JustPaste.it

Zakupy na Allegro

Co musisz wiedzieć o zakupach na Allegro

Co musisz wiedzieć o zakupach na Allegro

 

Wielu sprzedawców internetowych stosuj tzw. dropshipping, który polega na tym, że sprzedawca nie ma fizycznie u siebie w firmie oferowanego towaru, a gdy znajdzie się kupiec - zamawia daną rzecz w hurtowni - i to ona wysyła ją do klienta.

Nie ma w tym nic złego, bo taka praktyka pozwala m.in. oferować produkty bez konieczności ich magazynowania.

Uwaga! W ten sposób działają m.in. sprzedawcy, którzy oferują różne przedmioty na Allegro - sprzedawcy - i to jest w tym przypadku kluczowe dla klienta, bo sprzedawca ma szereg obowiązków, do których zobowiązują go przepisy konsumenckie. To on odpowiada np. za reklamacje na podstawie rękojmi. Jest też zobowiązany zwrócić pieniądze, jeśli w ciągu 14 dni rozmyślimy się ci do zakupu.

Pozorny dropshipping na Allegro


Pojawił się on na Allegro mniej więcej 3 lata temu. Przestrzega przed nim Urząd Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  W czym tkwi problem?

Mniejsi przedsiębiorcy oferują różne rzeczy - najczęściej telefony, które sprowadzane są z hurtowni w Chinach. Osoby, które oferują towar nie deklarują się jednoznacznie czy są sprzedawcami, czy pośrednikami.

Uwaga! Sprzedawca ma różne obowiązki względem klienta, a pośrednik już nie.


Gdy okazuje się, że tak naprawdę sprzedawcą jest chińska hurtownia, kupujący praktycznie nie ma możliwości dochodzić swoich praw obowiązujących w naszym kraju, a zwłaszcza, że na aukcji najczęściej nie ma podanego adresu tej chińskiej hurtowni.

Co więcej - nie ma też informacji, że pojawia się obowiązek płacenia cła czy VAT-u.

Uwaga! Dlatego przez zakupem na Allegro upewnij się czy masz do czynienia ze sprzedawcą, czy pośrednikiem. Jeśli nie wynika to wprost z informacji zamieszczonych na aukcji, zadaj pytanie, kto odpowiada z tytułu rękojmi za oferowaną rzecz. Czyli do kogo możesz zgłaszać roszczenia w przypadku, kiedy towar okaże się wadliwy. 

Rezygnacja z zakupów na Allegro


Gdy kupujesz coś na odległość, np. przez internet, masz 14 dni na rezygnację z zakupów.

1. Wystarczy, że wyślesz w tym terminie oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna-sprzedaży. Sprzedawca ma Ci obowiązek oddać pieniądze za kupioną rzecz oraz zwrócić koszty dostarczenia przesyłki do Twojego domu (gdy je poniosłeś).

2. Takie prawo masz jako konsument - czyli gdy kupujesz coś od firmy, a nie osoby prywatnej.

Uwaga! Jest jeszcze jedno zastrzeżenie. Nie mogą to być zakupy w drodze aukcji publicznej (gdy kilka osób podbija cenę). Gdy kupiłeś coś w opcji "Kup teraz" masz prawo do zwrotu.

Licencja: Creative Commons