Login lub e-mail Hasło   

Opryszczka a wizyta u stomatologa

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://starsdent.pl/opryszczka-a-wizyta-(...)tologa/
Sezon jesienno-zimowy jest ulubionym okresem wizyt niechcianego i nielubianego gościa – opryszczki.
Wyświetlenia: 186 Zamieszczono 21/06/2018

Zwana potoczne zimnem, powodowana jest przez wirus opryszczki (Herpes Simplex Virus), którego nosicielem jest ok 90% społeczeństwa. Zazwyczaj zarażamy się w dzieciństwie, choć nie ma żadnej granicy wieku, u niektórych zakażenie przebiega bezobjawowo u części zaś pojawiają się wykwity skórne. Przebycie choroby niestety nie pozostawia odporności, wirus bytuje w naszym organizmie cały czas, uśpiony w naszych zakończeniach nerwowych, zaś uaktywnia się pod wpływem stresu, niskiej temperatury, osłabienia, przeziębienia, światła słonecznego czy miesiączki.

Pierwsze symptomy opryszczki to: swędzenie, mrowienie a nawet pieczenie danej okolicy, najczęściej jest to granica czerwieni warg i skóry, czemu towarzyszy zaczerwienienie. Następnie pojawiają się pojedyncze lub mnogie pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, zasychają i powstaje strupek. Często chorobie towarzyszy silny ból. Opryszczka standardowo trwa od 4 do 10 dni. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu na zmienione chorobowo miejsce maści przeciwwirusowych, najczęściej z Acyklowirem (preparat dostępny bez recepty w aptekach). W przypadku uporczywych lub nawracających opryszczek stosuje się terapię doustną zaleconą przez lekarza.

Zmiana jest zakaźna już od samego początku choroby, czyli gdy występują pierwsze objawy, zaś największa zakażalność ma miejsce gdy pojawi się pęcherzyk z płynem. Dlatego jeżeli tylko zauważymy niepokojący nas świąd czy pieczenie powinniśmy jak najszybciej stosować przeciwwirusowe maści oraz ograniczyć możliwość zarażenia innych osób (unikanie pocałunków, stosowanie własnych sztućców).

Co zatem zrobić jeżeli choroba dosięgła nas w momencie gdy mamy umówioną wizytę u stomatologa? Po pierwsze niezwłocznie poinformujmy o tym gabinet w celu, jeżeli jest to możliwe, przełożenia wizyty. Przyjmowanie pacjentów z aktywną postacią opryszczki jest niebezpieczne, gdyż działając w okolicy ust, możemy przenieść wirusa w inną lokalizację jak np., jama ustna i gardło (bardzo bolesny przebieg choroby). Dużym ryzykiem jest również spray powietrzno-wodny towarzyszący wszystkim zabiegom stomatologicznym, gdyż wraz z nim wirus może przedostać się do oka. Pacjentów u których wizyta jest konieczna (silny ból, stan nagły) przyjmujemy wyjątkowo, jako pomoc doraźną, stosując wszelkie środki ostrożności. Następną wizytę umawiamy po wygojeniu się zmian.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat opryszczki u stomatologa zapraszam na stronę http://starsdent.pl

Podobne artykuły


41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 140421
19
komentarze: 50 | wyświetlenia: 2446
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3063
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72008
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14602
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42191
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 19453
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6741
29
komentarze: 11 | wyświetlenia: 16720
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5128
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7373
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2271
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68022
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4376
 
Autor
Dodał do zasobów: SATEC
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska