Login lub e-mail Hasło   

Zakupy na Allegro

Co musisz wiedzieć o zakupach na Allegro
Wyświetlenia: 167 Zamieszczono 01/07/2018

Wielu sprzedawców internetowych stosuj tzw. dropshipping, który polega na tym, że sprzedawca nie ma fizycznie u siebie w firmie oferowanego towaru, a gdy znajdzie się kupiec - zamawia daną rzecz w hurtowni - i to ona wysyła ją do klienta.

Nie ma w tym nic złego, bo taka praktyka pozwala m.in. oferować produkty bez konieczności ich magazynowania.

Uwaga! W ten sposób działają m.in. sprzedawcy, którzy oferują różne przedmioty na Allegro - sprzedawcy - i to jest w tym przypadku kluczowe dla klienta, bo sprzedawca ma szereg obowiązków, do których zobowiązują go przepisy konsumenckie. To on odpowiada np. za reklamacje na podstawie rękojmi. Jest też zobowiązany zwrócić pieniądze, jeśli w ciągu 14 dni rozmyślimy się ci do zakupu.

Pozorny dropshipping na Allegro


Pojawił się on na Allegro mniej więcej 3 lata temu. Przestrzega przed nim Urząd Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  W czym tkwi problem?

Mniejsi przedsiębiorcy oferują różne rzeczy - najczęściej telefony, które sprowadzane są z hurtowni w Chinach. Osoby, które oferują towar nie deklarują się jednoznacznie czy są sprzedawcami, czy pośrednikami.

Uwaga! Sprzedawca ma różne obowiązki względem klienta, a pośrednik już nie.


Gdy okazuje się, że tak naprawdę sprzedawcą jest chińska hurtownia, kupujący praktycznie nie ma możliwości dochodzić swoich praw obowiązujących w naszym kraju, a zwłaszcza, że na aukcji najczęściej nie ma podanego adresu tej chińskiej hurtowni.

Co więcej - nie ma też informacji, że pojawia się obowiązek płacenia cła czy VAT-u.

Uwaga! Dlatego przez zakupem na Allegro upewnij się czy masz do czynienia ze sprzedawcą, czy pośrednikiem. Jeśli nie wynika to wprost z informacji zamieszczonych na aukcji, zadaj pytanie, kto odpowiada z tytułu rękojmi za oferowaną rzecz. Czyli do kogo możesz zgłaszać roszczenia w przypadku, kiedy towar okaże się wadliwy. 

Rezygnacja z zakupów na Allegro


Gdy kupujesz coś na odległość, np. przez internet, masz 14 dni na rezygnację z zakupów.

1. Wystarczy, że wyślesz w tym terminie oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna-sprzedaży. Sprzedawca ma Ci obowiązek oddać pieniądze za kupioną rzecz oraz zwrócić koszty dostarczenia przesyłki do Twojego domu (gdy je poniosłeś).

2. Takie prawo masz jako konsument - czyli gdy kupujesz coś od firmy, a nie osoby prywatnej.

Uwaga! Jest jeszcze jedno zastrzeżenie. Nie mogą to być zakupy w drodze aukcji publicznej (gdy kilka osób podbija cenę). Gdy kupiłeś coś w opcji "Kup teraz" masz prawo do zwrotu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 98 | wyświetlenia: 2121
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 14626
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 510
81
komentarze: 48 | wyświetlenia: 127928
48
komentarze: 21 | wyświetlenia: 43215
32
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4400
26
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1762
26
komentarze: 92 | wyświetlenia: 10296
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 10686
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6047
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 23975
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17832
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71450
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6461
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  pwz  (www),  02/07/2018

Gdy sprzedawca nie podaje, czy ma towar u siebie, wówczas należy sprawdzić czas realizacji dostawy. Jeśli jest to 7 dni i więcej, to na pewno przesyłka będzie szła z magazynu zewnętrznego. Im dłuższy jest podany czas dostarczenia, tym większa pewność, że paczka idzie z zagranicy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska