Login lub e-mail Hasło   

Jak oszuści wyłudzają pieniądze na fałszywe wezwania do zapłaty...

Oszuści są coraz bardziej pomysłowi i ostatnio próbują wyłudzać pieniądze, strasząc fałszywymi wezwaniami do zapłaty.
Wyświetlenia: 272 Zamieszczono 18/06/2018

Podszywają się także pod spółdzielnie mieszkaniowe, sprzedawców prądu, gazu, przesyłając rachunki do zapłaty z fałszywymi numerami kont, które wcale nie należą do tych instytucji - pieniądze trafiają do kieszeni oszustów.

Paczka, której się... nie spodziewasz


Do Twojego mieszkania zapuka kurie lub listonosz, który ma do doręczenia przesyłkę za pobraniem, adresowaną do jednego z domowników. Kwota do zapłaty będzie zapewne niewielka, więc możesz automatycznie zapłacisz.

A w paczce?

Będzie mało wartościowy towar, którego na pewno nikt nie zamawiał (np. broszura), albo w kartonie lub kopercie... nie ma po prostu nic.

Oszuści niezamówione przesyłki wrzucają też do skrzynek pocztowych. W środku mogą być rozmaite przedmioty: katalogi, bielizna i... przelew do zapłacenia.

Uwaga! Jeśli nic nie zamawiałeś, to nie masz obowiązku za to płacić. Zanim pokwitujesz odbiór za kogoś z domowników, upewnij się, czy wie o przesyłce.

Ogłoszenia o licytacjach, których nie ma...


Oszuści skwapliwe wykorzystali komputeryzację egzekucji komorniczych i w internecie pojawiają się fałszywe ogłoszenia o licytacjach, w których oszuści podają numery kont do dokonywania wpłat - te konta nie należą do komorników, lecz do przestępców.

Uwaga! Jeżeli jesteś zainteresowany jakąś rzeczą z licytacji, nie wpłacaj wadium, dopóki nie sprawdzisz, czy ogłoszenie nie jest fałszywe. Możesz to ustalić, kontaktując się z kancelarią komornika, który prowadzi licytację. 

Fałszywe informacje o zmianie numeru konta spółdzielni


Do skrzynek na listy wrzucane są fałszywe zawiadomienia o zmianie numeru konta, np. spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, na który lokatorzy mają wpłacać czynsz.

Uwaga! Zawsze sprawdzaj, czy spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa, czy inna instytucja, której regulujesz płatności zmieniła konto bankowe. Zadzwoń w tej sprawie do administracji budynku. Porozmawiaj z sąsiadami. Skutecznym sposobem na takie oszustwa jest również porównanie numeru konta z pisma z numerem na stronie internetowej. Możesz też udać się z podejrzanym pismem osobiście do danej instytucji i wyjaśnić sprawę.

Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu RTV


Opłata abonamentu RTV to od dawna gorący temat, więc oszuści też chcą na tym zarobić. Ostatnio w skrzynkach wielu osób pojawiają się wezwania do zapłaty na kwotę 194,75 zł, wystawiane przez: Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji.

Ta firma nie istnieje. Podszywa się pod Pocztę Polską. Nie należy dokonywać żadnych wpłat na numer konta podany w takim wezwaniu.

Uwaga! Jeśli ma wątpliwości co do poprawności wezwania - możesz zadzwonić na infolinię RTV prowadzoną przez pocztę Polską (tel. 43 842 06 06). Pytania możesz też kierować na adres e-mail: abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl

 

Przekręty na rzekomy spadek


Otrzymujesz wiadomość e-mail od osoby rzekomo poleconej przez kogoś. Piszący prosi o pomoc, bo chwilowo znalazł się w trudnej sytuacji. Otrzymał spadek, ale by go podjąć, potrzebuje pożyczki na opłaty sądowe.

Uwaga! To zbyt piękne, by mogło być prawdziwe.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1508
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1144
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1115
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 854
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 712
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 404
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1177
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 567
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 521
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 925
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1055
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska