JustPaste.it

Metody kieszonkowców

Jakie metody wykorzystują kieszonkowcy...

Jakie metody wykorzystują kieszonkowcy...

 

Kieszonkowcy (tzw. doliniarze) od lat wykorzystują w swoim procederze podobne sposoby okradania i niestety wciąż są one skuteczne. Działają w pojedynkę lub małych grupach ("tycer" typuje ofiarę, "robotnik" okrada, "świeca" obserwuje teren", "konik" przejmuje od robotnika fanty).


W środkach komunikacji grupy złodziei (częściej mężczyźni) stosują następujące sposoby:

  • "sztuczny tłok" - sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją, aranżują ścisk;
  • "na kosę" - złodziej przecina plecak, torbę, kieszeń;
  • "zza parawanu" - sprawca, by ukryć swoje niecne zamiary, posługuje się przewieszonym przez rękę płaszczem, kurtką, gazetą;
  • "uwaga, złodzieje" - taki okrzyk sprawia, że odruchowo sięga się po portfel... a złodzieje tylko na to czekają, bo już wiedzą, gdzie schowane są pieniądze.

Uwaga! Szczególnie uważaj w autobusach i tramwajach jeżdżących koło bazarów, dworców, lotnisk.Te linie to raj dla złodziei. W sklepach, centrach handlowych działają częściej zespoły złodziejek, które stosują bardziej kobiece metody okradania, wcześniej usypiając czujność ofiary, np.:
  • aranżują miłą rozmowę z wytypowaną osobą, doradzają jej;
  • wykonują przyjacielskie gesty.


Zdaniem policji należy ostrożnie podchodzić do przygodnych znajomości, nie opowiadać o sobie, nie demonstrować zawartości portfela.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa 


1. W tłoku torebkę należy nosić zawszę zamkniętą i mieć ją odwróconą zamkiem "do siebie".

2. Nie wypuszczać torebki z ręki, a przynajmniej nie spuszczać oczu, pakując zakupy, przymierzając rzeczy, w restauracji, u fryzjera itp. nie odwieszać jej na wieszak lub oparciu krzesła.

3. Portfel wkładać na dno torebki (panowie o do wewnętrznej kieszeni ubrania, nigdy w tylnej kieszeni spodni!).

4. Nie nosić karty bankomatowej razem z PIN-em. 

5. Zwracać uwagę, czy nikt nas nie obserwuje - zwłaszcza gdy jesteśmy w banku, z niego wychodzimy, jesteśmy przy bankomacie. 

6. Nie pokazywać przypadkowo spotkanej osobie dokumentów, np. gdy oferuje pomoc w uzyskaniu pożyczki (pojawiają się na ulicy tacy "naganiacze"). 

7. Jeśli zostawimy samochód pod hipermarketem, na niestrzeżonym parkingu, zsuwamy szyby, włączamy alarm, wyjmujemy cenne rzeczy. 

8. Nie nosić więcej gotówki, niż potrzebujemy na zakupy.

9. Klucze nosić w innym miejscu niż dokumenty. 

10. Przed wyjazdem zamknąć wszystkie okna (także piwnice), nie zostawiać kluczy w schowkach (za doniczką na oknie, za framugą drzwi), nie nagrywać na sekretarce, kiedy wracamy.

Co zrobić, gdy zostaliśmy okradzeni? 


Gdy zaobserwujesz sytuację, która wydaje Ci się podejrzana lub zauważysz kradzież kieszonkową - wszczynaj alarm!

Jeśli zostaniesz okradziony, natychmiast powiadom policję. Zadzwoń pod numer alarmowy 112. Przełączą Cię do najbliższego komisariatu policji. Możesz też udać się do najbliższej komendy.

Uwaga! Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych pieniędzy i dokumentów. 


Ukradzione karty należy niezwłocznie zastrzec w banku, który je wydał lub infolinii całodobowego pogotowia kartowego 703 703 303. O kradzieży dokumentów trzeba powiadomić też urząd gminy oraz swój bank. 

Licencja: Creative Commons