Login lub e-mail Hasło   

Kara za odtwarzanie muzyki w restauracji

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://aprmedia.pl/kara-za-odtwarzanie-m(...)antiem/
Czy naliczona może zostać tylko za dni w których odbyła się kontrola i na jakiej zasadzie naliczane są odsetki?
Wyświetlenia: 119 Zamieszczono 12/06/2018

W jednej z warszawskich restauracji Organizacja Zbiorowego Zarządzania przeprowadziła trzy kontrole na których wykazano, że w lokalu odtwarzana jest muzyka objęta ochroną. Jak się okazało lokal nie posiadał podpisanej umowy licencyjnej na odtwarzanie muzyki. Opłaty dla OZZ-ów powinny wynosić 114,88 złotych miesięcznie, więc kara opiewała na kwotę powyżej 4 tys. złotych, czyli dwukrotność należności za okres korzystania z utworów.

ZAiKS i kontrola

Właściciele restauracji twierdzą, że kontrolerzy nie posiadają dowodów na odtwarzanie w lokalu muzyki poza trzema dniami, w których odbywały się kontrole. Przypuszczenia kontrolerów i ich notatki nie mogą być bowiem dowodem w postępowaniu cywilnym, zatem powinno się ten zarzut udowodnić w inny sposób.

Odszkodowanie dla ZAiKS-u

Odszkodowanie dla ZAiKS-u może być kosztowne…

Pomimo tego sąd prawomocnie uwzględnił powództwo i zasądził dochodzoną kwotę z odsetkami od dnia wyroku. Organizacja Zbiorowego Zarządzania nie ma obowiązku wykazywania praw do konkretnych utworów. Według sądu gdyby strona pozwana miała powody do kwestionowania uprawnień do żądania zapłaty, udzieliłaby w odpowiedzi na pozew negatywnej odpowiedzi, co nie miało miejsca (art. 230 kpc).

Które utwory były odtwarzane?

Kontrolerzy mają całkowite prawo posługiwać się aplikacjami identyfikującymi muzykę. Ponadto jeżeli kontrola wykazała, że muzyka była puszczana pomiędzy kontrolami, można domniemywać, że była odtwarza przez cały ten czas. Jeśli strona pozwana uważa, że jest inaczej, to na niej spoczywa ciężar dowodu.

A co z odsetkami? Sąd ustalił naliczanie odsetek od dnia ogłoszenia wyroku ponieważ pod uwagę należy brać wynagrodzenie, które byłoby należne według chwili jego dochodzenia (analogia do art. 363 par. 2 kc).

ZAiKS - czy się się opłaca?

Podsumowując powyższą sprawę do wyboru są dwa rozwiązania – albo odtwarzając publicznie popularne utwory muzyczne warto jednak pamiętać o wynagrodzeniu dla twórców i opłatach dla ZAiKS-u, STOART-u i innych OZZ-ów, albo skorzystać z muzyki na licencji CC bez opłat.


Artykuł sporządzony na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 20 grudnia 2017 r., sygn. akt V ACa 226/17.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 346
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 888
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72020
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647671
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14863
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21363
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40327
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17278
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13024
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53090
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22417
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17959
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22980
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska