JustPaste.it

Jak zabezpieczyć smartfona?

Bezpieczny smartfon...

Bezpieczny smartfon...

 

Dzisiejszy telefon komórkowy to minikomputer, który zawiera wiele danych, które należy chronić.

W smartfonach i tabletach coraz częściej posiadamy niemal całą naszą korespondencję, pieniądze, zdjęcia, ulubione książki, filmy czy muzykę. Strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy stracili wszystkie swoje prywatne czy służbowe dane ściągając mobilnego wirusa.

Uwaga! Ich liczba i niebezpieczeństwo cały czas rośnie. Możesz uniknąć tej groźnej sytuacji, przestrzegając zasad mobilnego bezpieczeństwa. Warto je poznać.

Programy na smartfona tylko ze sprawdzonych źródeł


Pobieraj programy tylko ze sprawdzonych źródeł. Korzystaj ze sklepów, które oferują aplikacje (Apple App Store, Google Play Store). Są one stale monitorowane.

Uwaga! Wyłącz domyślne ustawienie systemu, dopuszczające instalację z innych źródeł. Dzięki temu pojawi się ostrzeżenie za każdym razem, gdy spróbujesz pobrać program z nieoficjalnego sklepu.

 

Sprawdź uprawnienia, jakich żąda aplikacja na smartfona


Sprawdź uprawnienia jakich żąda aplikacja, którą zamierzasz ściągnąć. Jeśli nie pasują one do jej charakteru (np. kalkulator wymaga od Ciebie danych o lokalizacji urządzenia) -  nie instaluj jej.

Niezabezpieczone i publiczne Wi-Fi


Tutaj musisz uważać. Każda osoba, która obserwuje ruch w takiej sieci widzi wszystkie niezaszyfrowane dane, w tym nazwy użytkownika i hasła przesyłane jako otwarty tekst (np. e-mailem, messengerem).

Uwaga! Unikniesz tego, korzystając w ważnych celach wyłącznie z serwisów i usług za pomocą protokołu HTTPS, który szyfruje dane przesyłane między smartfonem a miejscem docelowym, w związku z czym osoba podglądająca sieć nie zdoła ich odczytać.

 

Sprawdzaj linki, które klikasz na smartfonie


Nie korzystaj z odsyłaczy do stron WWW, które pochodzą z nieznanego źródła. Sprawdzaj tez adres odwiedzanej strony nawet wtedy, gdy odsyłacz pochodzi z zaufanego źródła. Częstym sposobem stosowanym przez cyberprzestępców jest wysyłanie wiadomości tekstowych, które zawierają odsyłacze do stron WWW, rozpoczynającej pobieranie szkodliwej aplikacji.

Aplikacja antywirusowa na smartfona


Przed jej pobraniem upewnij się (np. czytając fora internetowe lub opinie o produkcie), czy nie jest ona np. złośliwym wirusem, który chce wyłudzić od Ciebie pieniądze w zamian za możliwość odblokowania niezbędnych Ci usług (które sam uprzednio zablokował).

Aktualizuj system operacyjny smartfona


Nie tylko usprawni to jego działanie i udostępni nowe funkcje, ale zwiększy też poziom bezpieczeństwa smartfona.

Ładuj smartfona z gniazdka


Jeśli robisz to w komputerze, korzystaj z kabla, który nie daje możliwości przesyłania danych (taki kabel często jest dołączany do słuchawek bezprzewodowych). Możesz też zastosować tzw. prezerwatywę USB (ang. USB Condom), która zapobiega odczytywaniu danych z telefonu i zapisywaniu ich na nim (w sklepie internetowym, od 60 zł).

Uwaga! Blokuj ekran. Każdy, kto uzyska fizyczny dostęp do niezablokowanego telefonu, ma taki sam dostęp do wszystkich przechowywanych na nim informacji, co sam użytkownik.

Licencja: Creative Commons