Login lub e-mail Hasło   

Odkryto niezwykłą skuteczność prawie stuletniej szczepionki w leczeniu cukrzycy

Badanie prowadzone przez osiem lat wykazało, że stosowana przeciwko gruźlicy szczepionka BCG może cofnąć cukrzycę typu 1 do poziomu niemal niewykrywalnego. Wystarczyły tylko dwi...
Wyświetlenia: 156 Zamieszczono 05/07/2018

Badanie prowadzone przez osiem lat wykazało, że stosowana przeciwko gruźlicy szczepionka BCG może cofnąć cukrzycę typu 1 do poziomu niemal niewykrywalnego. Wystarczyły tylko dwie dawki szczepienia wykonane w odstępach 4 tygodniowych, aby obniżyć średni poziom cukru we krwi do prawie normalnego w ciągu 3 lat i utrzymać  go przez następne 5 lat.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje komórki trzustki, które produkują insulinę. Insulina jest potrzebna do przeniesienia cukru z krwi do komórek, gdzie jest używana dalej jako energia. Bez regularnych zastrzyków uzupełniających insulinę, pacjenci mogą doświadczyć wiele bardzo ciężkich skutków ubocznych.

Video do artykułu

Badanie objęło 52 osoby z cukrzycą typu 1. Po trzech latach leczenia średni poziom cukru we krwi spadł o 10 procent i o 18 procent po czterech latach. Poddawani uczestnicy mieli średni wynik pomiaru glikemii na poziomie 6,65, zbliżony do 6,5 uważanego za próg diagnozy cukrzycy. Dla porównania poziom cukru we krwi u osób z grupy placebo cały czas wzrastał. Wszyscy pacjenci pozostali na insulinie, ale podawali ją rzadziej, podobnie jak rzadziej sprawdzali poziomu glukozy we krwi.

Brytyjscy naukowcy uznali wyniki za „ekscytujące” i powiedzieli, że takie leczenie byłoby przełomowe w leczeniu cukrzycy typu 1. Dr Denise Faustman, która prowadziła badanie w Massachusetts General Hospital powiedziała, że szczepionka działała nawet na pacjentów z długotrwałą chorobą.

„Oprócz wyników klinicznych, mamy też jasne zrozumienie mechanizmów, dzięki którym ograniczone dawki szczepionki BCG mogą spowodować trwałe, korzystne zmiany w układzie odpornościowym i obniżenie poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 1.”

Teoretycznie uważa się, że działanie szczepionki polegała na ponownym wykształceniu pewnych białych krwinek, które powstrzymują atakowanie komórek beta produkujących insulinę w trzustce. Okazuje się, że może robić znacznie więcej. Zespół odkrył również, że stosowana od prawie wieku do zapobiegania gruźlicy szczepionka BCG przyspiesza tempo, w którym komórki zamieniają glukozę w energię. Testy na myszach pokazały, że może to dawać korzyść również w przypadku leczenia cukrzycy typu 2.

Wypowiadając się na temat badań, prof. Helen McShane na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedziała: „Potwierdzenie tego, że dwie dawki bezpiecznej szczepionki BCG, która ma prawie 100 lat, może znacznie poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi, u pacjentów z wykrytą cukrzycą typu 1 jest bardzo ekscytujące.”

Lekarze nie są jeszcze gotowi nazwać szczepionkę „lekiem na cukrzyce”, ale wiążą z nią dużo nadziei dlatego, że efekt terapeutyczny utrzymywał się przez wiele lat, a także dlatego, że szczepionka może zatrzymać lub spowolnić inne choroby autoimmunologiczne od reumatoidalnego zapalenia stawów aż po toczeń.

Zobacz także: Leczenie cukrzycy przeszczepem wysp trzustkowych coraz bardziej realne

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 266
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 666
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 303
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2460
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1028
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141773
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239709
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111139
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122167
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska