właścicielami są dwie osoby, obie muszą być przy transakcji i obie powinny podpisać umowę.

 

Numer VIN samochodu


Musisz go sprawdzić. To umowy międzynarodowy kod (siedemnastocyfrowy) stosowany przez producentów, w którym ukryta jest informacja o parametrach samochodu. Numer VIN umieszcza się zwykle na nadwoziu, ale czasem w bagażniku czy na desce rozdzielczej.

Uwaga! Numer VIN musi być zgodny z tym, jaki wpisano w dowód rejestracyjny. Zajrzyj na stronę internetową Platformy Usług Administracji Publicznej, gdzie będziesz mógł sprawdzić markę samochodu i numer dowodu rejestracyjnego, datę rejestracji pojazdu, dane właściciela oraz numer VIN. Możesz też skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl, na której są informacje o roku produkcji samochodu, numerze VIN, polisie OC, aktualnych badaniach technicznych, statucie rejestracji (stały, czasowy). Dane są bezpłatne.


Jeśli samochód sprowadzano z zagranicy - poproś o jego dane i sprawdź jego historię przez Centralny Rejestr Pojazdów - koszt 200 zł.

Samochód bezwypadkowy czy po kolizji


Jeżeli sprzedawca jest uczciwy, to uprzedzi Cię o tym, że samochód jest powypadkowy, a ten, który będzie chciał pozbyć się go za wszelką cenę, nawet o tym nie wspomni. Sam musisz to sprawdzić.

1. Zwróć uwagę, czy są ślady rdzy na nadwoziu p na progach, pod wykładziną bagażnika, na podłodze. Obejrzyj nadkola, krawędzie drzwi.

2. Uważnie obejrzyj lakier na samochodzie. Czy w każdym miejscu ma ten sam odcień Czy nie ma zgrubień lakieru na karoserii (to może świadczyć o klepaniu powierzchni).

3. Przyjrzyj się szybom, cy nie ma na nich rys, odprysków.

4. Podnieś dywaniki i zobacz czy pod nimi nie ma pofalowanej blachy.

5. Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa poprawnie się zwijają.

Jeśli obawiasz się, ze nie dostrzeżesz ewentualnych uchybień, skontroluj samochód w wyspecjalizowanym warsztacie lub centrum diagnostycznym, gdzie sprawdzą tzw. geometrię i stan podwozia, kondycję silnika, ewentualnie także wymiary płyty podłogowej. Koszt badania to niestety 600-800 zł.

Uwaga! Warto zrobić testową przejażdżkę i to najlepiej nierówną drogą. Posłuchaj, czy silnik nie stuka na nierównościach, przy skręcaniu i dodawaniu gazu.

 

Licznik samochodu można przekręcić


Faktyczny przebieg licznika można ustalić tylko u dilera marki. Nawet książka serwisowa nie daje gwarancji, że "nie przekręcono" licznika. Jego stan sprawdzisz tylko u dilera samochodowego.

Można też przyjąć założenie, ze małe samochody pokonują przeciętnie 10 tys. km rocznie, większe 15-20 tys. km, diesle do 30 tys. km.

Podobne artykuły


27
komentarze: 75 | wyświetlenia: 2807
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 30056
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1799
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28278
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11375
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 66636
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6081
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10244
13
komentarze: 17 | wyświetlenia: 12740
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10849
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6875
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6101
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  robertr,  12/06/2018

Jest taki parametr zero - jedynkowy na który koniecznie trzeb zwrócić uwagę - indukcję magnetyczna w miejscu siedzenia kierowcy. WHO zakłada że bezpieczny nierakotwórczy poziom tej indukcji to 0,3 uT. Są samochody które mają przekroczone 20 uT (zakres miernika) i takie gdzie nie przekracza 0,1 uT. To będzie skutkowało tym czy dostaniemy nowotwór czy nie, oraz czy po przejechaniu 100 - 300 km będzi ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska