Login lub e-mail Hasło   

Co potwierdza teoria gender?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.andrzejbudzinskivitasana.it/
Płeć jest faktem biologicznym i naturalnym, rodzaj (gender) jest faktem psychologicznym i społeczno-kulturowym.
Wyświetlenia: 234 Zamieszczono 27/06/2018

Płeć jest faktem biologicznym i naturalnym, rodzaj (gender) jest faktem psychologicznym i społeczno-kulturowym.

Mężczyzna i kobieta w uroczystych strojach europejskich

Gender (ang. gender, czyt. dżender; płeć kulturowa, płeć społeczna, płeć kulturowo-społeczna, płeć/rodzaj, czasami także jako płeć psychologiczna lub psychiczna[1]) – jest to suma cech osobowości, zachowań, stereotypów i ról płciowych, rozumianych w danym społeczeństwie jako kobiece lub męskie, przyjmowanych przez kobiety i mężczyznw ramach danej kultury w drodze socjalizacji, niewynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego.

Gender, czyli kulturowy składnik tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego[2].http://www.eioba.pl/index.php/page,Articles.Add.Step1/lang,pl

Z tej perspektywy różnica między kobietami i mężczyznami, być mężczyzną i być kobietą, nie jest obiektywnym i realnym faktem, ale produktem kultury i społecznej konstrukcji ról.

TEORIA PŁCI: ZNACZENIE

Tożsamość płciowa jednostki nie jest ustalana przez naturę i przez nieodwracalne dane biologiczne, lecz wyłącznie przez subiektywne postrzeganie każdej jednostki, która będzie mogła swobodnie przypisać sobie postrzeganą płeć, „ukierunkowując” swoją seksualność zgodnie ze swoimi instynktami i zmieniającymi się popędami.

To płeć ostatecznie określa tożsamość płciową jednostki. Nie jesteś mężczyzną i kobietą, ponieważ urodziłeś się z pewnymi tożsamościami fizycznymi, ale urodziłeś się tylko wtedy, gdy rozpoznałeś się jako taki. Nie ma mężczyzn i kobiet, ale są po prostu mężczyźni i kobiety, którzy mogą swobodnie przypisać sobie rodzaj, którą postrzegają poza swoją naturalną płcią.

Tradycyjne kategorie mężczyzn i kobiet stają się w ten sposób starymi schematami, przestarzałymi kategoriami mentalnymi, nieodpowiednimi do reprezentowania współczesnej złożoności społecznej, którą z tego powodu należy usunąć. Kluczowym słowem ideologów płci jest „dekonstrukcja, czyli wymazanie natury, próba demontażu kawałek po kawałku, system myślenia uważany za przestarzały.

Podobne artykuły


43
komentarze: 155 | wyświetlenia: 17486
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49630
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24485
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12409
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 365692
32
komentarze: 53 | wyświetlenia: 8974
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 9914
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5470
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370146
27
komentarze: 34 | wyświetlenia: 8987
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9956
11
komentarze: 27 | wyświetlenia: 40772
21
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5385
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A człowiek skatechizowany to osoba  niedecyzyjna, zalękniona, zakompleksiona, którą charakteryzuje brak samodzielnego myślenia - liczy się dla niego tylko to, co powie sutanna. Ile tego gender jest w twoim kościele. Ile ministrantów tego gender doświadczyło? Tym się zajmij i policz. Łazicie w sukienkach i ubieracie w komże
małych chłopców od stuleci. Macie ogromne i niezaprzeczalne zasługi w tym zakresie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska