Login lub e-mail Hasło   

Nie tylko o głodnym złodzieju

Bezdomny próbował we włoskim supermarkecie ukraść dwa kawałki sera i paczkę parówek. Nie udało się...
Wyświetlenia: 855 Zamieszczono 18/06/2018

Sąd skazał go na pół roku więzienia i 100 euro grzywny. Skazany odwoływał się. Ostatecznie Sąd Najwyższy uwolnił go od zarzutu przestępstwa. Uznał, że biorąc sobie małą ilość żywności, działał w stanie wyższej konieczności zaspokojenia podstawowej potrzeby — głodu. W komentarzach pojawiły się głosy, że sąd uznał „wyższość prawa przetrwania nad prawem własności” oraz że kradzież pożywienia tak nikłej wartości w ogóle nie powinna była trafić przed sąd.

Sercem poczułem sympatię do tego skazanego i dla sądu, ale rozum zaraz podsunął mi wątpliwości. Z jednej strony historia ta przypomina starotestamentowy nakaz pozostawiania na polach po żniwach małej części plonów dla biednych. Zebranie ich przez tychże biednych nie było kradzieżą. W Ewangelii Mateusza 12,1-2 czytamy: „Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść. Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: «Oto Twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat»”. Jak widać, dla oskarżycieli problemem nie była „kradzież” kłosów z cudzego pola, ale „zebranie plonów” w święto, w które nie wolno było pracować. Z drugiej strony mamy już inne czasy. Dziś obowiązkiem nowoczesnego państwa jest zapewnienie opieki socjalnej potrzebującym.

Łatwo też sobie wyobrazić, że gdyby za włoskim sądem poszły inne sądy i ustawodawcy w państwach UE, to zaraz znaleźliby się cwaniacy, którzy z zabierania cudzego, byle po troszeczku, uczyniliby regułę. Poza tym czy uznanie, że kradzież drobnej ilości jedzenia nie jest przestępstwem, sprawi, że szkoda właściciela sklepu zniknie? Nie. Jasne, zawsze można powiedzieć, że to przecież drobna strata; że nie powinien mieć żadnych roszczeń; że to usprawiedliwione. Tyle że co innego, gdy poszkodowanym będzie supermarket, a co innego, gdy dotknie to mały osiedlowy sklepik. Pojedyncza mała kradzież też może nie być problemem, ale jeśli będzie ich kilkanaście lub kilkadziesiąt w miesiącu w jednym sklepie…

W dobie niekontrolowanych migracji dużych grup ludzi w potrzebie takie zjawiska mogą tylko narastać. Prawo powinno być tak skonstruowane, aby w takich sytuacjach z jednej strony umożliwiać sądom łagodność wobec tak drobnych wykroczeń, a z drugiej dawać  poszkodowanym możliwość rekompensowania ich szkód z budżetów choćby lokalnych gmin. Bo to gmina w pierwszej kolejności powinna zadbać o to, aby na jej terenie ludzie nie byli tak głodni, żeby kraść.

Dotykamy tu problemu, co jest ważniejsze: miłosierdzie sądu dla biednego, głodnego człowieka czy prawo, które chroni nas wszystkich przed cudzymi występkami. To nie są tylko rozważania nad tym, co tu i teraz — to również wstęp do rozważań nad sprawami wiecznymi.

Po niedawnej śmierci abp. Gocłowskiego [2016] media przypomniały jego wypowiedź, że Boże miłosierdzie jest większe niż Boża sprawiedliwość. To dość powszechne mniemanie. Zapewne ma swe źródło w uczciwej refleksji wielu ludzi, że pomimo starań porzucenia grzechu towarzyszy im on do końca. Uczciwiej jednak byłoby zaakceptować, że Boża sprawiedliwość jest równie doskonała jak Boże miłosierdzie. Tych Bożych cech nigdy nie należy sobie przeciwstawiać, bo wtedy doskonała Boża sprawiedliwość zacznie być postrzegana jedynie jako przerażająca surowość Bożego Sądu Ostatecznego. Bóg jednak nie skorzysta z łaski przebaczenia kosztem ostatecznego zlekceważenia prawa, które sam kiedyś dla nas ustanowił. Abyśmy mogli z tej łaski, z tego miłosierdzia skorzystać, Jezus Chrystus musiał ponieść za nas, za nasze grzechy przewidzianą prawem Bożym karę — śmierć. A przecież wystarczyłoby, aby Bóg zniósł obowiązywanie tego prawa, by miłosierdzie przeważyło nad sprawiedliwością. Wtedy i wszyscy grzesznicy byliby zbawieni, i Chrystus nie musiałby umrzeć… Bóg jednak nie wybrał tej drogi. Wybrał taką, na której Boże miłosierdzie i Boża sprawiedliwość są równie cenne i pożądane.

Andrzej Siciński

[Artykuł ukazał sie jako felieton wstępny w miesięczniku „Znaki Czasu” 5/2016].

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 954
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1095
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1000
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1839
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 689
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 842
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 542
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 984
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 632
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 498
 
Autor
ArtykułCo ma wspólnego prawo stanowione z Bożą łaską czy sprawiedliwością ?
Które prawo jest ważniejsze prawo do życia czy bogacenia ?
Po co ustanawiać prawa które są nierealne do wypełnienia ?

@pokrzywiony: Prawo stanowione w wielu punktach jest styczne z Bożą sprawiedliwością. Jej wyrazem jest prawo Boże, a ono w wielu miejscach znalazło odbicie we współczesnych kodeksach, które - jak dekalog - zabraniają zabijania, kradzieży, kłamania, nakazują szanować rodziców, regulują kwestie dnia odpoczynku itd. A z łaską prawo stanowione też ma coś wspólnego - prezydenckie prawo łaski,będące poz ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński: Jednak prawo stanowione napotyka na spore ograniczenia w stosowaniu, choćby taki problem jak bezwładność mentalna wobec którego to prawo ma być stosowane. W Biblii tą problematykę dotknięto w księdze Estery, mowa o nieodwołalności dekretów wydawanych przez Aswerusa, który pod wpływem manipulacji wysoko postawionego urzędnika wydał dekret zgładzenia narodu żydowskiego, a tym samy ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Prawo nie zastąpi też, prawidłowego wychowania w rodzinie i środowisku.

  Serpico,  19/06/2018

@pokrzywiony:
To o którego ci Boga w końcu chodzi skoro jesteś laicki ? Boże ... jak mi jest żal pana Andrzeja że wlazł na ciebie.
cytuję:
" jak bezwładność mentalna wobec którego to prawo ma być stosowane."
Chyba wobec której ? Poza tym co to jest bezwładność mentalna ?

@SerpicoLightVersion: Wykształcony człowieku doucz się troszkę.
https://sjp.pl/laicki
Bezwładność mentalna narodu, nie ma prawa indywidualnego czy też osobowego.

@pokrzywiony:
To ty się doucz historii, Biblia nie funkcjonuje bez religii, to jest sztucznie rozdzielane. przez takich jak ty.A domorośli znawcy, to chyba najgorsze co może być.

@Andrzej Siciński: "Ważniejsze jest prawo do życia, co nie oznacza, że jedynym sposobem jego realizacji ma być notoryczne złodziejstwo." A co z nadprodukcją żywności i co się dzieje z tą zdatną do spożycia żywnością potem ?
Albo skoro jest tyle głodu, to dlaczego urodzajna ziemia jest pokrywana asfaltem i to w majestacie prawa, odbywa się powszechne marnotrawstwo darów życia ?
Czy ge ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Po to żeby z browaru Łomża, dowieźli piwo, które pijecie potem pod sklepem, majacząc o Jezusie i prawach bożych.
cytuję Koriolan :
"Potem wizyta w sklepie na piwo. Badamy smaki lokalnych piw. Tu króluje "Łomża", z miodem jest Super zwłaszcza z lodówki i pod sklepem :-)))"
http://eiba.pl/5

Dopytać o zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Gęby pełne frazesów, a jak wygląda to realnie, sami opisaliście.

@Andrzej Siciński: Sam Pan widzi co się dzieje, poczyniono próbę nie odnoszenia się do zaczepnych komentarzy nawet do tego stopnia, że na forum zostali tylko serpico i Hamilton. Tylko czemu prawo do komentowania mają mieć tylko "wybrane osoby", które nie potrafią szanować swoich rozmówców ? Jak widać tu się, normalnie nie da rozmawiać. :(
Dobrze byłoby się zastanowić, dlaczego z jednej stro ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Co ty nie powiesz ? Wymyśliłem sobie opis waszego spotkania z chlaniem piwska pod sklepem i wstawiłem za was zdjęcia jeszcze ? Jak to się ma do prezentowanych "światopoglądów" ? Ma się ŹLE.
Za co mam mieć szacunek do spasionego typka, który jeszcze mnie wyzywał, a nawet groził z multikont , który od tak opisuje sobie menelnie. Picie pod sklepem piwa to już MENELNIA.

Następnie raptownie się zmienia w "drogę Jezusa" i podążanie za nią.

@SerpicoLightVersion: Ty to kompletnie nic nie łapiesz, zrobiliśmy sobie z ciebie jaja skoro ciągle nas wyzywasz od pijaków to zrobiliśmy zdjęcie jak pijemy piwo, ale faktu że "pije piwo" nie otwarte to nie zauważyłeś, sądzisz ludzi po pozorach i wymierzasz im karę tak jak to zrobiłeś Piotrkowi oskarżając go tu, o oszukanie Zakrawarskiego potem jak Zakrawarski wyjaśnił to nieporozumienie, nie było ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
No no, teraz wykręć w drugą stronę, wcale nie widać jak wyglądacie., nieeee ... gdzie tam.
Nieotwarte piwo, sklep nie istniał, a waszych skacowanych twarzy nie widać, nieeee .....

Niech zgadnę ... to w ogóle były atrapy i na dodatek bezakoholowego piwa.

@pokrzywiony:
cytuję Koriolan :
"Bo marycha pomaga na wszystkie bóle życia :-)))
Ty też powinieneś tego skosztować :-)))
Joint kosztuje około 10 zł. Każdego na to stać :-))) "
http://eiba.pl/5

Trochę za dużo tych "żartów" wiesz ?

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Nie było w twoich urojeniach, zaraz zaczniesz pisać że Jezus namawiał do picia wina i uznasz to za fakt hahahaaha.........
ŻULIA.
Karę wymierzam, jaką karę ? W ogóle byś tego nie czytał, jakbyś nie kłamał od 6 rano, jak zwykle.

Prawdomówny Jan, zmienił się w Piotrka.Daj żyć z imionami.Wyjaśnił tak że go wykopali i nadal kłamie w tym temacie.

@pokrzywiony:
Ciebie też przeprosić za 10 ki komentarzy ze gadkami że mnie spotka nieszczęście ? Za co jeszcze przepraszać ? Nieporozumienie, mocne.W wyniku nieporozumienia, nie był akredytowany do kwestowania, sugerował znajomość kierownictwa, nie odpowiadał ma maile od tegoż.
NIEPOROZUMIENIE.

Od 6 rano kłamstwa.

p.s.
Pisz sobie co chcesz, zadawaj setki kretyń

...  wyświetl więcej

@SerpicoLightVersion:
"Ciebie też przeprosić za 10 ki komentarzy ze gadkami że mnie spotka nieszczęście ?"
...
hehe, przecież już cię spotkało, odebrało ci rozumek. Tak to jest jak się zakazuje ludziom pić piwo i oskarża na podstawie własnych urojeń.
Poczytaj sobie o kanie Galilejskiej, co prawda tam o piwie nic nie ma, ale też nie ma zakazu picia piwa.
Śmieszny ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Maniek weź sobie może zamiast wydrukować, nagraj to co piszę i przesłuchaj, może jak będziesz słyszał swój głos dotrze.Dla mnie możecie się podłączyć pod kroplówki z piwem, co mnie to interesuje, a akurat picia alkoholu pod sklepem, to zabrania prawo.Zadaj teraz idiotyczne pytanie, co jest ważniejsze, chęć korzystania z darów życia, czy prawo.

Nie ja, prawo............

...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Twoja "logika" wygląda w ten sposób> Co prawda nie ma w Biblii nic na temat batoników Mars i chipsów Lays, ale nie ma także nic o tym że nie można ich jeść bez umiaru i jedzenie ich bez umiaru, nie podpada pod "nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu", nie ma nic o piwie, także nie ma zakazu picia piwa, skoro nic nie ma, to jasne że nie ma zakazu.
Z powyższych względów ch ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: " Jak widać tu się, normalnie nie da rozmawiać." Nie przesadzaj. "Ty pierd...na szmato, stary kabotynie, stary debilu, faszysto, morderco, złodzieju, bandyto itp" - możesz? Możesz. A potem mówisz, że się nie da.

  Hamilton,  18/06/2018

" Bo to gmina w pierwszej kolejności powinna zadbać o to, aby na jej terenie ludzie nie byli tak głodni, żeby kraść". Tu mam wątpliwości. Głód nie jest jedynym motywem kradzieży. Mało tego, głód jako motyw jest chyba w końcówce tej listy (bez głodu alkoholowego albo narkotycznego). Nasze prawo rozróżnia dwie formy kradzieży w zależności od jej wysokości. Poniżej określonej wartości jest wykroczeni ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Twoje niewątpliwie słuszne uwagi nie zmieniają na jotę sensu mojego twierdzenia, że to gmina w pierwszej kolejności powinna zadbać, by na jej terenie ludzie nie kradli z głodu. Myślę o miejskich ośrodkach pomocy społecznej, stołówkach i bonach żywnościowych dla biednych, systemie wyszukiwania osób, które sobie nie radzą życiowo, i otaczania ich opieką. Przy sprawnie działającym systemie ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński: "systemie wyszukiwania osób" ... Słuszne spostrzeżenie, a to oznacza odejście od biurokratycznej wygody oczekującej podawania w postaci wypełnionych formularzy o danych osobach bezpośrednio na biurko, papier swoje, a realia swoje.

@Andrzej Siciński: mam w szufladzie taki artykuł o naszej polskiej biedzie. To taka kompilacja własnych obserwacji i sporego materiału od mojego znajomego, który w tej pomocy społecznej przepracował wiele lat . To nie jest takie proste i jednoznaczne. Doszedłem do wniosku, że opracowanie jakiegoś mądrego systemu graniczy z cudem. Może się zmobilizuję i go wkleję na eioba. W skrócie pozornie biedni ...  wyświetl więcej

Nie widzę też możliwości rozwiązań biblijnych w naszej obecnej rzeczywistości. Na dworcu podszedł do mnie pewien bezdomny i poprosił o 2 zł na bułkę. Chodź kupię ci hot-doga albo dwa. Podziękował i poszedł. Nie sądzę by był zainteresowany garstką zboża na polu, chyba, że w postaci żyta w płynie.

@Hamilton: Wielokrotnie miałem doświadczenia podobne do twojego, ale też wielokrotnie odmienne.

@Andrzej Siciński: Na podstawie pojedynczych przypadków, nie da się prawidłowo wyprowadzić praw stanowionych.

@Andrzej Siciński: Panie Andrzeju czy parę osób na postawie subiektywnych potrzeb, ma prawo odgraniczać hejtem swobody obywatelskie na publicznym portalu pozostałym użytkownikom ??

@pokrzywiony: w czym ci autor ogranicza te twoje swobody obywatelskie ? O czym ty znowu ględzisz?

@Hamilton: Hamiltonku, a ty jak zwykle swoim zwyczajem siejesz zamęt, gdzie ja napisałem że autor tego artykułu mnie ogranicza ??
Ciebie tępię za popieranie Dyla, serpika i groźby jakie do mnie skierowałeś:
"gamoniu ty dostaniesz po raz setny pod rząd wpierdol, będziesz miał złamany nos, połamane ręce, nogi, żebra, wybite oko, śledzionę na czole i będziesz seplenił przez łzy, że jest ...  wyświetl więcej

Wydaje mi się, że jesteś zdrowo pokręcony co skutkuje pokrętnością myślenia. Nie chcę Cię obrazić ale stwierdzić, że to jest cholernie proste dla mnie.
Po pierwsze państwo ZAPEWNIA każdemu jedzenie. Są schroniska itd. nikt nie musi kraść w sklepie. Zresztą sklepy wyrzucają przeterminowaną żywność i ludzie ją biorą.
Po drugie ludzie straszą ludzie Bogiem bo ... Chcą RZĄDZIĆ innymi. ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
To był Ukrainiec cymbale, pewnie uchodźca, na jego miejscu ze swoimi zdolnościami do samodzielnego przetrwania, byś był trupem.

@Koriolan: Bóg jest zarówno doskonałą miłością, jak i doskonałą sprawiedliwością. W razie czego służę cytatami. Nie można w Bogu uwypuklać jednej jego cechy kosztem innej. My bywamy zwykle albo zbyt miłosierni, albo zbyt sprawiedliwi, aż do surowości. Bóg zachowuje obie te cech, ale tylko w Chrystusie, dzięki jego ofierze. Jeśli to dla ciebie za proste lub za bardzo pokręcone - trudno, będę to musiał jakość znieść ;-) Pozdrawiam.

@Andrzej Siciński: Problem kompensacji pomiędzy ludzką ułomnością, a Bożą doskonałością.

@Andrzej Siciński: nie ma się czym przejmować. Dla tych dwóch osobników wszystko jest pokrzywione. To takie dwie oświecone dalajlamy eioba. Ha ha ha ha - jednemu "odgraniczasz hejtem swobody obywatelskie na publicznym portalu". Po za tym chłopina zalatany jest pomiędzy ludzką ułomnością, a Bożą doskonałością. A dla drugiego wszystko jest cholernie proste, bo wszystko to nic, a nic to wszystko. Pisało gdzieś, przeczytał, zapamiętał i powtarza.

  Koriolan,  19/06/2018

@Andrzej Siciński: sorry ...
Za dużo emocji włożyłem w swoją wypowiedź ...
:-)))

@Koriolan:
Nic się nie stało, ze względu na to jak toniesz w różnych grzechach, wystraszyłeś się kar, normalna reakcja, ludzka, nie będzie tak źle, jak coś trzymaj się wersji, że ciebie w ogóle nie było.
Przypomniała mi się nie wiem czemu, twoja historia z sypianiem z dwoma kobietami na raz. ale to chyba nie grzech, poza tym Krzywy pracuje nad apendyksami, do przykazań, chyba, tak mi ...  wyświetl więcej

@SerpicoLightVersion: Co za ciemna masa, Boże daj mi cierpliwość.
laicki
...
2. dyletancki, nieprofesjonalny

@pokrzywiony:
Może da, ciemna ciemna, dlatego nie wiem że Jezus sam weryfikował część z praw Starego Testamentu, jak choćby cudzołożenie, karane śmiercią.
Bezwładność mentalna cię dopadła, niestety nie jest to sankcjonowane przez prawo, a powinno być hahaha ........

Aaaa okay, czyli przyznałeś że jesteś kretynem i zadajesz kretyńskie pytania, a to przepraszam w takim razie.

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Jeszcze raz przepraszam, przynajmniej się wyjaśniło jak cię traktować, jako nieprofesjonalnego dyletanta, wreszcie, uff ... co za ulga.

@SerpicoLightVersion: Wyjaśniło się to że, przez takich jak Dyl, Hamilton, serpico, na tym forum nie da się rozmawiać.
To że jestem dyletantem z dziedziny prawa, nie oznacza braku możliwości porozumienia i rozmowy o postrzeganych problemach z prawnikiem. A teraz jak się już wyjaśniło, to lepiej spadaj zanim staniesz się pokazowym przykładem do ukarania za hejtowanie w internecie.

@pokrzywiony:
Ostatnio byłeś ekspertem od karnego, zmiany są widzę.Może ja dopytam co sądzi o takich rzeczach co ? :
https://imgur.com/a/nnpP51e
Mi się wydaje że to groźba pozbawienia życia, przez osoby które spotykasz w real ?
Czy nie ? Panie dyletant ?

@pokrzywiony:
A może o to dopytać ?
cytuję Koriolan:
"Bo marycha pomaga na wszystkie bóle życia :-)))
Ty też powinieneś tego skosztować :-)))
Joint kosztuje około 10 zł. Każdego na to stać :-))) "
http://eiba.pl/5

Wygląda na propagowanie użycia niedozwolonych substancji, a

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Czemu zwijasz minusami ewidentne przykłady łamania prawa, w tym jeden prawa biblijnego nie zabijaj ? W jaki sposób traktujesz bliźniego ? Z tego forum, chcesz z innego ? Mogę dać jak chcesz.
Nie oznacza też że prawu podlegasz.

@pokrzywiony:
"Nie" zjadłem :) . Rozmawiaj, co ja ci przeszkadzam.Poza tym przeprasza że odpisałem do twojego komentarza, coś co ci się nie spodobało, nie było wybuchu, także jest ok.
Chyba odnośnie logiki też jesteś dyletantem, bo bez prawa do życia, nikt się nie wzbogaci, nie słyszałem żeby zmarli się bogacili.

@pokrzywiony: oby nie brał przykładu z ciebie i twojego dziedzictwa kulturowego, bo ci grzecznie odpowie tak jak ty innym:
"pier... na smato, stary debilu, stary kabotynie, bydlaku, faszysto, morderco niewinnych dzieci, złodzieju, oszuście, jesteś jak gnój". Ale wtedy chyba uniknie kary za za hejtowanie w internecie? Jak myślisz?

  Hamilton,  19/06/2018

@pokrzywiony: z autorem tego artykułu stoimy na przeciwległych biegunach światopoglądowych od wielu lat. Nie przeszkadza nam to na podejmowanie dialogu. Mało tego, czuję do niego sympatię i myślę, że jest ona odwzajemniona. Ja mam prawo do swojego zdania, a on do swojego. Ani ja, ani on nie narzucamy sobie swojego punktu widzenia. Dla ciebie i twojego oświeconego kolesia będzie to pewnie kolejny h ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Dziękuję za miłe słowo o sympatii i potwierdzam urbi et orbi, że jest odwzajemniona :-)

@Andrzej Siciński: ha ha ha - witaj "hejterze" na pokładzie. Pozdrowienia.

@Andrzej Siciński:
Może Pan być spokojny, dla mnie hejterami ciągle pozostają obecnie na forum, tylko Hamilton i serpico, Dyl na szczęście już został usunięty.
Niestety do reakcji jakiej tu doszło z powodu zaniedbań administracji i właściciela portalu, otóż Dyl z serpicim uporczywie prowokowali ostrą reakcje kilku użytkowników i im się to udało. Hamilton ich poparł i popiera nadal st ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
"Niestety do reakcji jakiej tu doszło z powodu zaniedbań administracji i właściciela portalu, otóż Dyl z serpicim uporczywie prowokowali ostrą reakcje kilku użytkowników i im się to udało. Hamilton ich poparł i popiera nadal stosując erystyczne chwyty."
EDIT:
Niestety doszło tu do gwałtownej reakcji z powodu zaniedbań administracji i właściciela portalu, otóż Dyl ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Nie chciało mi się, ale pan Andrzej akurat widział ten artykuł gdzie zbiorczo dałem co robił Wróbel i Koriolan.Pewnie ślepy nie jest i widzi komentarze.
Urobisz się bidulko po pachy z kombinowaniem. Obyś nie zemdlał bo ty to słabego zdrówka.
"Czytelników" mocne, o jakich czytelników ci chodzi o Koriolana i patologię Wróbla ?
O takich ? :
cytuję Piot ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
PATOLOGIA.

@SerpicoLightVersion:
Pan Andrzej niech się zastanowi dlaczego od tego czasu 14/02/2017, usunięto ci i dylowi tyle kont i za co one były usuwane.
http://eiba.pl/5
Oczywiście Pan Andrzej ma prawo podejmować decyzje na podstawie własnego rozeznania, sam wybiera czy podąży za propagandą jaką tu ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
Męczysz człowieka idiotycznymi pytaniami spotykając się w real z PATOLOGIĄ.Czym sprowokowałem Wróbla ? Krytyką buddyzmu ? Krytykowaniem jego kombinowania ? Czym ?
Nie potrafisz w ogóle doprecyzować o co ci chodzi.Co mnie Dyl interesuje i ta cała wiecznie wałkowana Paula ?

Jakoś sobie nie przypominam żeby propagował użycie marihuany jak Koriolan, albo groził jak on z Wróblem.

@pokrzywiony:
Jedź do Płaskiej i się zachlej browarami na amen.
PATOLOGIA, patologia się wzięła za określanie kto jest hejterem.ŚMIESZNE.

@SerpicoLightVersion: Artykuł nie jest o twoich problemach z psychiką, masz coś do Wróbla pozwij go do sądu i daj tu ludziom rozmawiać. Mi jak Hamilton groził, to zgłosiłem sprawę na policję i zgłoszenie zostało uznane za zasadne. To że nie chcę Hamiltona skrzywdzić to inna kwestia, ale tracę nadzieje że coś zrozumie. Ty piszesz co chcesz, ale odpowiedzialności za to co piszesz to nie chcesz ponosić, taka ta twoja moralność.

@pokrzywiony:
Masz coś do Dyla to samo, masz coś do mnie pisz do administracji.Co wejdę czytam komentarze o mnie, czemu ? Nie masz innych tematów patologio ?
No nie jest, nie jest także od kretyńskich pytań.Zadaj jeszcze pytanie czy prawo do aborcji, warunkuje prawo do bogacenie się matki.KRETYN

@pokrzywiony:
Chyba w głośniku, to nie było grożenie, ciężki rozrajdany debilu.Teraz siedź z tym kawałkiem sadła i kombinuj jak zwykle.

Pozwij mnie z cywilnego, "laiku" to zobaczysz jak się skończy, jak najbardziej mogę panie cwaniaczku.

@SerpicoLightVersion: Chwileczkę, to ty ciągle wracasz do wojny "Wróblowej" i razem z Hamiltonem wywlekacie stare przebrzmiałe brudy, chcąc się teraz wybielić wprowadzając Pana Andrzeja w błąd.
Tak na marginesie, ten tekst też no najgrzeczniejszych nie należy:
"Chyba w głośniku, to nie było grożenie, ciężki rozrajdany debilu.Teraz siedź z tym kawałkiem sadła i kombinuj jak zwykle." ( ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
W jaki błąd jak mam potwierdzenie na każde słowo ? Pisałem że chcieli wygonić z "forum" Skalną, o tym był artykuł, jak wykorzystywali Dyla zachowanie itd. Skalna z nim nie rozmawiała praktyczne ty cepie, a ty z nimi razem łaziłeś i robiłeś multikonta do wyzywania.
Miałem artykuł z linkami i przykładami, żałosny kłamco, a to że sobie z nimi jeździsz chlać piwsko nie warunkuje niczego.

@pokrzywiony:
A ile mam znosić te twoje kity ? Sam wracasz, przekłamujesz całkiem, co wejdę to czytam "serpico to " "serpico szmo".

@pokrzywiony:
cytuję A.S.:
"Ważniejsze jest prawo do życia, co nie oznacza, że jedynym sposobem jego realizacji ma być notoryczne złodziejstwo"

cytuję pokrzywiony:
"Ps. Nie odpowiedział Pan na postawione na początku pytanie:

Które prawo ważniejsze ?
a) Prawo do życia ?
b) Prawo do bogacenia się i władzy ?"

easumując, mimo że pan odpowiedzi

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
A jak wygląda życie ? Tak ? :
http://eiba.pl/5

Czy każdy ma prawo żyć w ten sposób ? TAK ! Oby tego nie PROPAGOWAŁ.

"Wypiliśmy piwo pod sklepem" , ja za was pisałem to ?

cytuje Koriolan:
"Jeśli nie potrafisz, to jest coś takiego jak drogą Jezusa ... Porzućcie wszystko

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: to ty już sam z sobą dyskutujesz? Doszło do tego, że pokrzywiony pokrzywionego wyzwie od "pier...szmaty". Ale się narobiło przez te zaniedbania administracji.

@pokrzywiony: "To że nie chcę Hamiltona skrzywdzić to inna kwestia, ale tracę nadzieje że coś zrozumie". Będziesz tak łaził i smędził jak bohatersko mnie chronisz przed więzieniem. Gdyby twoja głupota umiała latać to ci policjanci skrobali by cię z sufitu do kuwety.

@Hamilton: Nie martw się, bo zastrzelić cie nie zastrzelę, ale do porannej kawy mogę zacząć sikać. Już dziś zacznij parzyć kawę i przygotowywać posiłki sobie samemu. :))))))

@pokrzywiony: nie pozostaje nic innego jak podziękować za okazane serce. Zostań jednak przy starych nawykach i sikaj w łóżko. Tego łóżka już i tak nikt nie kupi. Ja lubię gorącą kawę. To może być niebezpieczne dla twego prącia. Będziesz go nosił na temblaku i donosił do prokuratury, że to moja wina, że siusiak ci wpadł do wrzątku.

Drodzy Panowie, wszyscy. Wybaczcie, że już nie zabieram głosu w tej dyskusji, ale dawno się w niej pogubiłem. Rzadko ostatnimi czasy wchodzę na Eiobę, więc nie znam części obecnie aktywnych autorów i komentatorów, ani ich sympatii czy antypatii. Dlatego nie wdaję się i nie będę się wdawał w dyskusje odchodzące daleko od tematu moich artykułów, ani odpowiadał na pytania z tematem niezwiązane lub ta ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński: Drogi Panie Andrzeju, przecież napisał Pan tak ten swój artykuł że nie wiadomo dokładnie o co w nim chodzi, czy chodzi o problem sędziego orzekającego karę za kradzież pod wpływem głodu, czy o to że ciągle spotykane są osoby na tyle głodne by posunąć się do kradzieży, a może chciał Pan zwrócić uwagę na prawo jakie jest zakodowane w Biblii. Dlatego uznałem że Pan jako pastor i pr ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
cytuję pokrzywiony :
"Poczytaj sobie o kanie Galilejskiej, co prawda tam o piwie nic nie ma, ale też nie ma zakazu picia piwa. "
Maks, maks maksów.Biblia odkodowana.Jak najbardziej możesz się ze mnie nabijać.
LUZ.
KOSZMAR, to już się zmieniło w KOSZMAR.Rozumiesz chociaż jak bardzo bezsensowne jest to zdanie ? K-O-S-Z-M-A-R.

@pokrzywiony: Mój artykuł jest prosty jak konstrukcja cepa. Wychodzi od dylematu: czy karać zgodnie z prawem za kradzież kradnących z głodu, czy nie karać, okazywać im miłosierdzie ze szkodą dla sprawiedliwości czy sprawiedliwość ze szkoda dla miłosierdzia. A na końcu przechodzi do dylematu, jaki miał Bóg w podejściu do grzeszników: ukarać ich śmiercią za grzechy, jak tego wymaga prawo Boże, i oka ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński:
Często stosowane rozwiązanie dylematu jest jak następuje:
Dla swoich czyli bliźnich tzn. wyznawców tej samej religii, albo krewnych i znajomych królika, jesteśmy pełni miłosierdzia.
Dla obcych czyli pogan i celników jesteśmy okrutni.
Jezus z Nazaretu zalecał takie postępowanie.
Poszukaj odpowiedniego wersetu w ewangelii.
Rozpoczyna się on od słów: - "Gdy brat Twoj zgrzeszył przeciwko Tobie ..."

@Andrzej Siciński:
" Może tylko moje odpowiedzi utonęły gdzieś w potoku zupełnie niepotrzebnych słów."
...
Całkiem możliwe, ja chciałem tylko wykazać że czasem rzeczowe porozmawianie po pewnych problemach dotykających nas ludzi* żyjących współczesnym świecie staje się niemożliwy, przez co niemożliwe też staje się odnalezienie najlepszych z możliwych rozwiązań poruszanych probl ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: Zacytowany tekst to Ew. Mateusza 18, 15 i n. Ale ten tekst nie mówi o okrucieństwie wobec pogan, a o oddzieleniu się od ludzi, którzy hołdują złu - tak w stosunku do pogan, jak i "braci" w wierze. Jezus uczył natomiast, by miłować nawet nieprzyjaciół. A w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie pokazał, że obcy potrafią być mu bliżsi w miłosierdziu niż właśni rodacy, i jako tacy też są Jego bliźnimi.

@Adam Jezierski: Została też dołączona przypowieść, Mateusza 18: 23 - 34. Warto się nad nią pochylić ku głębszemu zrozumieniu. :)
Jak widać ciągle są problemy w odróżnianiu tego co Boże od tego co Cesarskie.
Wiesz jak jest, jedni widzą liść że jest zielony, inni znowu widzą strukturę tego liścia i jego budowę, a nieliczni dostrzegając doskonałość równania które ten liść tworzy i na nim budują swoją wiarę w Boga. ;)

  Serpico,  20/06/2018

@pokrzywiony:
A że tak się dopytam nieśmiało, jaki jest twój stosunek do tak zwanych nieprzyjaciół i tego co nauczał Jezus ?
Po iluś latach czytania Biblii, masz całą buzię pełną frazesów.Tak wygląda praktyka biblijna, jako i ty.
p.s.
Taki ? cytuję pokrzywiony:
"Teraz wiesz co cie czeka jak będziesz hejtował ( mobbował ) tak natrętnie jak to robisz, dostaniesz z ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  20/06/2018

@pokrzywiony: jak cię znam, zaraz zaczną się twoje "uczone" dywagacje o wyrokach wydanych przez głodnych sędziów. "Kolejny artykuł, który pójdzie w zapomnienie." Niebawem pozostaną na eioba tylko twoje pełne mądrości komentarze, o które ludzkość będzie się zabijać. A niektórzy nawet nabijać
.

@Andrzej Siciński: Drogi Panie Andrzeju, czytam tak kilka razy te zdanie:
...
" A na końcu przechodzi do dylematu, jaki miał Bóg w podejściu do grzeszników: ukarać ich śmiercią za grzechy, jak tego wymaga prawo Boże, i okazać się sprawiedliwym, choć ze szkodą dla Bożego miłosierdzia, czy odwrotnie - miłosiernie wybaczyć wszystkim grzesznikom, niekarząc ich ostatecznie wieczną śmierci ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Wyraźnie napisałem o "śmierci wiecznej", a nie fizycznej, która nie jest żadną karą, a jedynie normalną konsekwencją grzechu. Tak jak pomarszczenie się i ostateczne zepsucie jabłka oderwanego od drzewa nie jest karą, tylko naturalną konsekwencją oddzielania się od życiodajnej jabłoni. O śmierci (wiecznej) jako karze za grzech czytamy w Rz 6,23. Tekst nie używa tam słowa "wieczna", al ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński: Czy jako konsekwencje grzechu chodzi tu o "grzech pierworodny" na wskutek którego nastąpiło oddzielenie człowieka od Boga ?, a śmierć wieczną czy też ostateczną powinno się rozumieć jako wygaśnięcie Ducha Bożego który jest tchnięty w nasze ułomne ciała ?
Proszę się nie denerwować, pochodzimy trochę z różnych światów, dlatego nasze obszary pojęciowe będą się nieco różnić, ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Ja się trzymam obszaru pojęciowego, jaki operuje Biblia. Śmierć wieczna to druga śmierć, w jeziorze ognia i siarki (zob. Ap 20,6.14-15; 21,8). Interesujący jest zwłaszcza fragment Ap 20,14: "A śmierć i Hades zostały wrzucone do jeziora ognia ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia" (przekład Biblii ekumenicznej). Hades to grób, a śmierć z początku wersetu to pierwsza śmierć - fiz ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński: Rozumie że Biblia została spisana pod natchnieniem Bożym, nie zaś przez samego Boga.
Droga od natchnienia do spisanego przez ludzi testu jest spora i w wielu miejscach niesie z sobą pewne odkształcenia.
Mam nadzieję że to Pan rozumie ? Zresztą teksty zwłaszcza Biblijne są rozumiane czy też interpretowane nawet przez tą samą osobę różnorako w zależności od stanu osoby w jakim ta go czyta.

@Andrzej Siciński: "Ap 20,14: "A śmierć i Hades zostały wrzucone do jeziora ognia ognia. "
Zezłomowane samochody, na końcu też trafiają do pieca hutniczego.
Nie piszę tego po to by Pana zdenerwować. :)
Czy chciałby Pan naszą rozmowę przełożyć na inny moment ?

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
Ja Mariusz.K, jako mieszkaniec Sodomy i Gomory, protestuje przeciwko planom spalenia, dwóch miast w których posiadam nieruchomości.Panie Boże, nie wiem czy stosowanie tak drastycznych kar, jak uśmiercanie nas, jest dobrym rozwiązaniem, w końcu i tak wszyscy mamy umrzeć w wyniku ograniczeń technicznych naszych organizmów.
Poza tym parę osób już zmarło na syfilis, marskoś ...  wyświetl więcej

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
Poszerzenie miało być wyżej. Tak się zastanawiam, czytając co ty piszesz, co ty z tej Biblii zrozumiałeś i w jakim akurat byłeś stanie emocjonalnym, jak akurat coś zrozumiałeś w twojej opinii.

Dekalog to chyba jasny jest dla ciebie niezależnie od stanu ?

@SerpicoLightVersion: "Dekalog to chyba jasny jest dla ciebie niezależnie od stanu ?"
Dlatego też cię nie zabiję, za pisanie bez mojego upoważnienia petycji do Boga w moim imieniu.
Zresztą to i tak już musztarda po obiedzie.

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
W imieniu Mariusza.K., celowo nie podałem nazwiska, by uwypuklić że jest to wyimaginowana postać, mieszkająca w Sodomie i Gomorze,w czasach biblijnych, zbliżona świaropoglądowo do ciebie, zbliżona, nie oznacza że to ty.
Dziękuję za miłosierdzie.

Czekaj, nie wiem czy ty tego źle nie zinterpretowałeś, przez to siedzenie z Wróblem, nie, tamten Mariusz, nie jest two

...  wyświetl więcej

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
Nie zabijesz mnie za pisanie petycji, okay, ale za coś innego tak ? Co to znaczy musztarda po obiedzie ? Że i tak ktoś mnie zabije ? PrintScreen . Nie no żart, ale swoją drogą właśnie w ten sposób ty często interpretujesz to co ktoś napisał :).

p.s.
Chyba ci muszą dopisać w ogóle, do "nie zabijaj"
HAHAAHAAHAHAHA

@SerpicoLightVersion: A widzisz, wiara w słuszność dekalogu uratowała ci życie, a teraz sobie uświadom że biorąc pod uwagę twój charakterek jaki tu zaprezentowałeś to zapewne ta sama wiara uratowała cię już nie raz.
Przypomnij sobie jak tą wiarę żeś opluwał i wyśmiewał z Dylem przy boku.
Zapytaj Pana Andrzeja o prawo pokłosia, które wspomniał w swoim artykule.
Skąd o nim wiadomo i jak działa w praktyce ?

@Andrzej Siciński: Przy okazji uświadomił mi Pan, coś bardzo ważnego, że ja tego do tej pory nie dostrzegałem.
Dziękuję :)

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
Generalnie, to wyśmiewałem i zrobiłbym to jeszcze raz, tak niedorzeczne pomysły, jak twojego buddyjskiego Wróbla, że Jezus był w Tybecie i nauczał o reinkarnacji, no to już jest śmieszne.
W jaki sposób ratuje mnie to że rozumiesz nie zabijaj, przed zabiciem mnie, nie mam pojęcia, to znów chyba twoja logika własna. To warunkuje prawo świeckie.

Dyl przynajmniej je

...  wyświetl więcej

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
O jakiej ty praktyce człowieku piszesz i praktyce czego i z jakich powodów mam pytać o coś kogoś, do kogo nie mam pytań ?
O co ci chodzi ? O niedziele handlowe hahaha ?
Ostatnio to jeszcze wyśmiewałem, tego od modlitw międzypokoleniowych i historii jak go Bóg co chwilę ratuje haahaha ...... no co ... śmieszne było :).

@SerpicoLightVersion: " z jakich powodów mam pytać o coś kogoś, do kogo nie mam pytań ? "
Ups, jakaż gafa sugerować osobie o tak wielkiej inteligencji i wiedzy, możliwość zadawania pytań w celu poszerzania jej świadomości. Cóż mi do głowy strzeliło by ciebie podejrzewać o jakieś braki w świadomości ?
Przepraszam że uraziłem. :))))))

  Serpico,  21/06/2018

@pokrzywiony:
Skoro już chcesz, to jeśli miałbym zadać jakieś pytanie panu Andrzejowi, to byłoby to pytanie, jakiej religii wyznawcą był jego syn w podstawówce, jednak jest to pytanie retoryczne, pewnie nie islam, raczej adwentyzm.
Raz retoryczne, dwa, nie chce mi się już wchodzić w takie dyskusje, ponieważ mają zbyt wiele wątków i są za długie.

Co z tym pokłosiem, proszę jaś

...  wyświetl więcej

  57kerenor  (www),  22/06/2018

ODPOCZĄĆ NALEŻY W PANU JEZUSIE A NIE W DWUDZIESTOCZTEROGODZINNYM SABACIE!

∎∎∎

Najważniejsza jest wiara w Pana Jezusa i w Boga Ojca. Bóg Ojciec Dał nam Syna Swego byśmy znaleźli w Nim ukojenie i spokój, byśmy byli Synowi Bożemu posłuszni. Do Syna Bożego powinniśmy się modlić. W Synu Bożym powinniśmy odpocząć skoro sam Powiada, że to On jest PANEM SABATU.

Zatem ten, kto odpoc

...  wyświetl więcej

@57kerenor: odpoczywaj zatem w pokoju wiecznym. Ament. Cholera, trzeba było te sklepy zamykać w soboty.

  57kerenor  (www),  22/06/2018


TO PO PROSTU ŻAŁOSNY WPIS JEST HAMILTONIE!

Hamiltonie Drogi, nie wiedziałem, że tak potrafisz przeszkadzać nie mając jednocześnie nic do powiedzenia. I co ma oznaczać ta klątwa? To po prostu trochę żenujące jest, nie uważasz?

Pozdrawiam serdecznie!

●●●

57kerenor@gmail.com

@57kerenor: przepraszam, to nie klątwa, raczej życzenia wiecznego odpoczynku z Panem Jezusem. Pomyślałem też, że dobrze, że jestem bezwyznaniowcem, bo mam większe szanse na przetrwania jak się religijni znów wezmą do bijatyki. W imię Chrystusa oczywiście. Też pozdrawiam serdecznie.

  57kerenor  (www),  22/06/2018


NIE NALEŻĘ DO ŻADNEGO REJESTROWANEGO WYZNANIA!

JEŚLI O MNIE CHODZI Hamiltonie, to osobiście nie klnę, ponieważ wiem co to jest klątwa w tym dzisiejszym znaczeniu.

No i jeżeli nie przestaniesz używać tych nieładnych słów, to jak możesz zrozumieć w ogóle kim jest Pan Jezus Chrystus i Bóg Ojciec.

Wojen religijnych nie mam zamiaru toczyć, zresztą sam do żadnej religii n

...  wyświetl więcej

@57kerenor: wiem kim obaj jesteście i nie przeszkadza mi to w niczym. Każdy ma prawo do swojej religii i interpretacji pism, które uważacie za święte. A ja prawo do dystansu wobec tego co nazywamy religią. Moją intencją nie było obrażanie cię. Jeśli poczułeś się urażony jeszcze raz przepraszam. Dla mnie spory typu dzień święty w niedzielę czy w sobotę jest śmieszny. Intencją Boga było by raz na 7 dni być na luzie, przyhamować i się trochę zadumać.

  57kerenor  (www),  22/06/2018


INTENCJA PANA BOGA!

Nie gniewam się...

Jednak Intencją Pana Jezusa w Nowym Przymierzu nie jest już ustanowienie dwudziestoczterogodzinnego specjalnego dnia odpoczynku a doskonały i ciągły Odpoczynek w Synu Bożym.

I dlatego właśnie Syn Boży nazwany jest Panem Sabatu lub napiszę inaczej, Panem Odpoczynku.
I o ile niepracowanie w niedzielę nie posiada żadnych Po

...  wyświetl więcej

@57kerenor: dla mnie to mity i legendy. Znamy 4000 religii. Ty odrzuciłeś 3999, a ja tylko o jedną więcej. I odkąd uwolniłem się od tego balastu żyje mi się lepiej.

  57kerenor  (www),  23/06/2018


WYŻYNY ODWAGI!

Czy mógłby TEN, który "zminusował" mój komentarz pt: "INTENCJA PANA BOGA!" wznieść się na wyżyny odwagi i napisać mi w którym miejscu popełniłem błąd?

●●●

57kerenor@gmail.com

  57kerenor  (www),  25/06/2018


RELIGIE KŁAMIĄ!

Odrzuciłem wszystkie religie znajdujące się na tym ziemskim padole. Moja wiara w Syna Bożego (i związane z tą wiarą poglądy oparte na Nauce Pana Jezusa) NIE JEST żadną religią i nigdy z religią nie miała nic wspólnego!

●●●

57kerenor@gmail.comDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska