Login lub e-mail Hasło   

Spawanie hardoxu elektrodami zasadowymi inox

Pierwsze pękały bo spawałem 308 jak użyłem 307 to poszło bez problemu, no i oczywiśćie trzeba grzać.
Wyświetlenia: 175 Zamieszczono 15/06/2018

Cześć, dziś temat dotyczący spawania trudnościeralnych blach Hardox.

Strzelnica to miejsce gdzie można postrzelać z broni palnej ostrej -  wg. UOBiA .

Z czasem zaczyna brakować atrakcji i wymyśla się rozmaite rodzaje aktywnych i pasywnych celi. A ponieważ gotowe cele z hardoxu są przeraźliwie drogie to postanowiłem opracować je sam z kawałków pasków i kółek. I tu pojawił się kłopot jak je zespawać. Na początek do prostokątnej blachy przyspawałem łańcuch normalny ocynkowany. Po 10 strzałach odpadł. Następnie pszyspawałem elektrodą 308 to samo. W końcu przyspawałem hak na długości 15 cm i teraz może wytrzyma. Ale pojawia się myśl zrobieniea aktywnego drzewa. I udało się ze złomu pozyskać okrągłe tarcze do których trzeba będzie przyspawać poprzeczne prostokąty i pręty. No i zacząłem badać temat czym to spawać. A efektem poszukiwań jest następujący tekst z strony producenta hardoxu. Użyte elektrody to zasadowe inox B 307 - https://domtechniczny24.pl/elektroda-zasadowa-inox-b-307-32-mm.html

Wielu nabywców blach trudnościeralnych zastanawia się nad jak spawać Hardox, nawiązując do wcześniejszych doświadczeń z innymi materiałami trudnościeralnymi, ale Hardox to ponadprzeciętna stal oferująca dużą twardość i jednocześnie znakomitą podatność na spawanie. Jest to możliwe ze względu na to, że Hardox został zaprojektowany z relatywnie małą zawartością pierwiastków stopowych. Hardox można spawać za pomocą wszystkich tradycyjnych metod spawania. W tym celu można stosować sprzęt i narzędzia użytkowane do spawania stali o małej wytrzymałości. Znakomita spawalność Hardoxu oznacza, że stal tę wolno łączyć z innymi stalami podatnymi na spawanie. W takim przypadku należy zweryfikować spawalność tego drugiego gatunku stali.
Czynniki wpływające na jakość spawania:

Tak jak w wypadku wszelkich stali, czyste otoczenie pozwala uniknąć problemów. Konieczne zatem jest sprawdzenie, czy nie ma wilgoci, oleju, rdzy lub farby. Do innych ważnych czynników zalicza się:

• Wybór odpowiednich materiałów spawalniczych (elektroda, drut, itd.)

• Właściwe temperatury podgrzewania i międzyściegowe

• Ilość wprowadzonego ciepła

• Sekwencja spawania i wielkość szczeliny

Poniżej w tabeli informacje dotyczące wyboru właściwego materiału spawalniczego, gazu ochronnego, temperatury podgrzewania oraz metody spawania. Spoiwa, które można używać do spawania materiałów Hardox wymieniono w poniższej tabeli. W skrócie, właściwe spoiwa to te, których granica plastyczności wynosi mniej niż 500 MPa. Zaleca się wybór drutów i elektrod o małej wytrzymałości, aby zmniejszyć ryzyko pękania wodorowego. Więcej szczegółowych danych na temat wyboru materiałów spawalniczych znajduje się w broszurze „Spawanie Hardox”.

W przypadku użycia elektrody otulonej, zawartość wodoru elektrody musi wynosić poniżej 5 ml/100 g. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ogrzewania i składowania podanych przez producenta elektrody.

Do spawania gatunków i grubości stali Hardox, dla których SSAB zaleca początkowe podgrzewanie, zamiast niego można często stosować elektrody i druty ze stali nierdzewnej austenitycznej AWS 307. Można także zastosować elektrody i druty AWS 309, ale w takim przypadku występuje nieznacznie wyższe ryzyko pękania na gorąco. W procesach takich jak spawanie MAG, spawanie Hardox może odbywać się przy użyciu gazów wykorzystywanych do spawania stali o małej wytrzymałości. W celu zapewnienia stabilnego łuku oraz pełnej penetracji powszechnie stosowanym gazem jest argon zawierający 18-20% CO2.

Temperatury podgrzewania wymagane do spawania stali Hardox:

Podobnie jak w przypadku stali o małej wytrzymałości, podgrzewanie zalecane jest przy grubych materiałach i może być też wymagane dla gatunków Hardox o większej twardości. SSAB opracowało zalecenia dotyczące temperatur podgrzewania, które przedstawiono w poniższej tabeli. Grubość i gatunek Hardox należy wybrać z tabeli i zastosować temperaturę podgrzewania odpowiadającą temu wyborowi. Podczas spawania różnych grubości, a także gatunków Hardox o różnych poziomach twardości, do obu materiałów należy zastosować najwyższą temperaturę podgrzewania podaną w tabeli. Podgrzewanie musi objąć powierzchnię do 75 mm poza punktem spawania. Do pomiaru temperatury można użyć termometrów kontaktowych.

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1281
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60997
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31371
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32677
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63681
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65103
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23365
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28983
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28637
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23682
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26376
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12555
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska