Login lub e-mail Hasło   

Ciekawostki o Mount Everest

Wyższy punkt na Ziemi nie istnieje. O czym mowa? Oczywiście o Mount Everest - najwyższej górze na świecie. Poznaj ciekawostki o tym miejscu, o których mogłeś nie mieć pojęcia.
Wyświetlenia: 981 Zamieszczono 13/06/2018

Mount Everest ciekawostki

Odkrycie tej niesamowitej góry nastąpiło w XIX wieku. Była ona wówczas określana nazwą Szczyt XV. Zmianę dokonano po kilku latach. Obecnie na szczycie Ziemi znalazło się około pięć tysięcy osób. Jednak pierwsze historyczne wejście miało miejsce 29 maja 1953 roku. Tego niezwykłego wyczynu dokonali Edmung Gillary i Szerpa Tenzing Norgay. Pozostali na szczycie przez kilka minut i wykonali pamiątkowe zdjęcie. Aktualnie wyprawa na Mount Everest to dość droga wyprawa. Należy posiadać co najmniej 11 tysięcy dolarów na zakupienie pozwolenia na wspinaczkę. Opcjonalne jest wykupienie przewodnika (okolice 35 tysięcy dolarów).

W tekście Mount Everest ciekawostki pragnę poruszyć temat o wysokości góry. Jak podają oficjalne pomiary, jej obecna wysokość wynosi 8848 metrów. Jednak co ciekawe na skutek ruchów tektonicznych szczyt wznosi się coraz wyżej w tempie 4 mm każdego roku. W roku 2015 nastąpiło jednak jej cofnięcie spowodowane potężnym trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w Nepalu. Góra zapadła się o 2,5 cm.

Mount Everest to najwyżej położony cmentarz świata. Wspinaczka na szczyt wymaga dobrego przygotowania fizycznego, ciągłej uwagi i zdrowego rozsądku. Niestety nie każdemu sprzyja szczęście i od momentu rozpoczęcia eksploracji tej części świata śmierć poniosło ponad 375 osób. Szacuje się, że obecnie spoczywa tam nawet 150 ciał. Niektóre ze względu na mroźną temperaturę zachowały się w idealnym stanie.

Można by pomyśleć, że to bardzo odległy rejon śwata, a internet tam nie dociera. Nic bardziej mylnego. Na szczycie góry można skorzystać z szybkiego połączenia z internetem dzięki nadajnikowi znajdującemu się na wysokości 5,2 km. W końcu jak można wspiąć się na Mount Everest i nie wykonać pamiątkowego selfiaka od razu publikując go w portalach społecznościowych?

Wszyscy mówią o wspinaczce na Mount Everest, ale czy rzeczywiście można tam się dostać jedynie na nogach? Niekoniecznie. W 2005 roku udowodnił to Didier Delsalle, który dotarł tam za pomocą helikoptera. Ten wyczyn umożliwiły doskonałe warunki atmosferyczne panujące tego dnia. Jednak mężczyzna został mocno skrytykowany przez wiele osób, które powiedziały, że miał wiele szczęścia i zachował się niepoważnie. Didier, aby utrzeć nosa krytykom powtórzył swoje osiągnięcie następnego dnia.

Bez wątpienia to miejsce fascynuje i może wywołać w człowieku ochotę wspinaczki. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na taką próbę z naturą - nie tylko ze względu na dość kosztowne pozwolenie, ale także potrzebę bycia dość dobrze wyćwiczonym. Takie starcie z naturą nie jest dla każdego i należy trzeźwo myśleć przed wyprawą na najwyższą górę świata.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 958
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 960
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 791
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 914
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 477
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 903
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1089
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 632
9
komentarze: 25 | wyświetlenia: 321
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 559
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 736
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 716
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 691
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska